Olasılıksız – Adam Fawer Kitabını İndir

tarafından
11
Olasılıksız – Adam Fawer Kitabını İndir

Olasılıksız – Adam Fawer

BİTİRMEK İÇİN YARINI, BAŞKASINA ANLATMAK İÇİN BİTİRMEYİ BEKLEMEYECEKSİNİZ. Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi? Siz hiç Loto’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar? Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı? Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parkta baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘Olasılıksız’ tam size göre bir roman..

New York doğumlu Adam Fawer’in tüm dünyada beğeni toplayan Olasılıksız kitabı, ülkemizde de yıllardır Amerikan edebiyatı raflarında en ön sıralarda yerini korumaya devam ediyor. Adam Fawer’in ilk romanı olan Olasılıksız, karşı karşıya kalınan durumları şans tanımlamasından çıkarıp bilimsel bir potada gerçeklikle eritiyor. Yazar, bir üniversitede eğitim görevlisi olan David Caine’nin olasılıklarla yönettiği hayatını, yalın dili ve sürükleyici anlatımı ile soluksuz okunan bir romana dönüştürüyor.  1970 yılında ABD’nin New York eyaletinde doğan Adam Fawer, 2005 yılında yayımlanan Olasılıksız kitabı ile tüm dünyada adından söz ettiriyor. Olasılıksız kitabı bilimkurgu, macera ve gerilimi bir araya getiriyor. 18 dile çevrilen kitabı ile 2006 yılında en iyi ilk roman dalında International Thriller Writers ödülünü alan Adam Fawer, 2008 yılında yayımlanan Empati kitabı ile ününü devam ettiriyor.

Olasılıksız, April Yayınları tarafından 2006 yılında basılarak Türk okurları ile buluşuyor. Orijinal dili İngilizce olan kitap, Şirin Yener’in çevirisi ile sunuluyor.   Olasılıklar konusunda uzmanlaşmış ve bir üniversitede eğitim görevlisi olan David Caine, bir dersinde epilepsi krizi geçiriyor ve ders vermeye devam edemiyor. Paraya ihtiyacı olan Caine, uzmanlığına güvenerek kumar oynamaya başlıyor. Olasılıklara dayanarak kazanmaya başlayan Caine, kazanacağını hesapladığı bir oyunu yaklaşan yeni bir kriz nedeniyle kaybediyor ve büyük bir para borcunun altında kalıyor. Hastanede kendine gelen David Caine, doktorlardan tedavisi için yapılabilecek bir şey kalmadığını öğreniyor. Ancak Dr. Kummer, tedavisi için özel yöntemler kullanması konusunda kendisinden onay istiyor. Başkahraman, borçlarını düşünerek özel tedavi yöntemlerini uygulaması için Dr. Kummer’e izin veriyor. Böylece yeni ilaçlar kullanmaya başlayan Caine, ilaçların etkisi ile geleceği daha net öngörmeye başlıyor. Roman, Nava Vaner ve Caine’in buluşması ile devam ediyor. CIA ajanı Nava Vaner, elde ettiği gizli bilgileri satarak hayatını sürdürüyor. Ancak Koreliler için yaptığı bir işte problem çıkıyor. CIA tarafından NSA’da görevlendirilen Nava Vaner, içinde kaldığı zor durumdan kurtulmak için Korelilerin ilgisini çekebilecek yeni ve değerli bir bilgi aramak zorunda kalıyor. Bilgisayar kayıtlarında Dr. Tversky’nin insan beyninin geleceği görebilmesini sağlayan bir araştırmasına ulaşıyor. Dr. Tversky, araştırması için bir öğrencisini kullanıyor ve öğrencisinin ölümüne neden oluyor. Ancak öğrencisi ölmeden önce doktora olacakları ve David Caine’i öldürmesi gerektiğini söylüyor. Doktorun bu bilgi ile ortadan kaybolmasından sonra, herkes Caine’in peşine düşüyor. Caine ise ölen kız öğrenciden farklı olarak olacakları net olarak görebiliyor. David Caine, önceden görebildiği olasılıklar ile bir patlamadan canlı kurtuluyor ve bu şekilde Nava ile tanışıyor. Olasılıksız kitabı, Nava Vaner ve David Caine’in FBI ve NSA’dan kaçış yolculuğu ile devam ediyor. Ancak bir süre sonra Caine, kaçmaktan vazgeçerek muhteşem bir plan yapıyor. David, kafasındaki olasılıkların tümü gerçekleşirse hayatta kalacağını, ancak küçük bir sapma olursa öleceğini hesaplıyor. Böylece, peşindekilerin kendisini yakalaması için beklemeye başlıyor ve hesapladığı gibi yakalanıyor. Caine’in asıl kaçış planı ise bundan sonra başlıyor ve imkansız olduğu düşünülen herşey tek tek gerçekleşiyor.   Uzun süre çok satanlar listesinde kalan Olasılıksız kitabı, Adam Fawer’in sürükleyici anlatımı ve hikaye örgüsü ile kitapseverlerin hafızalarında yer ediyor. Bilimkurgu, polisiye ve macera tarzındaki roman yaşanan hiçbir şeyin şans eseri olmadığını, her şeyin belli bir etkileşim içinde ve olasılıklar dahilinde gerçekleştiğini muhteşem bir kurgu ile okuyucuya sunuyor. Böylece, romanın başkahramanı David Caine’in olasılıkları film tadında bir romana dönüşerek okurları soluksuz bırakacak bir eser haline geliyor.