Zamanın Kısa Tarihi – Stephen W. Hawking Kitabını İndir

tarafından
34
Zamanın Kısa Tarihi – Stephen W. Hawking Kitabını İndir

Zamanın Kısa Tarihi – Stephen W. Hawking

Zamanın Kısa Tarihi – Tekin Gültekin

Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı. Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking’in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking’in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.
Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

“Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking doğal bir öğretmen yeteneğine sahip: kolay anlaşılır yazıyor, mizah katıyor ve günlük yaşamdan örnekler veriyor.”
– The New York Times
“Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking’in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor.”
– Time
“Usta işi.”
– The Wall Street Journal
Zamanın Kısa Tarihi kitabında fizikçi Stephen Hawking, uzay ve zaman kavramlarını okurlara basit bir dille anlatmaya çalışıyor. Kitabın 1988 tarihli orijinalinde Carl Sagan’ın yazdığı küçük bir önsöz yer alıyor. İçeriği güncellenmiş 1996 tarihli baskıda ise Stephen Hawking’in kaleme aldığı bir önsözle açılış yapılıyor.

Dünyanın en ünlü fizikçilerinden biri olan Stephan Hawking’in yazdığı Zamanın Kısa Tarihi aydınlatıcı, öğretici ve merak uyandırıcı bir yapıt olarak biliniyor. Fizik kurallarına ve yasalarına bambaşka bir bakış açısı getiren kitap ufkunu genişletmek isteyen okurlar için ideal bir kaynak haline geliyor. Londra Sunday Times’ın çok satanlar listesinde 237 hafta boyunca üst sıralarda bulunan kitap İncil’den fazla satmasıyla da ne kadar başarılı bir yapıt olduğunu ispatlıyor. Özgün dili olan İngilizceden 40 dile çevrilen Zamanın Kısa Tarihi kitabı şu ana kadar 9 milyonun üzerinde baskı yaparak dünyanın her kesiminden, farklı kültürlerden ve farklı coğrafyalardan milyonlarca okuyucuya ulaşmış bulunuyor. Evrenin geçmişteki ve gelecekteki betimlemelerinin sade bir dille anlatıldığı kitap evrenin nasıl ve neden var olduğu sorularını cevaplıyor. Ayrıca Hawking, ilk filozoflardan başlayıp günümüze kadar gelmiş olan birçok farklı görüşü ve fikri de çok başarılı bir biçimde ele alarak kitabında inceliyor.

Zamanın Kısa Tarihi kitabı, çok satan listesine giren ilk fizik kitabı olması ile insanları şaşırtmakla kalmayıp daha çok kendine çekiyor. Einstein’ın görelilik kavramından yararlanarak zaman yolculuğu teorisine de değinen Hawking kozmos ve zaman konularını ele alıyor. Kendi ders notlarından oluşturduğu kitapta yazar temel fizik teorilerini anlaşılır bir şekilde kaleme alıyor. Kitap içerisinde Aristotales’ten başlayıp günümüze kadar evren ve dünya hakkındaki tüm bilgilerin harmanlanmış hali bulunuyor.

İlk kez 1988 yılında basılan kitap, 1971 yılından beri verilen ödüllerden biri olan Locus ödülünü kazanıyor. Stephen Hawking, Einstein’dan sonra dünya üzerindeki en iyi teorik fizikçi olarak gösterilen İngiliz profesörü olarak tanınıyor. Dünya çapında en çok okunan bilim kitabı Zamanın Kısa Tarihi, yazar tarafından düzenlenerek Zamanın Daha Kısa Tarihi adıyla da tekrar basılıyor. Sicim teorisinin eklendiği bu ikinci kitap ilk kitabın sadeleştirilmiş bir versiyonunu sunuyor. Zamanın Kısa Tarihi kitabı her yaşa hitap eden, bilimin bütün unsurlarını içinde barındıran ve akıldaki tüm soruları yanıtlayan bir eser olarak biliniyor. Ünlü fizikçi Stephen Hawking uzay-zaman konusunda en geniş ve detaylı bilgileri bile kolay anlaşılabilir bir dille yazarak kitabın çok sayıda okura ulaşmasını sağlıyor.

Kitap Alfa Yayınları’nın bilim serisinden çıkan güncellenmiş baskı ve yeni çevirisi ile okurla buluşuyor. Barış Gönülşen’in çevirmenliğini üstlendiği ve kapak tasarımını Begüm Çiçekçi’nin yaptığı kitap 255 sayfalık bir okuma sunuyor. Zamanın Kısa Tarihi kitabı aynı isimle uyarlanarak 1991 yılında belgesel olarak da yayımlanıyor. Hawking’in Uzayın ve Zamanın Doğası, Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Ceviz Kabuğundaki Evren kitapları ile konuya ilgi duyan okuyucular daha derin bir okuma yapabiliyor. Fizik dalında birikimi olmayanların da rahatça edinip okuyabileceği kitapta yazar Stephen Hawking, konuların anlaşılması için günlük hayattan örnekler veriyor. Zamanın Kısa Tarihi kitabı evren betimlemeleri, belirsizlik ilkesi, solucan delikleri, evrenin kökeni ve genişlemesi, zaman oku, temel parçacıklar gibi kavramları yalın bir anlatımla okuyucuya aktarıyor. Büyük patlama, sicim teorisi, kara delikler gibi ilgi çekici konular basit bir dille kitapta kendine yer buluyor. Bilimsel edebiyat alanında başyapıtlardan sayılan Zamanın Kısa Tarihi kitabı evrenin doğasına ilgi duyan her okura hitap ediyor.