Padişah ve Kızları Masalı – Eğitici Masallar

tarafından
5
Padişah ve Kızları Masalı – Eğitici Masallar


Anadolu Masalları kategorimizden Padişah ve Kızları Hikayesi ve Masalı Okuyorsunuz.

Bir varmış bir yokmuş, uzaklarda bir ülkenin birinin padişahının üç tane kızı varmış. Padişah kızlarının hepsini çok severmiş. Bir taraftan da kendisini en çok seven kızının hangisi olduğunu da merak etmiyor değilmiş. Bir gün padişah bu üç kızını da yanına çağırmış ve sormuş. “Söyleyin bakalım benim güzel kızlarım, hanginiz beni en çok seviyorsunuz?” demiş. 

Padişahın en büyük kızı söze girmiş. “Babacığım seni arıların bin bir çiçeği dolaşarak topladığı bal kadar seviyorum” demiş. Ortanca olan “Babacığım seni şeker kadar çok seviyorum” demiş. En küçük olan kız ise “Benim bir tanecik babam, seni tuz kadar seviyorum” demiş.

Padişah büyük ve ortanca kızının söylediklerini duyunca çok sevinmiş ama en küçük olan kızının söylediklerini duyunca kendisini hiç sevmediğini düşünüp onu sarayından uzaklarda bir yere göndermiş.

Aradan uzun yıllar geçmiş, saraydan gönderilen küçük kız başka bir ülkede Padişah’ın aşçısı olarak çalışmaya başlamış. Bir gün babasının, çalıştığı saraya bir ziyarete geleceğini öğrenmiş. Sarayda çeşit çeşit yemekler hazırlanmaya başlamış.

Padişah ve Kızları (TUZ MASALI)

Saraydan kovulan kızın aklına parlak bir fikir gelmiş. Sarayın baş aşçısına giderek bir ricada bulunmuş. Yıllar önce babasına onu tuz kadar sevdiğini söyleyince babasının onu saraydan kovduğunu, bu yüzden yemeklerin tuzunu kendisinin ayarlamak istediğini söylemiş. Baş aşçı kızın bu ricasını kırmamış çünkü babasıyla küs olmalarına çok üzülmüş. Padişahın kızı da yemeklerin hiçbirine tuz atmamış. 

Padişah ülkeye yaptığı bu ziyarette çok iyi ağırlanmış. Sofralar padişahın sevdiği yemeklerle doluymuş. Padişah uzun yoldan sonra iyice acıkıp iştahla sofraya oturmuş. Her yemeği denemiş ama hiçbirinden tat alamamış. Çünkü yemeklerde hiç tuz yokmuş. Padişah sinirlenip “Bu yemekleri kim hazırladı böyle hiç tuz koymamış? Şu aşçıyı çağırın bana” demiş. Aşçı koşup padişahın yanına gelmiş. “Padişahım yemeklerde tuz olmadığı için beni emretmişsiniz ama yemeklerin tuzuna ben karışmadım, yardımcım koydu “deyince, “Öyleyse yardımcın gelsin” demiş. 

Aşçı başı padişahın kızına, babasının kendisini çağırdığını söylemiş. Padişah yıllar önce saraydan kovduğu kızını karşısında görünce çok şaşırmış. Kızının kendisine söylemek istediğini hemen anlamış. Yemeklerin görüntüsü çok güzel olsa da tuz olmadan hiç lezzetli değilmiş. Kızının kendisini çok sevdiğini anlayıp ona sarılmış. Kızı da babasına sarılıp babacığım siz olmazsanız hiçbir şeyin tadı olmazdı deyip onu yanağından öpmüş. 

Padişah kızını tekrar sarayına getirmiş ve kendisini en çok seven kızının o olduğunu anlamış.

egiticimasallar.com‘da Padişah ve Kızları Masalı okudunuz. Lütfen bizimle görüşlerinizi yorum kısmında paylaşmayı unutmayınız.

DMCA.com Protection Status