background img
Tem 22, 2018
58 Views

Saklı Kırmızı – Ersin Ergün Kitabını İndir

Written by

Saklı Kırmızı – Ersin Ergün Kitabının Açıklaması:

Saklı Kırmızı – Ersin Ergün

“içimde yağmur çiseliyordu henüz yazılmamış saman sarısına
yazsaydım saçları üzüm karası yazsaydım esmer asisi aşkın
en güzel şiirimi yazılmamış bırakıp gittin”

“Beni Tarihle Yargıla” adlı şiiri Ahmet Kaya, “Kaybana Geceler” şiiri Onur Akın, “Gülyangını Ömrümüz”, “Fikri Sönmez’e Ağıt”, “Kanat Çırp” şiirleri Mehmet Gümüş ve “Didar Şensoy’a Ağıt” Sevinç Eratalay tarafından bestelenip söylenen Ersin Ergün Saklı Kırmızı ile yeniden okurlarıyla buluşuyor.

Ersin Ergün kimdir?

1957’de Adapazarı’nda doğdu. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi bu kentte okudu. 1974’te ODTÜ’ye girdi. 1978’de ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünden ayrılarak SİYO’ya (Sevk ve İdare Yüksek Okulu) kaydını yaptırdı. 1981’de 12 Eylül
dönemi tutukluları arasına girdi. Tutukluluk dönemi 10 yıla yakın sürdü. İdamlar ve müebbetlerden geçerek 4.5 yıllık bir ceza aldı ve 1991 Şubat’ında tahliye oldu. İlk şiir kitabı Bir Avuç Şiir Belge Yayınları’ndan çıktı. Şiirleri İngilizce’ye çevrilerek Censorship dergisinde yayımlandı. İsveç ve Katalonya PEN Kulüpleri onursal üyeliğine alındı. İkinci kitabı Gülyangını Ömrümüz Simge Yayınevi tarafından çıkarıldı. Üçüncü kitabı Yeniden Haziran, Piya Yayınları etiketiyle yayımlandı. “Beni Tarihle Yargıla” adlı şiiri Ahmet Kaya, “Kaybana Geceler” şiiri Onur Akın, “Gülyangını Ömrümüz”, “Fikri Sönmez’e Ağıt”, “Kanat Çırp” şiirleri Mehmet Gümüş ve “Didar Şensoy’a Ağıt” Sevinç Eratalay tarafından bestelenip söylendi. Saklı Kırmızı, Ersin Ergün’ün dördüncü şiir kitabıdır.

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir