background img
Mar 23, 2018
133 Views

Sakız Sardunya – Elif Şafak Kitabını İndir

Written by

Sakız Sardunya – Elif Şafak Kitabının Açıklaması:

Sakız Sardunya – Elif Şafak

Sakız Sardunya – Elif Şafak İstanbul’da sakin bir mahallede bir kız çocuğu yaşardı. İsmini hiç mi hiç sevmeyen… Hem akıllı, hem meraklıydı. Çok da konuşkandı. Anne babasına ve öğretmenlerine durmadan sorular sorardı. Zavallı büyükler, onun zekâsına yetişmekte zorlanırdı!Bir atlası vardı sürekli karıştırdığı ve pek çok kitabı…. Hayaller kurmaya bayılırdı. Bir gün okulun kütüphanesinde hiç beklemediği bir sürprizle karşılaştı. Rafların arasında tuhaf bir küre parlıyordu. Bulan herkesi unutulmayacak bir yolculuğa çıkaran sihirli bir küre! EFHİMA, yani Efsaneler, Hikâyeler ve Masallar Ülkesi’ne uzanan rengârenk bir maceraya atılmaya hazır mısınız? Usta yazar Elif Şafak çocuklar için sıcacık ve sıradışı bir öykü yazdı!Dostluk, paylaşım, hayal gücü, kitap ve doğa sevgisinin özenle işlendiği Sakız Sardunya, soluksuz ve keyifli bir okuma süreci vadediyor.

Usta yazar Elif Şafak'ın ilk çocuk romanı Sakız Sardunya, küçük bir kızın fantastik ve eğlenceli öyküsünü konu alıyor. Doğan Egmont Yayınları'ndan çıkan çocuk romanı, yedi yaş ve üstü çocuklara ve çocuk kitaplarının renkli dünyasını seven yetişkinlere hitap ediyor. Genel olarak 'kitap sevgisi' teması üzerine kurulu olan roman ayrıca dostluk, doğa sevgisi, paylaşım ve hayal gücü gibi temaları da kurgunun akışı içinde işliyor. Bugüne kadar yetişkinler için yazdığı romanlarla hem Türkiye'de hem dünyada üne kavuşan Elif Şafak, ilk çocuk kitabında okurları Sakız Sardunya adlı kahramanın fanstastik öğelerle dolu macerasına davet ediyor. Elif Şafak'ın masalsı anlatımına, Zafer Okur'un eğlenceli çizimlerinin eşlik ettiği kitap minik okurlar başta olmak üzere, farklı yaş gruplarındaki edebiyatseverlere oldukça keyifli bir okuma süreci vadediyor. 

Kitabın ana kahramanı; İstanbul’un sakin bir mahallesinde yaşayan Sakız Sardunya adında, kendi halinde bir kız çocuğudur. Sakız Sardunya; ismini hiç sevmeyen ama kitap okumayı, müzik dinlemeyi, film seyretmeyi, resim yapmayı, top oynamayı, ip atlamayı ve çikolatalı kurabiye pişirmeyi çok seven bir çocuktur. Sürekli karıştırdığı bir atlası ve birçok kitabı olan Sakız Sardunya, hayvanları çok sever. Hep bir kedisi, köpeği ya da keçisi olsun istemiştir ama annesi evde bir hayvan beslemesine izin vermez. Bir gün babası ona Gece ve Gündüz adında iki su kaplumbağası hediye eder. Sakız Sardunya hayvanları olduğu kadar doğayı da çok sever. Sakız Sardunya'nın kendi başına oynamayı en çok sevdiği oyun ise gökyüzündeki bulutlarda tanıdık şekiller aramaktır. Gökyüzündeki bulutları bazen bir zürafaya, bazen külâhta eriyen bir dondurmaya benzetir. Akıllı, meraklı, konuşkan, annesine, babasına ve öğretmenlerine sürekli sorular soran Sakız Sardunya, bir gün okulun kütüphanesinde onu çok şaşırtan bir sürprizle karşılaşır. Kütüphanede, kitapların arasında bir kürenin parladığını görür. Bu küre öyle sıradan bir küre değildir; bu sihirli bir küredir. Küreyi bulan herkes unutulmayacak bir yolculuğa çıkar. Sakız Sardunya da küreyi bulması ile birlikte bilinmedik diyardan gelen ilginç arkadaşlarıyla unutulmaz bir maceraya atılır.  Elif Şafak'ın akıcı ve sürükleyici anlatımıyla; Sakız Sardunya'nın EFHİMA'ya yani EFsaneler, Hİkâyeler, MAsallar ülkesine uzanan heyecan dolu macerası işte böyle başlar. İsmi nedeniyle kendini farklı hisseden; öyle ki dünyadaki en tuhaf isimli çocuk olduğunu düşünen Sakız Sardunya, hikâyesi ile kendini farklı hisseden, hayal kurmayı seven çocuklara hitap ediyor. Ana kahramanın kitap sevgisi, okuma alışkanlığını kazandırmada minik okurlara tavsiye edilebilecek çocuk kitapları arasında yer alıyor. Romanın bölümlerle ilerlemesi, Elif Şafak'ın yalın üslubu ve sayfalar arasındaki çizimler, romanın minik okurlar tarafından rahatlıkla okunabilmesine imkân veriyor.

Bugüne kadar eserleri kırk dile çevrilen Elif Şafak'ın romanları, dünyanın en önemli yayınevleri arasında gösterilen Viking, Penguin Random House, Rizzoli ve Phebus tarafından yayımlanmaktadır. Elif Şafak bugüne kadar yazmış olduğu romanlarla hem Türkiye'de hem dünyada 2010 yılında pek çok ödüle değer görülmüştür. Yazar, ilk romanı Pinhan'la  1998'de Mevlana Büyük Ödülü'nü almıştır. Elif Şafak, 2010 yılında ise Fransa'nın en prestijli ödüllerinden Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına değer görülmüştür. İlk kez 2014 yılında okuyucu ile buluşan yazarın ilk çocuk kitabı Sakız Sardunya, çocuk okurların yanı sıra yazarın daha önceki romanlarını okumuş yetişkin okurlar tarafından da ilgiyle karşılanmıştır. 2016 yılında bu ilk çocuk kitabını Sakız Sardunya ile Eğlence Günlüğü  adında bir başka kitap takip etti. Bu kitapta; çeşitli oyunlar, yazma ve çizme alanları ile bulmacalar yer alıyor. 

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir