background img
Mar 16, 2018
97 Views

Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor – Sara Şahinkanat Kitabını İndir

Written by

Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor – Sara Şahinkanat Kitabının Açıklaması:

Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor – Sara Şahinkanat

Yavru ahtapot Nino, ahtapot olmaktan hiç memnun değil. Her sabah sekiz kollu kazağını giymek, sekiz eldiven takmak ve sekiz kolunun sebep olduğu karmaşayla uğraşmak onun canını çok sıkıyor. Annesi, bu durumun geçici olduğunu, büyüdükçe ahtapot olmayı çok seveceğini söylüyor ama söyledikleri Nino”yu rahatlatmaya yetmiyor. Bakalım bir sabah okul yolunda yaşadıkları Nino”nun ahtapot olmayı sevmesini sağlayabilecek mi?

Çocuk kitaplarının naif yazarı Sara Şahinkanat’ın kaleminden çıkan Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor; öğretici ve eğlenceli yanı ile çocuk masalları içinde özel bir yer ediniyor. Genel tema olarak özgüven ve kendi ile barışık yaşamaya vurgu yapan eser, Feridun Oral’ın eşsiz çizimleri ile renklenerek hayat buluyor. Her sayfası cıvıl cıvıl renklerle dolu olan kitap, aynı zamanda son derece değerli bir temayı alegorik bir dil ile çocuklara ve ebeveynlere sunuyor.

Yavru ahtapot Nino’nun ahtapot kolları yüzünden giyinmekte çok zorlanması ve bu nedenle ahtapot olmanın onu mutsuz etmesi üzerine yoğunlaşan konusu ile kitap, çocukların kendi özelliklerini kabullenmesi gereğine vurgu yapıyor. Özellikle giyinme konusunda sorun yaşayan çocuk ve ebeveynlerin işine yarayacak bu eser, Nino’nun şikâyetleri üzerinden pek çok sorunun çözümünü okuyucuya sunuyor.

Naif ve renkli çizimleri ile dikkat çekmeyi başaran kitap, çocukların eğlenirken öğrenmesini sağlıyor. Bununla birlikte empati yeteneğinin gelişmesi konusunda da çocuk zihnine geniş olanaklar sağlıyor. Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor; Şahinkanat’ın çocuk edebiyatına kazandırdığı en önemli ve en ilgi çekici eserlerden biri olma özelliği gösteriyor. Alanında yapılmış pek çok çalışma arasında hem yetişkinler hem de çocuklar arasında kendini bir adım öne çıkarmayı başaran bu eser ile çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeniz mümkün hale geliyor.

Gelişim sürecinde pek çok alanda değişime uğrayan çocuğun bu değişimleri sindirebilmesi için oldukça etkili bir eser olan Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor, çocuğun vücudundaki değişimleri ve arkadaşları ile arasındaki farkları kabullenebilmesi için son derece etkili ve eğlenceli bir hikâyeyi konu ediniyor. Sara Şahinkanat’ın kendi çocukları ile iletişiminden yola çıkarak yarattığı bu hikâye, çocuk masalları arasında oldukça özel bir yerde duruyor.

Kitabın konusundan özet olarak bahsetmek gerekirse; Feridun Oral’ın çizimleri ile hayat verdiği ahtapot Nino ailesi ile birlikte yaşarken sekiz kolu olması yüzünden her gün okula giderken oldukça zorlanır ve annesine sürekli bu konu ile ilgili şikâyetlerini dile getirir. Özellikle soğuk kış günlerinde sekiz kollu bir kazak, sekiz ayrı eldiven giymek zorunda kalan Nino bu durumdan usanmıştır. Sürekli olarak yılan balığına özenmekte ve onun kendi yaşadığı zorlukları yaşamadığından dem vurmaktadır. Ancak Nino yine şikâyet dolu bir sabahın sonunda okul yolunu tuttuğunda aslında sahip olduğu sekiz kolun onu nasıl bir kahramana dönüştüreceğini görecektir. Böylece Yavru Ahtapot, sahip olduğu her türlü özelliğin kendisine artılar kazandırdığını ve kendisini tam da olduğu gibi sevmesi gerektiğini öğrenecektir.

Nino’nun macerası aracılığıyla çocuğun öz benliğini keşfetmesini amaçlayan bu orijinal çocuk hikâyesi sayesinde çocuğunuz ile keyifli zaman geçirirken onun ruhsal gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. 6-9 yaş arası çocuklar için uygun olan hikâye ile ona kendini sevmeyi ve bu sayede dünya ile barışık bir birey olmayı öğretme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Her yönü ile siz ve çocuğunuz için etkili bir öğrenme süreci sunan bu değerli eser, rengârenk çizimleri ile de içinizi ısıtıyor. Okul öncesi çağ için de uygun olan kitap giyinme, kendini kabullenme, güçlükler ile başa çıkma, özgüven sahibi olma gibi kritik konularda size ve çocuğunuza ışık tutacak bir kılavuz niteliği taşıyor. Anaokulu ve ilkokullarda da öğretmenler tarafından önerilen bu değerli hikâye ile çocuğunuzun dünya ile kuracağı iletişimi daha etkin hale getirebilir ve onu gelecek yaşamında kendine güvenen, farklılıklarını ve öz değerlerini benimsemiş bir birey olarak yaşama öğretisini en eğlenceli ve kolay yoldan sunma fırsatı bulabilirsiniz.

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir