Son – Ayşe Kulin Kitabını İndir

tarafından
78
Son – Ayşe Kulin Kitabını İndir

Son – Ayşe Kulin Kitabının Açıklaması:

Son – Ayşe Kulin

Son – Ayşe Kulin

“Ben seni hiç unutmayacağım, sen beni hiç hatırlamayacaksın…”

Ayşe Kulin’in heyecan verici kaleminin, sürükleyici anlatımının doruk noktalarından biri SON!

Kulin’in daha önceki romanlarından tanıdığımız kahramanların sona eren hikâyeleri…

SON, içinde tuhaf bir sıkıntısı olanların, memleketin hallerine dertlenenlerin, birini hep son gördüğü haliyle hatırlayacağını bilenlerin, ülkeden ülkeye savrulanların, üstüne gidildiğinde gözü hiçbir şeyi görmeyenlerin, aşk yerine umutla yetinmek zorunda kalanların hikâyesi.

Denize doğru akarken birbirine karışan nehirlerin, tesadüflerin,

denk gelişlerin, kesişmelerin, hiç unutmayanların, kördüğümleri çözmeyi dileyenlerin romanı

SON!

Çağdaş Türk edebiyatımızın en ünlü yazarlarından Ayşe Kulin, 1941 senesinde İstanbul Beyazıt’ta dünyaya gelmiştir. Annesinin ismi (Hatice) Sitare, baba adı Muhittin’dir. Ayşe Kulin, Çerkes kökenli bir anneye sahipken, baba tarafından Bosnalıdır. İlkokulu Ankara’da okuyan Ayşe Kulin, öğretmeninden tokat yedikten sonra eğitimine bir sene boyunca ara verdi. Kendisi üçüncü sınıftayken, okuduğu okulun adı Ankara Koleji oldu. İlkokulun ardından, İstanbul’da Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde yedi sene yatılı okudu. Bu okulda edebiyat bölümünde okuyan Kulin, yazar olmaya da burada karar verdi.

1984 yılında, öykülerden oluşan ilk kitabı Güneşe Dön Yüzünü yayımlandı. Bu kitaptaki öykülerden “Gülizar,” “Kırık Bebek” ismiyle senaryolaştırıldı ve kitabın yayımlanmasından iki yıl sonra Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı. Elbette bu sadece bir başlangıçtı, Kulin’in aldığı ödüller bununla sınırlı kalmayacaktı. Kendisinin sanhe yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini yaptığı Ayaşlı ve Kiracıları dizisi, 1986 senesinde ona Tiyatro Yazarları Derneği’nin En İyi Sanat Yönetmeni ödülünü kazandırdı. Tam on yıl sonra, “Foto Sabah Resimleri” öyküsüyle Haldun Taner Öykü Ödülü’ne, 1997’de de yine aynı eseriyle Sait Faik Hikaye Armağanı’na layık görüldü. Yine aynı yıl, Adı: Aylin isimli biyografik romanıyla İstanbul İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi. 1999 yılında ise, kendisinin en çok okunan eserlerinden olan Sevdalinka, yine İstanbul İletişim Fakültesi tarafından yılın romanı seçildi.

Kulin’in eserleri sadece Türkiye’de değil, çevirileri ile yurtdışında da büyük ilgi görüyordu. 2016’da Nefes Nefese romanının İtalyanca çevisirisi, Premio Roma’da en iyi yabancı roman ödülüne layık görüldü. Ayşe Kulin kitapları ile kazandığı ödüllerin yanı sıra, Kasım 2007’de UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi de olmuştur. Ayşe Kulin’in tanınmasında, senaryolaştırılıp televizyona uyarlanan eserlerinin de önemli bir rolü vardır. Köprü, Gece Sesleri, Geniş Zamanlar, Tek ve Tek Başına Türkan, ve Veda isimli eserleri senaryolaştırılıp farklı yıllarda televizyon dizileri olarak yayınlanmıştır.

Genellikle biyografi ve romanlarıyla tanınan ve üslubunun sadeliği ve akıcılığıyla öne çıkan Ayşe Kulin’in, öykü, biyografi, biyografik roman, deneme, otobiyografi, ve derleme türlerinde yayımlanmış 29 eseri bulunmaktadır.