Platon Devlet Kitabını İndir

tarafından
13
Platon Devlet Kitabını İndir

Platon Devlet Felsefe kategorisinde sunulan platon un başka bir deyişle eflatun un devlet isimli yapıtını bulabilirsiniz .Arap dünyasında ve Türkçede Eflatun isimiyle da bilinen büyük Yunan feylesofu Platon, daha 20’li yaşlarından Sokrates’in en parlak talebesidir.

Sokrates’in ölüme mahkum edilmesi ve baldıran zehri içerek idam cezasını bizzat infaz etmesi,  adalet kavramını ve ideal devlet düzenini araştırmaya adar. “Sokrates’leri öldürmeyecek bir devlet düzeni” beklentisi ona Devlet’i yazdırır. Platon’un Devlet’i yalnızca “ideal” bir devletin ilk modeli değildir. Platon, insanın mutluluğu ile de aynı yoğunlukta ilgilenir. Fakat Devlet’in ehemmiyeti, biraz da ondaki düşünce zenginliği, düşünce üretme, üretilen düşünceleri gerekçelendirme, sualler sorarak adım adım ispat etme, karşısındakini adım adım ikna etme veyahut gerçeği ona buldurma yollarıdır.

Yani Platon’un, hocası Sokrates’ten öğrendiği diyaloglarında kullandığı, sual yanıt asalına dayanan o tanınmış tartışma yolu Devlet’te doruğa erişir.