background img
Mar 26, 2018
116 Views

Üşütük Kızın Günlüğü Seti (3 Kitap) -Anna Cammany Kitabını İndir

Written by

Üşütük Kızın Günlüğü Seti (3 Kitap) -Anna Cammany Kitabının Açıklaması:

Üşütük Kızın Günlüğü Seti (3 Kitap) -Anna Cammany

 Üşütük Kızın Günlüğü Seti (3 Kitap) -Anna Cammany

İspanyol yazar ve senarist olan Anna Cammany, 2010-2011 yılları arasında Infields adlı dizinin 26 bölüm senaristliğini yapmıştır. 2013 yılında senaristliğe ara vererek çocuklar ve gençler için ona ün kazandıran Üşütük Kızın Günlüğü (Diario de Una Friki) serisini yazmaya başladı. Kitap İspanyolcadan Arzu Şensoy aracılığıyla Türkçeye çevrildi ve Yakamoz Yayınları tarafından basıldı. Serinin ilk kitabı Üşütük Kızın Günlüğü – Yeni Bir Hayat oldukça fazla beğeni alınca Cammany, serinin ikinci ve üçüncü kitaplarını da yazdı ve bu kitaplar da yine aynı şekilde Arzu Şensoy aracılığıyla Türkçeye çevrilip Yakamoz yayınları tarafından basıldı. Türkiye’de de kendine özgü geniş bir okuyucu kitlesi oluşturan Anna Cammany, özellikle genç ve çocuk yaş grubundaki okurlar tarafından çok sevildi. Serinin ikinci kitabı Üşütük Kızın Günlüğü 2 – Yenilmez Kızlar Ortalığı Karıştırıyor 2015 yılında; üçüncü kitabı Üşütük Kızın Günlüğü 3 – İstikamet Tatil 2016 yılında Türkçeye çevrilerek basıldı.

12 yaşında bir kız çocuğunun hayatını ve başından geçen olayları mizahi bir üslupla anlatan Üşütük Kızın Günlüğü serisi oldukça eğlenceli bir okuma keyfi sunuyor. Hikayenin kahramanı Natalia Abellan’e ailesi İspanyolcada yaygara, ortalığı karıştırmak anlamına gelen Lia ismiyle seslenmektedir. Lia kedisi Rich ve kaplumbağası Cocodrolo ile günlerini maceradan maceraya atılarak geçirmektedir.Ancak sevmediği işleri yapma konusunda oldukça üşengeç olan Lia, sevmediği şeyler konusunda sorun çıkarmaya da devam etmektedir. Ortaokula yeni başlayacak olan Lia, bunu istememekte, ilkokuluna devam etmeyi istemektedir. Bu nedenle ilk gün ortaokula gitmeyip de ilkokuluna geri dönmüştür. Ancak arkadaşı Ana ile konuşurken Ana’nın bu plana karşı çıkmasıyla ortaokuluna gitmeye karar vermiştir. Ortaokuluna gittiği ilk günde listede adının ilk sırada olduğunu gören Lia, bu yüzden daha ilk günden alay konusu olmuştur. Ancak günler geçtikçe ortaokuldaki arkadaşlarının sayısı artmış,  Çoko,Fabian ve Felipe adında üç yeni arkadaş edinmiş,Roberto Bentley adlı bir sınıf arkadaşına ise platonik aşık olmuştur. Bundan sonra Lia’nın peşini bırakmayan belalı olaylar Anna Cammany’inin kaleminden oldukça eğlenceli ve samimi bir üslupla anlatmıştır. Alex Lopez’in eğlenceli ve renkli illüstrasyonları da hikayeye neşe katıyor.

 

Üşütük Kızın Günlüğü – Yeni Hayat

 

Sorun çıkarmak konusunda büyük bir yeteneğim olduğundan küçüklüğümden beri herkes beni Lia (ortalığı karıştıran) diye çağırır (Hiç istemesem de neredeyse her zaman ortalığı karıştırıyorum!) Büyüklerin de dediği gibi (şşşttt) kötülük bulaşıcıdır, yani bu günlüğü elinize bile almayın çünkü sizin de başınıza şanssız ve çok ama çok tuhaf şeyler gelmeye başlayacağı kesin!

 

Üşütük Kızın Günlüğü 2 – Yenilmez Kızlar Ortalığı Karıştırıyor

 

Arkadaşlarım Yenilmez Kızlar Çoko ile Ana’yı tanıyor musunuz? Öyleyse çok dikkatli olun; çünkü onlarla birlikteyken her şey üç katına çıkıyor: kötü şans, kargaşa, tuhaf şeyler…

(Tabii kahkahalar da!)

Eğer üstünüze bir şeylerin yapışıp kalmasını başımıza gelen son felâketleri bilmek istemiyorsanız, bu günlüğü hemen şu anda bırakın.

Uyarı!

Bu felâketler uyuşuk kızlara göre değildir!

 

Üşütük Kızın Günlüğü 3– İstikamet Tatil

 

Acaba şehirde bir tur atmaya çıkacak kimse kaldı mı?

Offf… Tatil başladı ve sanki tüm gezegen çökmüş gibi:

Görünürde can sıkıntısını atlatacak hiçbir arkadaş yok (umarım bunun suçlusu ben değilimdir…)

Ne olursa olsun ben, Lia Abellan, tatil süresince başımı hiç derde sokmayacağıma yemin ederim. Eğer sokarsam da bunun çok büyük bir dert olmayacağına YEMİN EDERİM.

Ve çok büyük olursa da.. Ekstra-eğlenceli olacağına

Yemin ederim!

(Tanıtım Bülteninden)

12 yaşındaki bir kız çocuğunun başından geçen maceraları eğlenceli bir üslupla anlatan Üşütük Kızın Günlüğü İspanyol yazar Anna Cammany’in ilk kitabı. 1974 Barcelona doğumlu yazar İletişim eğitimini tamamladıktan sonra Ventdelpla, El cor de la ciutat, Mar de fons, Leonart gibi çok izlenen İspanyol dizilerinin senaryolarına katkıda bulundu. 2010 ve 2011’de İnfidels dizisi için 26 bölüm senaryo yazdı. Senaristliği bıraktığı 2013 yılında çocuk kitapları yazmaya karar vererek serinin ilk kitabı olan Üşütük Kızın Günlüğü (Yeni Hayat)’ı yazmaya başladı. Kitabın aldığı olumlu tepkiler ve özellikle gençler arasında çok sevilmesi sonucu baş kahraman Natalia Abellan’ın hikâyesini devam ettirmeye karar veren Anna Cammany 2014 yılında Üşütük Kızın Günlüğü 2 (Yenilmez Kızlar Ortalığı Karıştırıyor) ve Üşütük Kızın Günlüğü 3 (İstikamet Tatil) kitaplarını da yayınladı.

Kitabın kahramanı ilkokulu yeni bitiren Natalia Abellan (nam-ı diğer Lia) sorun çıkarmak ve başını derde sokmak konusunda çok yeteneklidir. 2 yaşındayken ailesi ile gittiği hayvanat bahçesinde yaptıkları nedeniyle ailesi tarafından “ortalığı karıştıran” anlamına gelen Lia ismine layık görülür. Ortaokula başlayacağı sırada yeni maceralar yaşayacağını düşünerek günlüğünü ciddiye almaya karar verir ve sevimli kedisi Richelieu, kaplumbağası Cocodrolo, kendilerine taktıkları isimleriyle "yenilmez kızlar" Ana ve Çoko, arkadaşları Fabian, Felipe ve ilk aşkı Roberto ile yaşadığı her macerayı günlüğüne yazmaya başlar. Ve böylece 3 kitaplık bir günlük serisi ortaya çıkar…

Yazar Anna Cammany serinin ilk kitabı Üşütük Kızın Günlüğü (Yeni Hayat)’ta Lia’nın ortaokula geçiş sancılarını, korkularıyla baş etme metotlarını, yeni arkadaşlar edinmesini, platonik aşkını ve tüm bu süreçte yaşadığı eğlenceli ve macera dolu günlerini çok samimi bir dille okuyucuya aktarıyor.

Yazar, ikinci kitap Üşütük Kızın Günlüğü 2 (Yenilmez Kızlar Ortalığı Karıştırıyor)’da yarıyıl tatiline giren Lia, Ana ve Çoko’nun tatillerini nasıl bir felaket haline getirdiklerini, ilk kitaptan geri kalmayan mizahi üslubu sayesinde kahkahalar atarak okumanızı sağlıyor.

Serinin son kitabı olan Üşütük Kızın Günlüğü 3 (İstikamet Tatil) kitabında tüm arkadaşları tatile giden Lia’nın ailesini bir yerlere gitmek için ikna etme çabalarını, can sıkıntısı ile baş etme metotlarını, platonik aşkı Roberto ile olan yakınlaşmalarını, 12 yaşındaki bir kızın zihninden geçen sorgulamaları ve yine eğlenceli maceralara atılışını hiç sıkılmadan okuyorsunuz.

Anna Cammany’in bu üç kitaplık serisi, henüz Jeff Kinney’in yazmış olduğu Saftrik Greg’in Günlüğü ve Lincoln Peirce’nin yazdığı Kocakafa Nate kadar duyulmuş olmasa da okuyuculardan aldığı olumlu yorumlarla yakında tüm çocukların ve genç kızların kütüphanesinde yer alacak gibi görünüyor.

Alex Lopez’in illüstrasyonları ile okuma keyfini arttırdığı Üşütük Kızın Günlüğü Seti özellikle 10-15 yaş aralığındaki kız çocukları için keyifli bir okuma serüveni sunuyor. Hikâyeyi zihninizde canlandıran illüstrasyonlar, kitap içerisinde bulunan sevimli çilek şekilli ayraç ve kitaptan yayılan çilek kokusu da okumayı sevmeyen çocukları dahi kitaba yöneltecek ilgi çekici ayrıntılar olarak düşünülmüş.

Gündelik hayatın stresinden yorulan zihnini dinlendirmek isteyen, kendini genç hisseden yetişkinler için de keyifli bir mola olabilecek nitelikteki bu seri; dostluk, macera ve eğlencenin samimi bir anlatımla birleşmiş hali.

Aslı İspanyolca olan üçleme, 2016 yılında Yakamoz Yayınları tarafından Arzu Şensoy’un çevirisi ile Türkiye’deki okurların beğenisine sunuldu. Üşütük Kızın Günlüğü Seti özellikle Saftirik Greg’in Günlüğü gibi eğlenceli günlük tarzı kitapları seven her yaştan insanın beğeniyle okuyabileceği bir kitap serisi.

Siz de çocuklarınızın kahkahalarla okuyacakları bu mizah ve macera dolu üçlemeyi kütüphanelerine kazandırıp onları mutlu edebilir, kitap okuma alışkanlıklarına büyük bir katkıda bulunabilirsiniz.

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir