background img
Mar 31, 2018
74 Views

Paralama Defteri – Keri Smith Kitabını İndir

Written by

Paralama Defteri – Keri Smith Kitabının Açıklaması:

Paralama Defteri – Keri Smith

Paralama Defteri – Keri Smith    Dünya listelerinde çoksatanlar arasında yerini alan, can sıkıntısına birebir Paralama Defteri, Türk yaratıcılarla buluşuyor! Paralama Defteri, “tahrip edici” ve “huzur bozucu” talimatlatlarla en iyi hatalarınızı ve pislik yaratma yeteneğinizi hunharca gözler önüne sermenizi sağlayacak bir resimli kitap. Keri Smith’in yaratıcı ve muzip illüstrasyonları defter sahiplerini, yaratmak için cesurca yıkmaya yönlendiriyor. Yaratım sürecini gerçek anlamda tecrübe etmek için sayfaları delmek, fotoğraflar eklemek, o fotoğrafları çirkinleştirmek, sabah kahvesiyle resim yapmak, vahşice karalamak, günlüğü sürüklemek ve daha niceleri bu defterde serbest! Smith’in kendine has duyarlılığı sayesinde yepyeni bir yaratıcılık tarzıyla tanışacak ve bomboş, beyaz sayfaların neden olduğu korkudan sıyrılmak için değişik yöntemler keşfederek kendinizi bu sanatsal sürece kaptıracaksınız… “Hangi sayfasından başlayıp hangisinde bitirirseniz bitirin bu defterde yapacak ilginç bir şeyler daima bulabilirsiniz. Paralama Defteri, yaratıcılığın keşfi.” Buffalo News Keri Smith, Kanadalı bir kavramsal sanatçı ve aralarında Paralama Defteri, Bu Bir Kitap Değil ve Bırak Dağınık Kalsın’ın bulunduğu çoksatan kitaplar ile dijital uygulamaların yazarıdır. Dünyanın birçok yerindeki okullarda, geleneksel olmayan öğrenme metotlarından biri olarak müfredatlarda kullanılan “yaparak öğrenme” yaklaşımını benimseyen Keri, Umberto Eco’nun “açık yapıt” diye tanımladığı, okuyucu/kullanıcı/izleyici tarafından tamamlanan işlere odaklanmaktadır. Keri’in Pocket Scavanger uygulaması, 2014 Dijital Kitap Ödülleri’nde En İyi Edebiyat Dışı Uygulama ödülünü kazanmıştır.Keri Smith imzalı Paralama Defteri kitabı okuyucuyu derinlemesine bir yaratıcılık sürecine doğru sürüklüyor. Kitap, yazarın yönlendirmeleri ile hayallerinizi ve keşfetmediğiniz yeteneklerinizi başka bir boyutta gerçekleştirmenize imkan sağlıyor. Paralama Defteri içine eklenebilen çalışmalar sayesinde kimi zaman bir boyama kitabı, kimi zaman da eğlenceli bir albüm haline gelebiliyor. Kitap içine yalnızca eklemeler yapmak değil, yaptıklarınızı yıkmak, yırtmak ve bozmak da sürecin bir parçasını oluşturuyor. Kendinizi kitabın sayfalarını çevirirken sayfaları ısıran, ıslatan, dikerken bulmanız eğlenceli bir deneyim haline dönüşüyor.

Kanadalı yazar Keri Smith eğlendirirken öğreten, dünyanın birçok ülkesinde kabul görmüş ve öğrencileri ezbercilikten uzaklaştıran, uygulamalı öğrenme tekniğine katkı sağlıyor. Sanatçı, 2014 Dijital Kitap Ödülleri’nde, En İyi Edebiyat Dışı Uygulama ödülünü kazanan Pocket Scavenger uygulamasının da yaratıcısı olarak okuyucuyu ve kullanıcıyı odaklanmaya yönlendiren bir anlayış taşıyor. Uygulama, aynı adlı kitapla bağlantılı, interaktif bir çalışma ortamı olarak karşınıza çıkıyor. İnsanın iç dünyasına yolculuk yaparak, öğrenmeyi merkeze alan ana fikir, kitabı eğlence-mizah türünde olmaktan çok öteye taşıyor. Kitabın sayfaları içinde ilerlemeye başladığınız andan itibaren, yazarın farklı ve keskin talimatları, sizi yaratıcılığınıza doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Kendinizi kitabın sayfaları içerisinde, boyama yaparken, delme ya da hırpalama yaparken, fotoğraf yapıştırırken bulmak farklı bir deneyim hissi yaratıyor. Hatta bu uygulamaları yaptıktan sonra, yazar sizden eserlerinizi bozmanızı, karalamanızı, yırtmanızı isteyen talimatlar verebiliyor. Bu farklı kitap deneyimi, kitabın sonuna geldiğinizde yeniden başlama hissi yaratıyor. 

Paralama Defteri kitabı, can sıkıntısına iyi gelen ve aklınıza gelen her ortamda, kitap içinde aktivite yapmanıza imkan sağlayan, özgün bir tasarıma sahip bulunuyor. Eğlence amaçlı üretilmiş olması ve aynı zamanda yaratıcılığınızı desteklemesi, kitaba farklı bir amaç kazandırıyor. Kitap tamamlandıktan sonra anlık iç dünyanızı yansıtan bir anı defteri olarak da rafınızdaki yerini alıyor. Bitirdikten sonra bile uzun süre ekleme yapmanıza izin veren sınırsız tasarımı, kitabı zamansız bir güncel sanat eseri haline getiriyor. Kitap, okuyucular ve eleştirmenler tarafından enerjinizi dışa vurabileceğiniz, düşüncelerinizi karalamalara yansıtabileceğiniz, yeni nesil hobi kitapları arasında tanımlanıyor. Paralama Defteri bu özelliğiyle, kitabı tamamladığınızda kendinizi rahatlamış, özgürleşmiş ve sakinleşmiş hissetmenizi sağlıyor.

Yazarın talimatlarına uymakla başlayacağınız Paralama Defteri serüvenine, kendi beceri ve düşüncelerinizle devam etmek, hayal gücünüzün gelişmesine katkı sağlıyor. Ülkemizdeki kitap okuma oranlarının, dünyadaki okuma oranlarının oldukça gerisinde kaldığı düşünülünce, Keri Smith tarafından meydana getirilmiş bu muhteşem eser, okuma alışkanlıklarının arttırılmasına da katkı yapmayı amaçlıyor. Dünyada birçok dile çevrilen kitap, Türk okuyucularının da ilgisini çekiyor. Başarılı bir tasarıma sahip olan Paralama Defteri kitabı, yayınlandığı her ülkede, büyük ilgi görüyor. Kitabın yönergeleri sıra dışı bir deneyim ortaya çıkaracak adımlardan oluşuyor. Sonrasında kendinizin de farkında olmadığı yaratıcı yeteneklerin varlığını keşfetmek kitaba yeni ve farklı değerler eklemenize sebep oluyor.

Kreatif katılımlara açık bırakılmak üzere tasarlanmış olan kitap, Umberto Eco tarafından okuyucuların katılımına izin veren “açık yapıt” olarak tanımlanıyor. Paralama Defteri, kavramsal bir sanatçı olan Keri Smith’in çok satanlar listesine giren Bu Bir Kitap Değil, Bırak Dağınık Kalsın gibi eserlerinden biri olarak edebiyat dünyasındaki yerini alıyor. Eser eğlence-mizah türünü sevenlerin beğenebileceği kitaplardan biri oluyor. Yaratıcılık ve hayal gücünü zorlayan Paralama Defteri Pegasus Yayınları tarafından okuyucuyla buluşturuluyor. Orijinal adı Wreck This Journal olan kitap dilimize Murat Padar tarafından çevriliyor. 2015 Mayıs ayında basılan kitap 224 sayfadan oluşuyor. Murat Padar, yazarın diğer eserlerinin çevirisini de Pegasus Yayınları bünyesinde başarıyla gerçekleştiriyor.

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir