background img
Kas 17, 2018
172 Views

Paris’ten Çiçeklerle – Sarah Jio Kitabını İndir

Written by

Paris’ten Çiçeklerle – Sarah Jio Kitabının Açıklaması:

Paris’ten Çiçeklerle – Sarah Jio

Paris’ten Çiçeklerle – Sarah Jio

 

Bu kitabı yazarken, karakterlerimin peşinden en etkileyici kafelere, güzel balkonlara ve canım Paris manzaralarına gittim. Bu seyahatte Montmartre’nin basamaklarına tırmandım, Rue de Cler pazarındaki renkli görüntülere hayranlıkla baktım, küçük ara sokaklardaki gizli kafelerde espresso yudumladım. Hepsi unutulmazdı.

Ama bu hikâye, çikolatalı kruvasanlardan ve bir bahar günündeki Eyfel Kulesi’nden daha derinlere iniyor. Bu hikâyenin sayfaları, 1940’lı yılların savaşla yıpranmış Paris’inde, gönül yaralarını ve travmaları ele alıyor. Günümüzde ise direnmeyi, affetmeyi ve sevmeyi becerebilen veya beceremeyen karakterleri.

Bu kitap, benim Paris’e yazdığım aşk mektubum. Ve belki bir gün, bir mektup daha yazarım. Şimdilik, hayal ettiğim bu hikâyenin, karakterlerin, Paris’in her şeyinin en ince detayına kadar keyfini çıkarmanızı umuyorum.

Nilüfer çiçekleri yürek parçalayıcı yolculuklardan geçer. Tohumları toprakla, artıklarla ve birbirine giren köklerle kaplı bulanık bataklık suyunda filizlenir. Çiçek açmaları için bu korkunç karanlıkta yolunu bulması gerekir, suyun üstünde bir yerde güneş ışığının olduğunu içten içe bilmeli ya da en azından bunu umut etmeli. Böylelikle bu yolculuktan zarar görmeden çıkar ve zafer kazanmış bir şekilde çiçek açar.

1940’ların işgal altındaki Paris’inde Paris’in tüm çiçeklerini beklerken Paris’in tüm acılarını kendinde bulan bir kadın… 2000’lerde Işığın Şehri Paris’in nostaljik havasında ve aydınlığında kendi acılarıyla ve geçmişiyle yüzleşebilmek için başka bir kadının geçmişinin peşinde iz süren başka bir kadın…

Kendine özgü sürükleyici tarzıyla Sarah Jio bu romanında bulanık sularda derinlere batmış iki nilüfer olan güçlü kadın karakterlerle geçmiş ve bugün arasında köprü kurarak hayatta önemli olan şeyleri hatırlatıyor. (Tanıtım Bülteninden)

Yazar Hakkında:

Gazeteci kimliği ile tanınan Sarah Jio kitapları ile New York Times ve USA Today çok satanlar listesinde yerini koruyor. Kitapları bir çok dile çevrilen ve çok sayıda ülkede yayınlanan yazar, Türkiye’de de beğeniyle  okunuyor. Halen bir çok dergide makaleler yazan yazar, romanlarında aşkı en güzel şekilde işliyor ve yalın dili, akıcı kurgusu ve etkileyici anlatımı ile okurlarına soluksuz okuyacakları romanlar sunuyor. Çocukken yazar olmayı hayal eden Sarah Jio, üniversitede gazetecilik eğitimi alarak çocukluk hayalinin peşinden gitmeye devam ediyor. Üniversiteden mezun olduktan sonra dergilerde makaleler yazmaya başlıyor. Yazar, halen kişisel konularda dergilerde yazılar yazıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle eyaletinde yaşayan Sarah Jio romanlarının çoğunda yaşadığı yer olan Seattle’i mekan olarak seçiyor. Yamaya olan tutkusunu usta kalemi ile taçlandıran yazar, Mart Menekşeleri isimli kitabı ile ününü bütün dünyaya duyuruyor ve aşk romanları türünde öne çıkıyor. Mart Menekşeleri adlı romanı ile çok uzun süre Amerika Birleşik Devletleri’nde çok satanlar listesinde kalıyor. Romanı bir çok dile çevrilerek tüm dünyada okurları ile buluşuyor. 

Yazar, Mart Menekşeleri adlı romanı dışında, Yağmur Sonrası, Böğürtlen Kışı, Son Kamelya, Gündüz Sefası, Elvada Haziran, Agapi Ölümsüz Aşk, Yeşil Deniz Kabuğu, Sahildeki Kulube ve Kelebek Adası adlı kitaplarıyla şöhretini devam ettiriyor ve romantik aşk romanı deyince ilk akla gelen yazarlar arasında yer alıyor. Sarah Jio, romanlarında etkileyici dili, yalın anlatımı ve romantik olay örgüsü ile okuyucuların duygularına hitap ediyor. Yazar, romanlarında farklı zamanlarda yaşayan farklı kadınların yollarını kesiştirerek karakterleri buluşturuyor. Ayrıca, Sarah Jio, romanlarındaki şaşırtıcı sonlar  ile okurların heyecanını ve merakını her zaman canlı tutuyor.

Kitaplarındaki renkli kapak tasarımı ile de ilgi çeken Sarah Jio, romanlarında çoğu zaman geçmiş ve bugün arasında ilgi uyandıran bağlantılar kuruyor. Yazar, 2016 yılında yayınlanan Kelebek Adası isimli romanında balayında bir kaza geçiren ve ıssız bir adada yaşamak zorunda kalan bir kadının hikayesini anlatıyor. Romanda adada tanımadığı bir adamla yıllarca birlikte yaşamak durumunda kalan kadının duyguları çarpıcı bir şekilde yansıtılıyor. Sarah Jio, anneliğinden ilham alarak kaleme aldığını dile getirdiği ve yalnız kalma korkusunu işlediği Böğürtlen Kışı romanı okurlarından büyük beğeni topluyor. Son Kamelya adlı romanı geçmiş ve bugün arasına sıkışmış duyguları en güzel şekilde aktarıyor. Yazar, Agapi Ölümsüz Aşk adlı romanında ölümsüz aşkı arayanları ve aşkın peşinden gidenleri büyüleyici olay örgüsü ve akıcı dili ile okurlarına sunuyor. Yeşil Deniz Kabuğu adlı romanında Seattle’da yaşadığı bir olaydan yola çıkıyor ve sıradan olmayan bir hikaye işliyor. Seattle’de evsiz bir adamla karşılaşıp, bu kişiyi tanıyor olabileceği fikri Yeşil Deniz Kabuğu adlı romanında duygusal bir olay örgüsüne dönüşüyor. 

Usta kalemiyle aşkı anlatan yazarın romanları Türkiye, İtalya, Brezilya, Rusya, Çin, Norveç, Litvanya, Almanya, Slovenya, Polonya, İspanya, Fransa gibi pek çok ülkede okuyucusuyla buluşuyor. Uzun yıllar New York Times  ve USA Today gazetelerinin çok satanlar listelerinde kalan Sarah Jio kitapları tüm dünyada şöhrete kavuşuyor. Yazarın romanlarındaki şaşırtıcı sonlar ve geçmişe giden bağlantılar okurların ilgisini her zaman canlı tutuyor. Kurgusu, sürükleyici olay örgüsü ve sade anlatımı ile aşkı en güzel şekilde aktaran yazar, soluksuz okunan keyifli romanlara imza atıyor.

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir