background img
Tem 21, 2018
70 Views

Şnorhkov Martig-Hluneri Yev Imposdneri-Düzgün İnsanlar İtaakatlar Ve Asiler-Ermenice – Zabel Yesayan Kitabını İndir

Written by

Şnorhkov Martig-Hluneri Yev Imposdneri-Düzgün İnsanlar İtaakatlar Ve Asiler-Ermenice – Zabel Yesayan Kitabının Açıklaması:

Şnorhkov Martig-Hluneri Yev Imposdneri-Düzgün İnsanlar İtaakatlar Ve Asiler-Ermenice – Zabel Yesayan

” Batı Ermenice edebiyatın önemli temsilcilerinden Zabel Yesayan’ın 1907’de İstanbul’da yayımlanan Düzgün İnsanlar ve 1906’ta Mısır’ta tefrika edilen İtaatkârlar ve Asiler romanları etiketiyle tek bir ciltte toplandı. Amira soyundan Üsküdarlı bir ailenin karanlıkta kalmış hikâyesini sülalenin yetim evladı Hagop Mahdesyan ve yaşadığı aşk üzerinden anlatan Yesayan, kimlik değiştiren ve yeni zamanlara ayak uydurmaya çalışan bu aile vasıtasıyla da toplumsal durumun bir fotoğrafını çekiyor. Kitap halinde ilk kez yayımlanan İtaatkârlar ve Asiler ise yazarın yarım kalmış bir romanı. II. Abdülhamit istibdatı döneminde zorluklar altında yaşamaya gayret eden İstanbulluları anlatan Yesayan, devrimci komitelerle dönemin varlıklı aileleri arasındaki gerilimlere de odaklanıyor.

YAZAR HAKKINDA: Zabel Yesayan 1878’de Üsküdar’da doğdu. 1895’te Paris’e gitti, Sorbonne’da edebiyat ve felsefe derslerini takip etti. Meşrutiyet’in ilanıyla İstanbul’a döndü. Öykü, deneme ve romanlarında, kadın hakları ve kadınların toplumsal yaşamdaki konumlarına geniş yer ayırdı. 24 Nisan 1915’te Ermeni aydınlarının çıkarıldığı ölüm yolculuğundan bir hastanede saklanarak kurtuldu. Kafkasya’da Ermeni mülteci ve yetimler için yardım faaliyetlerine katıldı. Ermenistan hükümetinin daveti üzerine 1933’te Erivan’a göç etti. Stalin kovuşturmaları sırasında tutuklandı. Ölüm tarihi ve yeri kesin olarak bilinmemektedir.

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir