background img
Mar 18, 2018
63 Views

Okula Gitmek İstemeyen Zebra – Christine Beigel Kitabını İndir

Written by

Okula Gitmek İstemeyen Zebra – Christine Beigel Kitabının Açıklaması:

Okula Gitmek İstemeyen Zebra – Christine Beigel

Okula Gitmek İstemeyen Zebra – Christine Beigel Ah şu haylaz civcivler yok mu! Işıklar sönüp de yatağa girme zamanı geldiğinde, evde kopuyor bir tantana ve başlıyorlar hep bir ağızdan itiraz etmeye. Ama tüm bu sevimli itirazların bir anda sonunu getirecek bir şey var… Uykudan önce okunacak kısa bir hikâye. Uykudan Önce Kısa Hikâyeler dizisini oluşturan kitaplarda, civcivlerimin itirazsız yatağa girmesini sağlayan en özel hikâyelerimi paylaşıyorum sizlerle.

Çocuklara hem okuma alışkanlığı kazandıran hem de içerdiği ders verici ve öğretici anlatımlarıyla çocukların hayal gücüne değer katan kitaplardan biri de Okula Gitmek İstmeyen Zebra. Fransız yazar Christine Biegel tarafından kaleme alınan ve Herve Le Goff tarafından illüstrasyonu yapılan kitaplar arasında dikkat çeken eğlenceli görsellere sahip bu kitap, adından da anlaşılacağı gibi okula gitmeyi gereksiz bulan ve istemeyen sevimli bir zebranın başına gelenleri anlatıyor. Aynı yazara ait kitapların diğer serilerinde olduğu gibi, dostumuz zebranın hikâyesini yine civcivlerini uyutmaya çalışan anne tavuk anlatıyor. Uykudan Önce Kısa Hikâyeler serisi olarak 1001 Çiçek Kitaplar tarafından yayınlanan kitabın renkli ve özenli çizimleri, her yaştan çocuğun ve ailelerinin beğenisini kazanıyor. Dünyaca ünlü edebiyat eserleri, klasikler, şiir, masal ve okul dönemi öncesini kapsayan boyama kitapları haricinde, zekâ geliştirmeye yönelik yap-boz oyunları ve beceri geliştirici bulmacalar sunan 1001 Çiçek Kitaplar çocuklara her gün uykudan önce okumaya yönelik onlarca kitap alternatifi sunuyor.

Anne tavuk tarafından civcivlerine neşeli bir şekilde aktarılan kitap, ister okul öncesi ister daha büyük yaştaki çocuklarla olsun birçok ebeveynin zaman zaman yaşayabileceği bir sorun olan okula gitmek istememe konusu ile ilgili yardımcı bir kaynak niteliği taşıyor. Okumayı bilen 6-9 yaş arası çocukların rahatça okuyabileceği Okula Gitmek İstemeyen Zebra isimli kitap, 2016 yılı basımı olarak usta çevirmen Güçlü Özkök tarafından Türkçe’ye çevrilmiş olarak sunuluyor. Okuma yazma bilmeyen çocukların anne ve babalarıyla günün her saatinde birlikte keyifli vakit geçirerek okuyabileceği bir kitap özelliği taşımakla birlikte, uykudan önce okunabilecek eğlenceli bir seçenek olarak da günümüze renk katıyor. Okula gitmekten korkan, gitmemek için farklı sebepler söyleyen birçok çocuk için açıklayıcı ve mantıklı bir anlatım içeren Okula Gitmek İstemeyen Zebra kitabı sayesinde, çocukların olaylara daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaları, empati kurmaları ve önyargıdan uzak bir algıya sahip olmaları sağlanıyor. Kitap içerisinde anne tavuğun civcivlerine sorduğu sorularla daha interaktif hale getirilen hikâyede çocuklar sorularına cevap bulurken merak uyandırıcı anlatımıyla da yer yer heyecanlanıyor.

Küçük yaşlardan itibaren en iyi dost olan kitapların çocuklara iyi bir okuma alışkanlığı kazandırılması için her akşam gerek kendileri gerek aileleriyle beraber okunması büyük önem taşıyor. Bu amaca da hizmet edecek şekilde tasarlanan ve şirin çizimlerle renklendirilen sayfalarla çocukların ilgisini çeken kitap içerisinde yöneltilen sorular ve verilen cevaplar sayesinde öğretici ve yönlendirici bir etki sağlanıyor. Hem konusu hem de içerdiği diyaloglar açısından yararlı bir kitap olan Okula Gitmek İstemeyen Zebra, ciltsiz normal boyutu ve parlak kuşe kağıtları ile 24 sayfa olarak sunuluyor. Kocaman ve sevimli hayvan çizimleriyle de bütünleşerek beğeni toplayan kitapta, oyun oynamayı çok seven haylaz civcivlerin gün sona erip yatağa girme zamanı geldiğinde kopardıkları tantanayı ve ettikleri itirazları mantıklı şekilde sona erdiren anne tavuğun hikâyeleri her gün farklı konularda dersler de veriyor. Uykudan önce anne tavuğun anlattığı kısa ve özel hikâyeler ile yeni bilgiler öğrenen civcivlerin bu defa da okula gitmenin gerek olmadığını söylemesi üzerine anneleri, okula gitmek istemeyen zebranın başına gelenleri anlatarak onları şaşırtıyor.

Okula gitmek yerine ormanda dolaşmayı seçen zebranın bir panterle karşılaşması ve sonrasını konu alan kitapta okulda neler öğrenildiğini ve neden okula gidildiğini farklı bir bakışla öğreniyoruz. Usta yazar Christine Biegel’in Anne Tavuk Anlatıyor serisinin diğer kitaplarından bazıları olan Ünlü Olmak İsteyen Tembel Hayvan, Erkek Kalkmayı Sevmeyen Kurbağa, Şekeri Çok Seven Kurt, Hıçkırık Tutan Su Aygırı’nda da yine çocuklara değişik, merak uyandıran ve mesaj içeren hikâyeler anlatılıyor. Neden ve nasıl bağlantılarının kurulduğu, çocuklara yol gösteren özellikteki hikayeler sayesinde, büyüme ve öğrenmede gerekli olan önemli konular eğlenceli bir anlatımla aktarılıyor.

 

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir