Uykucu Aslan Nasıl Uyur – Jane Clarke Kitabını İndir

tarafından
59
Uykucu Aslan Nasıl Uyur – Jane Clarke Kitabını İndir

Uykucu Aslan Nasıl Uyur – Jane Clarke Kitabının Açıklaması:

Uykucu Aslan Nasıl Uyur – Jane Clarke

Minik aslan yorulmuş ve çok uykusu gelmiş, ama yatağa gitmeyi istemiyor bir türlü. Gün bitti, şimdi uyku zamanı. Peki, nasıl uyuyacak? Hadi gel uykucu aslana gösterelim. 

Çocuk kitaplarının sevilen, deneyimli ve usta yazarı Jane Clarke tarafından, okul öncesi çocuklara yönelik kaleme alınmış Uykucu Aslan Nasıl Uyur isimli kitap, uykudan önce okunabilecek harika bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Okuma yazma bilmeyen çocukların anne babalarıyla birlikte eğlenerek inceleyebilecekleri veya 3-6 yaş arasında okumayı yeni öğrenmiş çocukların da rahatça okuyabilecekleri kitap, eğitici aktivite kitapları arasında yerini alıyor. Dünya klasikleri ve edebiyat eserleri dışında; şiir, masal kitapları ve okul öncesi boyama kitapları, zekâ geliştirmeye yönelik yap-boz oyunları ve benzeri beceri geliştirici eserleri sunan 1001 Çiçek Kitaplar tarafından yayınlanan kitabın renkli ve özenli çizimleri de her yaştan büyük ve küçüklerin beğenisini kazanıyor.

2016 yılında basılan ve çevirmen Derin Erkan tarafından Türkçe’ye çevrilen çocuk kitabı, çok yorulan ve uykusu gelen minik aslanın bir türlü uyumak için yatağa gitmeyi istememesini konu alıyor. Uyku sorunu yaşayan birçok çocuk için açıklayıcı ve mantıklı bir anlatım sunan Uykucu Aslan Nasıl Uyur kitabı sayesinde çocukların empati kurması ve uykuya önyargılı olarak yaklaşmaması için yararlı ve eğitici bir alternatif sunuluyor. Sadece uyku problemi yaşayan minikler değil, yaşını doldurmamış bebeklere de okuma alışkanlığı kazandırılması için her zaman okunabilecek bir kitap olarak kütüphanenizi zenginleştiriyor. Şirin illüstrasyonlarla renklendirilen sayfalarıyla da çocukların dikkatini çeken kitap, içeriğinde uykuya dair yöneltilen sorular ve verilen cevaplar ile eğitici ve yönlendirici bir etki sağlıyor. Ebeveynlere de yol gösterici bir seçenek sunan 20 sayfalık normal boyutlu, karton kapaklı ciltsiz kitabın çizimleri de yine alanında usta bir çizer olan Georgie Birkett imzasını taşıyor.

Uyku eğitimi vermek istediğiniz çocuklarınız için faydalı bir başlangıç olan, anlatımı ve resimleriyle de favori haline gelen kitap, kaliteli ve parlak kuşe kağıdı ile kitap okumayı daha zevkli hale getiriyor. Çocukların özellikle büyük ve anlaşılır resimlerin, anlatılanla doğrudan uyuşan çizimlerin, büyük ve az yazı ile bütünleşmesini tercih etmesi sebebiyle beğeni toplayan kitap, aranılan niteliklerin tamamını içeriğinde barındırıyor. Kitabın kahramanı olan minik aslanın başına gelenlerin aktarıldığı kitap, uykunun önemini ve uyku öncesi yapılması gereken davranışların neler olması gerektiğini de son derece yalın bir dilde çocuklara aktarıyor. Uykudan önce hem eğlenceli vakit geçirmek hem de ilerleyen yaşlara yönelik kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için her gün sıkılmadan okunabilecek eserler arasında yer alıyor.  

Uyumadan önce yapılabilecek aktivitelerin de kolayca canlandırılabileceği tarzda ilerleyen kitap, içerisinde dans etme, zıplama gibi hareketli aksiyonlar da bulunduruyor. Kitabı okurken aynı zamanda çocuklarınızla beraber hayal gücünüzü kullanarak uygun canlandırmaları yapabilir ve sadece okumanın ötesinde kahkaha dolu zamanları beraberce paylaşabilirsiniz. Genellikle uyku zamanının gelmesini istemeyen, oyuna devam etmeyi tercih eden çocuklar için farklı bir eğlence deneyimi sunan kitabı beraberce okumak günün en güzel saatlerine dönüşebiliyor. Gün sona erdiği zaman yapılacakları, neden ve nasıl uyunabileceğini en yalın şekilde anlatmayı başaran kitabın neşeli ve kocaman çizimleriyle de çocukların yaratıcılığı ve resme olan ilgisi de gelişiyor.

Neden ve nasıl bağlantısı kurarak çocuklara yol gösteren nitelikteki kitabın yazarı Jane Clarke, farklı konulardaki benzer kitaplarıyla da çocukların gönlünde taht kurmaya devam ediyor. Afacan Maymun Nasıl Yemek Yer?, Minik Dinozor Nasıl Banyo Yapar?, Haylaz Timsah Dişlerini Nasıl Fırçalar? gibi değişik konular hakkında olan kitaplar sayesinde ebeveynlerin işleri kolaylaşıyor. Çocukların ilgisini çeken anlatımı ve sevimli çizimleriyle aktarılanlar sayesinde uyku, temizlik, beslenme gibi önemli eğitim ve öğretim konularının daha iyi anlaşılması da mümkün oluyor.