Osmanlı Arşiv Belgelerinde Siyakat Yazısı ve Tarihi Gelişimi Pdf indir

tarafından
9
Osmanlı Arşiv Belgelerinde Siyakat Yazısı ve Tarihi Gelişimi Pdf indir


Osmanlı Arşiv Belgelerinde Siyakat Yazısı ve Tarihi Gelişimi pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 487 sayfadan oluşan Osmanlı Arşiv Belgelerinde Siyakat Yazısı ve Tarihi Gelişimi kitabı Ciltli olarak çıkarılmıştır. Doç. Dr. Said Öztürk tarafından kaleme alınan Osmanlı Arşiv Belgelerinde Siyakat Yazısı ve Tarihi Gelişimi isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 20 x 28 cm ebatındadır. Osmanlı Arşiv Belgelerinde Siyakat Yazısı ve Tarihi Gelişimi kitabını 9789757268123 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Osmanlı Arşiv Belgelerinde Siyakat Yazısı ve Tarihi Gelişimi pdf oku indir.

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Siyakat Yazısı ve Tarihi Gelişimi pdf indir

Bu eser incelendiğinde şu hakikatler anlaşılacaktır
1- İslâm tarihinde, bugün okutulanın ve hatta belli çevrelerce bilinenin aksine, muhâsebe sistemi tâ Hz. Ömer devriden beri vardı.
2- Başta Karahanlılar, Selçuklular ve Osmanlı lar olmak üzere, müslüman Türk Devletleri, hem Hz. Ömer’in bu tatbikatını esas olarak ve hem de Uygurlar’ın bize kadar intikal eden muhâsebe defterleri, cârî defterler ve birtim adı verilen vergilerin kayıt edildiği gözönünde bulundurularak muhasebe sistemini daha da geliştirmişlerdir.
3- Osmanlı Arşivinde, başta mâliye ile alakalı defterler olmak üzere bütün malî kayıtlar, aşağı yukarı hepsiyla siyâkat yazısıyla tahrir olunmuştur. Buna Tapu-Tahrir Defterleri’ni de eklediğinizde, Osmanlı Arşivi’nde iktisad tarihi ile alakalı vesikaların tetkikinin siyâkât yazısını az da olsa okumaya mütvakkıf olduğunu ehli olanlar bilmektedir. Bu kitap her araştırmacı ve arşiv meraklısı için bir başvuru kitabı olacaktır.

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Siyakat Yazısı ve Tarihi Gelişimi kitap özeti

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Siyakat Yazısı ve Tarihi Gelişimi pdf oku

Osmanlı Arşiv Belgelerinde Siyakat Yazısı ve Tarihi Gelişimi Pdf indir