background img
Mar 17, 2018
119 Views

Yürüyen Ölüler – The Walking Dead Set (6 Kitap) – Robert Kirkman Kitabını İndir

Written by

Yürüyen Ölüler – The Walking Dead Set (6 Kitap) – Robert Kirkman Kitabının Açıklaması:

Yürüyen Ölüler – The Walking Dead Set (6 Kitap) – Robert Kirkman

Yürüyen Ölüler Set (6 Kitaplık Kutulu Set) – Jay Bonansigna & Robert Kirkman

Dünyanın en heyecanlı zombi dizisinin roman serisi Yürüyen Ölüler’in altı kitabı bir arada!

Her şey dönüşümle başlamıştı. Bildikleri o eski dünya yok olmuş, küllerinden dev ölü kentler doğmuştu. Tüm sevdikleri tek tek dönüşüyor, her geçen gün içlerinden birileri yürüyen ölüler kervanına katılıyordu. Bu yeni ve acımasız dünyada hayatta kalabilmek, âşık olabilmek mümkün müydü?

Bu dünyanın yıkıntıları ve ölüleri arasında canlı kalabilmeyi başarmak yalnızca bir şarta bağlıydı: Duygusuzlaşarak o ölülerden biri olmak!

 

“En kötü kâbuslarında bile ufukta ne olduğunu hayal edemezsin.”

Yürüyen Ölüler – The Walking Dead (6 Kitap Set) – Jay Bonansigna & Robert Kirkman

Dünyanın en heyecanlı zombi dizisinin roman serisi Yürüyen Ölüler’in altı kitabı bir arada!

Her şey dönüşümle başlamıştı. Bildikleri o eski dünya yok olmuş, küllerinden dev ölü kentler doğmuştu. Tüm sevdikleri tek tek dönüşüyor, her geçen gün içlerinden birileri yürüyen ölüler kervanına katılıyordu. Bu yeni ve acımasız dünyada hayatta kalabilmek, âşık olabilmek mümkün müydü?

Bu dünyanın yıkıntıları ve ölüleri arasında canlı kalabilmeyi başarmak yalnızca bir şarta bağlıydı: Duygusuzlaşarak o ölülerden biri olmak!

“En kötü kâbuslarında bile ufukta ne olduğunu hayal edemezsin.”

The Walking Dead – Yürüyen Ölüler serisi ilk sayısı 2003 yılında Image Comics tarafından çıkarılan siyah-beyaz bir Amerikan çizgi roman serisidir. Yazar Robert Kirkman ve çizer Tony Moore’un ortak çalışması sonucunda ortaya çıkmış ve bir New York Times bestseller’ına dönüşmüştür. Hikayede hikayenin kahramanı Rick Grimes’in, ailesinin ve diğer kurtulanların bir zombi istilası sonrası hayatları anlatılmaktadır. Bugüne kadar soluksuz devam eden The Walking Dead serisi, San Diego Comic-Con International’da En İyi Devam Eden Seri dalında Eisner Ödülü’nü almıştır. Dünyaca ünlü bu çizgi roman serisi aynı zamanda Frank Darabont tarafından televizyona da uyarlanmış ve dizisi çekilmiştir.

Amerikalı bir çizgi roman yazarı olan Robert Kirkman’ın en ünlü çalışmaları Image Comşcs tarafından yayınlanan The Walking Dead ve Invincible’dır. 2003 yılında, Cory Walker ile yeni bir süper kahraman çizgisi yakalamak için Invincible’ı yaratan Kirkman, bu hikâyede ergenlik çağında olan bir gencin süper güçlerini keşfetme yolculuğunu anlatmaktadır. Invincible’ın başlamasından kısa bir süre sonra ise Kirkman ve Tony Moore The Walking Dead’i hazırlamaya başlamıştır. Yürüyen Ölüler çizgi romanını yaratırken Kirkman ve Moore, George A. Romero’nun zombi filmlerinden esinlenmiştir. Sonrasında her iki seriyle de yayın hayatlarında başarı elde etmişlerdir.

6 kitaptan oluşan setin ilk kitabı Yürüyen Ölüler – Ölüp Ölüp Dirileceksiniz’dir. Serinin ilk kitabında hikayenin ve büyük dönüşümün başlangıcı, zombi kıyameti anlatılmaktadır.

Her şey dönüşümle başlamıştı. Bildikleri o eski dünya yok olmuş, küllerinden dev ölü kentler doğmuştu. Tüm sevdikleri tek tek dönüşüyor, her geçen gün içlerinden birileri yürüyen ölüler kervanına katılıyordu. Bu yeni ve acımasız dünyada hayatta kalabilmek, âşık olabilmek mümkün müydü? Bu dünyada artık korkuya, ümitsizliğe, sevgiye yer yoktu! Zombilerle savaşmaktan bitap düşen Philip Blake, duyguların şimdiki yerini, yani yersizliğini anladı. Eski dünyanın yıkıntıları ve ölüleri arasında canlı kalabilmeyi başarmak yalnızca bir şarta bağlıydı: duygusuzlaşarak o ölülerden biri olmak!

The Ossuary serinin ilk kitabı için şunları söylemektedir; “Serinin hayranları için müthiş bir haber! Ama dikkatli olun, çünkü Kirkman’ın zombi hikâyelerinin tadını bir kez alan, bir daha bırakamaz!” -The Ossuary (Tanıtım Bülteninden)

Serinin ikinci kitabı Yürüyen Ölüler – İsyan’da ise zombi vebasının sonraki süreci anlatılmaktadır. Zombi vebası, yaşayanlarla ölüleri birbirlerine karşı bir savaşa sokarak Atlanta’nın banliyölerine ansızın korku salmaya başlamıştır. Toplu bir göçün ortasında kalan Lilly Caul, derme çatma kamplar ve yıkık dökük barınaklarda hayatta kalmaya çalışıyordu. Ama ısırganların sayısı günden güne artıyordu. Onların vahşiliğini, ete susamışlığını her an yakasında hisseden ve korkuyla taş kesilen Lilly, bir zamanlar Woodbury olarak bilinen, duvarlarla çevrili bir kasabaya sığınarak merhametli insanların eline bıraktı kendini. Başta Woodbury mükemmel bir sığınak gibi görünüyordu. Orayı işgal edenler, hizmet karşılığında yiyecek veriyorlardı. İnsanların başlarını sokacakları bir evleri vardı. Hem barikat da günden güne genişliyor, güçleniyordu. En iyi yanıysa, kendini lider ilan etmiş, Philip Blake adındaki gizemli bir adam, herkesi hizaya sokuyordu. Ama Lilly, her şeyin göründüğü gibi olmadığından şüphelenmeye başladı… Son zamanlarda kendine Vali demeye başlayan Blake’in kanun ve düzenle ilgili tuhaf fikirleri vardı. Sonunda bir grup isyancıyla birlikte Lilly, Vali’nin saltanatına meydan okuyarak kargaşa ve felakete sebep olacak Pandora’nın Kutusu’nu açtı…

Serinin üçüncü kitabı Yürüyen Ölüler – Valinin Düşüşü’nde Lily Caul’un hikayesi çerçevesinde Woodbury’sindeki Vali’nin bilinmeyen yanları açığa çıkmaktadır. Romanda birbirinden gizemli karakterlerin geçmişleri bir arada ele alınarak birbirleriyle olan ilişkileri ortaya konmaktadır. Serinin üçüncü kitabı hakkında School Library Journal ve The Ossuary’nin yaptığı yorumlar şu şekildedir;

“Kalbi zayıf olanlara tavsiye etmeyeceğim bu kitap, baskı altında, kan dökülmelerinin canlı olarak resmedildiği ve vahşiliğin karanlık yüzünü temsil ediyor. Bu merak uyandıran karakter incelemesi, halihazırda var olan karakter ve hikaye hattına farklı boyutlar katıyor.”-School Library Journal

“Zombi severlerin severek okuyabileceği bir kitap. Ancak Kirkman’ın zombi cehenneminin tadını aldığınızda, eski serileri de okumaktan kendinizi alamayacaksınız.” -The Ossuary (Tanıtım Bülteninden)

Serinin dördüncü kitabı Yürüyen Ölüler – Miras’ta ilk kitapta süper kötü karakter olarak karşımıza çıkan Philip Blake mütevazı hayatından, zombi salgınının tam ortasına düşüyor ve kendini Woodbury ismindeki küçük kasabanın lideri ilan ediyor. İsyan kitabında, masum yolcu Lilly Caul, Woodbury’nin gittikçe sıklaşan barikatları arasında Philip Blake’in çarpık, şiddetli diktatörlüğünün kölesi haline geliyor. Vali’nin Düşüşü’nde Philip Blake içindeki gerçek canavarı gün yüzüne çıkartıyor ve yakınlardaki hapishanede ikamet eden umutsuz sakinler ile Vali arasındaki savaşın genel hatları çiziliyor. Miras’da, Vali’nin karanlık yolculuğu yürek parçalayan bir sonla bitiyor. İnişli çıkışlı finalde savaş başlıyor, önceki üç kitapta merak edilen ayrıntılar gün yüzüne çıkıyor. Akla hayale sığmaz kaos yüzünden tansiyon yükseliyor ve hayatta kalmayı başarabilen birkaç kişinin karanlık kaderi bir dizi şaşırtıcı değişiklik ile mühürleniyor. (Tanıtım Bülteninden)

Serinin beşinci kitabı Yürüyen Ölüler – Çöküş’te ise Vali’nin karanlık mirası, hayatta kalan herkesin iliğine işlemiş olsa da Lilly Caul ve diğerleri travmatik geçmişlerinin üstesinden gelmeye kararlıdır. Üstelik yürüyen ölülerden oluşa devasa sürü üzerlerine doğru gelmektedir. Şaşırtıcı ve korkutucu finaliyle, Lilly ve yakın arkadaşlarının dünyası altüst olur. Tüm kasabayı zehirli kaderinden kurtarmak ise yine Lilly Caul’un elindedir.

Kitap hakkında yapılan yorumlar ise şu şekildedir;

“Kitabı okumak gerçekten eğlenceli… Zaten bildiğiniz bir dünyaya farklı bir bakış ve en sevdiğiniz karakterler hakkında bilmediğiniz şeyler öğrenebilirsiniz.” -Fanbolt “Roman ayrıntılarıyla dikkat çekiyor… Hayat hikayeleri ve bunların birbirleriyle olan ilişkileri, çizgi romanda genellikle gizemli kalan karakterlere derinlik veriyor. Çizgi roman okuyucuları için, roman sürprizlerle dolu. Böylece eğlenceli olmakla kalmayıp, aradaki boşlukları doldurmak için de olmazsa olmaz haline geliyor…” -Examıner.com (Tanıtım Bülteninden)

Serinin son kitabı ise Yürüyen Ölüler – İstila’dır. İstila’da harabeye dönmüş Woodbury şehrinin külleri arasında, birbirleriyle çatışma halinde olan iki kamp bulunur. Antik tüneller ve maden kuyularının bulunduğu yer altında, Lilly Caul ile kıdemli yurttaşlar, serseriler ve çocuklardan oluşan karma ekip yeni bir hayat kurmak için mücadele verirler. Fakat Lilly gizli amacıyla yanıp kavrulur. Çok sevdiği Woodbury’yi vebalı zombilerden kurtarmak ister, önündeki tek engelse Gürcistan’ın atık sularında gezinir. Psikoz hastası olan Peder Jeremiah Garlitz, her yönden harekete geçen ve gitgide çoğalan yürüyen ölüler dalgasının tam ortasında, iç bölgelerden kaçmak için şeytani bir gizli silahla, müritlerinden oluşan ordusunu yeniden inşa eder. Lily ve ekibini yok etmek için komplo planları kurar. Bu iki insan hizbinin son karşılaşmasında, zombilerin o korkunç sürülerinden elde edilen, deli bir adam tarafından mükemmelleştirilen ve masumların kanına batırılmış, akla hayale sığmayan bir silah serbest kalır…

30 Kasım 1978 tarihinde Kentucky’de doğan Robert Kirkman, çizgi roman alanında ilk akla gelen yazarlar arasında yer alıyor. Kirkman, The Walking Dead – Yürüyen Ölüler serisi ile fantastik kurguda son yılların en büyük başarılarından birine imza atıyor ve fantastik kitaplar raflarında en ön sıralarda bulunuyor. Yürüyen Ölüler – The Walking Dead Set, soluksuz okunan altı kitaptan oluşuyor.

Amerikalı yazar Robert Kirkman, 1978 yılında Kentucky eyalatenin Richmond şehrinde doğdu. Yazar, ilk çizgi romanı olan Battle Pope’u 2000 yılında, sahibi olduğu Funk-O-Tron yayınevinde yayınladı. Battle Pope’un çizerliğini Tony Moore üstlendi. Daha sonra Kirkman, çizer Cory Walker ile Image Comics tarafından yayınlanan SuperPatriot adlı çizgi roman üzerine çalıştı. Yazar, bu sürede, 2002 yılında, kısa bir süre  yayınlanan ve sonrasında satıştan kaldırılan Tech Jacket adında bir çizgi roman ortaya çıkarttı.

2003 yılına gelindiğinde Kirkman ve Cory Walker, Image Comics şemsiyesi altında, dünya genelinde üne kavuşan Invincible adlı çizgi romanı yarattı. Bu çizgi roman, ergenlik çağındaki bir gencin kendi süper güçlerini keşfetmesini konu aldı. Invincible’de yakaladığı başarı sayesinde yazar, Marvel Comics’te çalışma imkânı yakaladı. Yazar, Marvel Comics’te Captain America, Marvel Knights, Jubilee, Marvel Team-up, Fantastic Four, Marvel Zombies, Ultimate X-Men gibi bir çok çizgi roman üzerine çalıştı. Aynı zamanda, 2003 yılında, Robert Kirkman, Tony Moore ile birlikte The Walking Dead adındaki çizgi romana başladı. Serinin 7. sayısından itibaren Moore’un yerine Will Eisner çizerliğe başladı ve dünyanın en popüler çizerlerinden biri oldu. Yürüyen Ölüler olarak Türkçeleştirilen The Walking Dead, zombi filmlerden esinlenerek yaratıldı.

Yürüyen Ölüler roman serisi altı kitaptan oluşuyor. Akıcı dili ve sürükleyici anlatımıyla soluksuz okunan kitaplar, ölü kentlere dönen dünyayı keşfetmemizi sağlıyor. Her gün ölü kentlerin nüfusu biraz daha artarken, bu acımasız hayata alışmak da bir o kadar imkânsızlaşıyor. Yazar, Yürüyen Ölüler serisinde ölüler dünyasında canlı kalabilmenin yolunun duygusuzlaşmak olduğunu etkileyici bir şekilde işliyor. 2003 yılında Image Comics tarafından yayınlanan siyah beyaz bir çizgi roman serisi olan The Walking Dead, bugün New York Times En Çok Satanlar listesinde yer alıyor. Ayrıca roman serisi, San Diego Comic-Con International’da En İyi Devam Eden Seri dalında Eisner Ödülü’nü aldı.

Hikâye Rick Grimes, ailesi ve kurtulan diğer kişilerin zombi istilası sonrasındaki hayatları anlatılıyor. Serinin ilk kitabı olan Ölüp Ölüp Dirileceksiniz, dönüşümün başlangıcını ve zombi istilasını konu alıyor. İkinci kitap olan Yürüyen Ölüler – İsyan ise zombi vebası sonrasını anlatıyor. Zombi vebası, ölüler ve yaşayanları birbirlerine karşı kışkırtarak savaşa sokuyor. Lilly Caul ise bu karmaşanın ortasında yıkık dökük yerlerde hayatta kalmaya çabalıyor.  Woodbury olarak bilinen bir kasabaya yerleşen Lilly, bir süre sonra bir şeylerin ters gittiğini anlayarak bir grup isyancıyla birlikte Vali’ye meydan okuyor ve olaylar hızla gelişiyor. Serinin üçüncü kitabı Yürüyen Ölüler – Valinin Düşüşü, Lilly’nin Woodbury’deki hikâyesini devam ettiriyor. Yürüyen Ölüler – Miras dördüncü kitap olarak sette yer alıyor ve ilk kitabın kötü karakteri Philip Blake’i konu alıyor. Zombi vebasının ortasında düşen ve Woodbury’inin Valisi olan Blake, karanlık sona doğru ilerliyor. Beşinci kitap Yürüyen Ölüler – Çöküş, yaşayan ölüler sürüsü nedeniyle Lilly ve yakın arkadaşlarının alt üst olan hayatlarını etkileyici bir şekilde anlatıyor. Serinin son kitabı olan İstila’da ise, adeta bir harabeye dönmüş olan Woodbury kasabasında Lilly ve arkadaşlarının yeni bir hayat kurma mücadelesi konu alınıyor.

Kirkman’ın çizgi roman serisinden uyarlanarak Frank Darabont tarafından televizyon dizisine dönüştürülen zombi hikâyesi milyonlara ulaşmaya devam ediyor. Robert Kirkman, altı kitaptan oluşan The Walking Dead serisi ile zombileri dünyamıza taşıyor ve iyilerin yaşayan ölülerle mücadelesini sürükleyici bir şekilde sunuyor. Yürüyen Ölüler, muhteşem fantastik kurgusu ve bir solukta okunan olay örgüsü ile kitap raflarının en ön sıralarında yer almaya devam ediyor.

 

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir