Tablet Tobi Pdf indir – E-kitapindir.com

tarafından
7
Tablet Tobi Pdf indir – E-kitapindir.com


Tablet Tobi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 24 sayfadan oluşan Tablet Tobi kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Yeşim Özen Açıl tarafından kaleme alınan Tablet Tobi isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 22 x 22 cm ebatındadır. Tablet Tobi kitabını 9786052263457 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Tablet Tobi pdf oku indir.

Tablet Tobi pdf indir

Tabletinle oynamadan önce Susi ve Tablet Tobi’nin hikâyesini okumaya ne dersin? 
 
Çocukların üçte birinin yürümeyi veya konuşmayı öğrenmeden önce tablet kullanmayı öğrendiği çağımızda, tablet kullanma hususunda bilinç oluşturmak üzere yazılmış bu masal kitabı çocuklarınız için başucu kitabı olacak.
Teknolojinin gelişimi yaşamımızda büyük değişikliklere yol açtı. Tabii ki bu durum yalnızca yetişkinlerin değil, çocuklarımızın da yaşamını çok değiştirdi. Peki bu değişiklik, onların ruhsal ve bedensel sağlığı yönünden ne kadar yararlı?
Artık çocukların büyük bir kısmının kendisine ait tableti yer alıyor. Tableti olmayan çocuklar ise kendilerini eksik hissediyor ve ailelerinden tablet alınmasını talep ediyor. Bir tablete sahip olunca da hayatlarına dijital ekranlar ve internet dahil oluyor. Bu zamanda çocuklarımızın tabletlerle geçirdiği süreyi kontrol altına almazsak, tabletlerin soğuk yüzü ile karşılaşmaya başlayabiliriz.
Amerika Pediatri Akademisi’nin paylaşımı yaptığı yönergede; 0-2 yaş arasındaki çocukların dijital ekranlarla hiç buluşmaması, 3-5 yaş arasındaki çocukların ise günde en fazla 1 saat ile kullanımlarının kısıtlanması ve 5 yaşından büyük çocuklar için de günde en fazla 2 saatlik kullanım söz konusu olacak biçimde izin verilmesi gerektiği belirtiliyor.
Tabletlerle çok vakit geçiren çocukların gerçek dünya ile bağlantıları zayıflıyor ve algıları düşüyor. ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün 11.000 çocuk ile yaptığı bir araştırma sonucuna göre; günde 7 saatten fazla tablet, televizyon veya telefon ekranları gibi dijital ekranlara bakan çocukların beyin zarlarında incelme oluşuyor. Bu da algılarını ve akademik başarısını düşürüyor, öğrenmelerini zorlaştırıyor.
Çevreyle iletişimi azaltan tabletler veya benzeri cihazlar ise çocukların mühim olan ve gelişmesi gereken becerilerinin önüne bir duvar örüyor. Bu yaştaki çocukların; parmak kaslarını, yer yön algılarını, el göz koordinasyonunu geliştirecek, çevresiyle iletişimde olacakları etkinliklere dahil olması çok mühimdir. Tabletlere indirilen uygulamaların da bu hedeflere hizmet etmesine dikkat edilmelidir. Misal verilecek olursa; hafıza ve anımsama, gruplandırma ve el göz koordinasyon becerilerini geliştirecek oyunlar veya uygulamalar tercih edilmelidir.
Bir diğer yandan tabletler yalnızca günlük yaşamımızda değil, eğitimde de karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı tablet kullanımı topyekun zararlıdır demek olabilecek değildir. Eğitimdeki başarılı entegrasyonu ile çocuklar okullarda tablet kullanımı hususunda kurallara tanıklık etmekte ve kontrollü kullanmaya alışmaktadır. Peki biz evimizde çocuklarımız üzerinde tablet kullanımının farkındalığını nasıl oluşturabiliriz? Gelelim bu hususta dikkat etmeniz gereken bazı noktalara:
Tablet kullanımında süre kısıtlaması çok mühimdir. Çocuğunuzun bulunduğu yaş grubuna göre bir süre belirleyin ve bu süre için çocuğunuzla bir anlaşma imzalayın. Kuralları karşılıklı belirlemek, her iki tarafın da kurallara uymasını sağlayacaktır.
Çocuklarınızın geçen süreyi hesaplayabilmeleri için bir uyaran oluşturmak adına alarm kurabilir, sayaç başlatabilir veya kum saati tercih edebilirsiniz.
Çocuğunuz oyun oynuyor veya video izliyor olabilir. Lakin içeriklerini bilemezsiniz. Yapacağınız en iyi şey çocuğunuza eşlik etmek veya önceden kontrol ettiğiniz oyunları ve videoları çocuğunuzla buluşturmak olacaktır.
Eğitici ve yaş grubuna uygun uygulamalar veya oyunlar indirin. Çocuğunuz, gelişimini desteklemeyecek uygulamalar veya oyunlar indirmek isterse buna müsaade etmeyin. Bu hususta kontrolü sağlayın.
Tablet süresi bittiğinde, devam etmek için ısrar ederse onun için alternatif etkinlikler üretin. Çocuğunuza; parmak boyama, saklambaç, kitap okuma veya evde sizinle oyun oynaması gibi seçenekler sunabilirsiniz.
En mühim kurallardan birisi de yemek yerken tablet kullanılmaması. Bu hususta kararlı bir çizgi çekin ve yemek sofrasına kesinlikle tabletin eşlik etmesine izin vermeyin.
Sevgili ebeveynler, hepimizi bekleyen dijital dünya çapında çocuklarımızı teknoloji ile kontrollü bir biçimde buluşturmalıyız. Teknolojiyi tamamen yasaklamak veya sınırsız kullanım izni vermek de olabilecek değildir. Tıpkı ekonomist Stuart Chase’in de dediği gibi:
Teknolojiyi tümüyle yermek, tuzdan arındırılmış deniz suyu ile yeşeren bahçeleri görmezden gelmek; onu gözü kapalı övmek ise Hiroşima’yı unutmak demektir.”
Teknoloji hususunda bilinçli ve yeterli olmalarının mühim olduğu bu teknoloji dünyasında çocuklarımızın ihtiyaçları olan tek şey yalnızca biraz kontroldür.
 

Tablet Tobi kitap özeti

Tablet Tobi pdf oku

Tablet Tobi Pdf indir