background img
Tem 2, 2018
74 Views

Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu Kitabını İndir

Written by

Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu Kitabının Özeti

Elinizdeki kitap, pek çok alaylı tarihçimizin öfkeyle andığı Sultan II. Abdülhamid dönemini siyasi ve kültürel açıdan inceleyen bir eserdir. Türk ya da Osmanlı tarihinin kara sayfaları olarak tanıtılan bu dönemde sıkı sansüre rağmen dil, edebiyat, eğitim ve tarih alanlarındaki çalışmalar bütün zenginliğiyle ortaya konulmuştur.

Cumhuriyet döneminde kendisini açıkça gösteren milliyetçilik düşüncesinin köklerinin Sultan II. Abdülhamid döneminde atıldığını söylemek, Türk tarihçileri için büyük bir cesaret iken bunu bir yabancı yazarın, özellikle II. Abdülhamidin kurulmasına karşı çıktığı İsrailden bir yazarın yapması eseri daha da ilgi çekici hâle getirmiştir.Türkiyedeki dil reformu hakkında ayrıntılı bilgiler veren, bizden olan Ziya Gökalpı bize tanıtan Uriel Heyd de bir İsrail vatandaşıydı. İsrailli yazarların bizdeki milliyetçilik hareketleriyle ilgilenmeleri de dikkat çekici olmalıdır.

Bir bilim adamı haysiyetiyle 1876-1908 yılları arasının siyasi ve kültürel olaylarını ve bunların altında yatan iç ve dış fikir kaynaklarını sık dokuyup ince eleyen bir anlayışla gözler önüne seren yazara teşekkür etmek de görevimizdir.

Eseri okuyunca değerini daha iyi anlayacağınızı umuyoruz.

Türk Milliyetçiliğinin Doğuşu Kitabını İndir

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir