Orhan Miroğlu Kimdir? Nereli Kaç Yaşında? Biyografisi

tarafından
4
Orhan Miroğlu Kimdir? Nereli Kaç Yaşında? Biyografisi


Gerçek Adı: Orhan Miroğlu
Doğum Tarihi:
1953
Doğum Yeri:
Mardin
Medeni Hali: Evli
Eğitim Durumu: Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü

1953 tarihinde Mardin’in Midyat ilçesinde hayata gözlerini açan Orhan Miroğlu, Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nde eğitim görmüş bir isimdir.Çocukluk yılları Diyarbakır ve Batman’da geçmiştir.

Okul bittikten sonra 1 yıl boyunca Öğretmenlik yapmış olan Miroğlu, 1980 Askeri darbesinin ardından tutuklanmış ve cezaevine gönderilmiştir.Türkiye Kürdistan Sosyalist Partisi davası nedeniyle 15 yıl cezaya çarptırılmış ve Diyarbakır Cezaevinde yatmıştır.

1988 yılında cezaevinden çıkarılmış olan Miroğlu, 1995 yılına kadar siyasi yasağı nedeniyle siyaset yapamamış ve 1999 tarihinde Hadep ile beraber siyasi yaşamına başlamıştır.Hadep sonrası Dehap ve DTP gibi partilerde görev almış ve Genel Başkan yardımcılığı yapmıştır.

Bir dönem Özgür Gündem ve Birgün’de yazarlıkta yapmış olan Orhan Miroğlu, ardından ise Taraf gazetesinde yazılar yazmaya başlamıştır.Taraf Gazetesinde yazmış olduğu bir yazının yayınlanmaması nedeniyle buradaki görevinden istifa etmiştir.

2012 yılında Star Gazetesi’nde çalışmaya başlayan Miroğlu, bazı yazmış olduğu yazılar nedeniyle ölüm tehditleri aldığını belirtmiştir.Zaman zaman Çözüm Süreci ile ilgili yaptığı açıklamalarla dikkat çeken ünlü isim, 2015 yılında Akp Mardin Milletvekili olmuştur.

Halen Akp MKYK üyesi olarak siyasi yaşamına devam eden Orhan Miroğlu evlidir ve 2 çocuk babasıdır.

Kaynak : Biyografi.biz