Uçan Halı Masalı – Masalhanem

tarafından
4
Uçan Halı Masalı – Masalhanem


Uçan Halı Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde güzel bir köyde yaşlı olan bir değirmenci, güzeller güzeli olan sena isimli kızıyla beraber mutlu ve mesut bir yaşam sürerlermiş.

Yaşlı amca gündüzleri değirmende çalışır akşam olunca da evinden hiç çıkmaz, bütün zamanını kızı ile birlikte geçirirmiş.

Günler bu şekilde geçerken her zaman olduğu gibi babası değirmende çalışırken kızı ona yemek hazırlayıp, değirmene götürmüştü.

O anda değirmende giyiminden zengin olduğu anlaşın uzun boylu ve çok yakışıklı genç bir delikanlı varmış, değirmenciden saray için 200 çuval buğdayı öğütmesini istiyormuş ki o anda güzel kız içeri girmişti.

İkiside bir birbirini ilk gördüğü anda aşık olmuşlardı, genç değirmenciyle anlaştıktan sonra müsaade isteyerek saraya dönmek için yola koyulmuştu, güzel kız ise öylece onun arkasından bakakalmıştı.

Dışarı çıkan genç kızın ardından babası birkaç kez seslenmiş olmasına rağmen onu duymamıştı bile, o günden sonra kızın o dalgın hali babasının da dikkatini de çekmiyor değildi,

Genç delikanlı kızı görebilmek için neredeyse her gün değirmene gelirdi, ikisi yan yana gelip konuşma fırsatı bulamasalarda bakışları, gülümsemeleri birbirlerine olan sevgisini açıkça gösteriyordu, güzel kızla bir an önce kavuşmak isteyen delikanlı bir kaç ay sonra ailesiyle beraber genç kızı istemeye gelirler.

Onların gelişiyle beraber kızın yüzündeki mutluluğu gören babası da kızının da rızasını aldıktan sonra kızını yakışıklı gence vermiş.

Gün gelmiş düğün hazırlıkları yapılmaya başlanmıştı, yaşlı amcanın kızına düğün hediyesi alacak parası yoktu, değirmenden kazandıkları ise ancak karınlarını doyurmaya yetiyordu, o sebeple yaşlı adam kara kara düşünür dururdu.

Ertesi gün iş çıkışı sıkıntıdan biraz dolaşmak isteyerek evinin yakınlarında bulunan nehrin kıyısına gidip orada oturmuş, ne yapacağını düşünürken nehrin sularına kapılmış eski bir halı gözüne ilişmiş hemen o halıyı tutmak için nehre atlayan yaşlı adam halıyı tutup çıkarmış, halıya bakmak için kıyıda açtığı sırada halı havalanmaya başlamış, yaşlı adam kendi kendine,

– Bu uçan halı

Çok sevinen yaşlı adam uçan halı ile biraz dolaştıktan sonra halıyı toplayarak eve götürmüş, artık kızına verebileceği çok değerli bir hediye vardı, kızına bir uçan halı hediye edecekti.

iki gün sonra düğünü olan kızının düğününde herkes altınlar takarken yaşlı adamın elinde halıyı görenler garip bir şekilde ona bakıyordu. Herkes hediyelerini verip eğlenmeye başladıktan sonra yaşlı adam halıyı yere sererek kızı ve damadına üzerine oturmalarını söyledi onlar halının üzerine oturunca uçan halı havalanmaya başladı.

Yaşlı adam:

– İşte kızım benimde size düğün hediyem bu uçan halı,

Orada bulunan herkes bu hediyenin çok değerli olduğundan bahsedip halıdan gözlerini alamıyorlardı. O günden sonra yaşlı adamı da yanına alan aile hep beraber mutlu ve mesut bir hayat yaşamışlar.

Ucan Halı özeti

Yaşlı bir değirmencinin güzeller güzeli bir kızı vardı. Bir gün bu güzel kız değirmende yakışıklı ve zengin bir genç delikanlı ile karşılaşır. Güzel kız ve yakışıklı delikanlı birbirlerini görür görmez aşık olur.

O günden sonra ikiside her gün birbirlerini görmek için değirmene giderler. Kızındaki değişikliği farkeden babası kızını o delikanlıya vermeye rıza gösterir.

Kısa zamanda düğün hazırlıkları yapılınca damat tarafı kıymetli eşyalar takarken kızın babasının elinde eski bir halı vardı. Herkes meraklı bakışlarla kızın babasını izliyordu.

Değirmenci halıyı açınca halı havalandı. Herkes en değerli hediyenin o uçan halı olduğunu konuşmaya başladı. O günden sonra onların mutlu ve mesut bir yaşamları oldu.

Bu masal da ilginizi çekebilir:

Sindirella

hikayeler oku