Mucize (Ciltli) – R. J. Palacio Kitabını İndir

tarafından
12
Mucize (Ciltli) – R. J. Palacio Kitabını İndir

Mucize (Ciltli) – R. J. Palacio

Kaderinde Sıradışı Olmak Varsa Sıradan Kalamazsın…

Merhaba, adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım.
Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.

August (Auggie) Pullman yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğ¬duğu için, normal bir okula gide¬miyordu… şimdiye kadar. Yakında Beecher Ortaokulu’nda beşinci sınıfa başlayacak ve ömrünüzde bir kere bile “yeni çocuk” olduysanız, bunun ne kadar zorlu olduğunu tahmin edebilirsiniz. Dondurma yemek ve Xbox’ında oyun oynamak gibi sıra¬dan şeyleri seven Auggie aslında sadece sıradışı yüzü olan, sıradan bir çocuk. Peki, yeni sınıf arka¬daşlarını, görünüşünün ardında kendisinin de onlar gibi olduğuna ikna edebilecek mi?Asıl mesleği grafikerlik olan R. J. Palacio’nun ilk romanı olan Mucize, Pegasus Yayınları etiketiyle ciltli bir şekilde okuyucusuyla buluşuyor. 2016 yılında yayımlanan roman, tüm dünyada 2 milyonun üzerinde satarak beğeni topluyor. İngilizce aslında Berna Sirman tarafından çevrilen kitap, okuru 336 sayfalık eğlenceli, eğitici ve sürükleyici bir yolculuğa çıkarıyor. Mucize kitabı kaderinde sıra dışı olanların sıradan kalamayacağı vurgusunu okuyucuya aktarıyor.

Romanın ana karakteri August’un -ya da Auggie’nin- olayları kendi gözünden anlatması, okuyucuyu empati kurmaya davet ediyor. Okurun böylece olayların içerisine girmesine de olanak tanınıyor. Akıcı bir dille kaleme alınmış hikaye boyunca karakterle bütünleşen okurun mucizelere inanması isteniyor. Tüm dünyada çok konuşulan Mucize kitabı New York Times Çok Satanı, TIME Tüm Zamanların En İyi 100 Gençlik Kitabı gibi önemli listelere lâyık görülüyor. Ayrıca Christopher Ödülü ve White Read Aloud Ödülü gibi birçok farklı payenin de sahibi oluyor.

Gerçekliğin ve cesaretin ön planda olduğu roman, karakterin sıradan bir çocuk olmadığını belirtmesiyle başlıyor. Sıradanlığın farklılıkla daima yarıştığı kitabın ana karakteri August Pullman’ın doğduğu andan itibaren tüm yaşıtlarından ve diğer insanlardan daha farklı olduğu görülüyor. Karakter, yüzünde bir şekil bozukluğu ile dünyaya geliyor. Dört milyonda bir görülen bu hastalıkla, yüzün bir tarafı diğerinden farklı ve asimetrik gelişiyor. Bu bozukluğu gidermek için geçirdiği ameliyatlar neticesinde August Pullman on yaşına gelene kadar okula gitmiyor ve kendi evinden özel bir eğitim alıyor. Gün geliyor ki annesi, onu artık okula yazdırması gerektiği kanısına varıyor. Bu karar, görüntüsünün ve karşılaşacağı sıkıntıların farkında olan August tarafından tereddütle karşılanıyor. İnsanların dikkatini çekeceğini ve onlar gibi sıradan davranamayacağını bildiği için okula gitmemek için elinden geleni yapıyor. August’un tüm ısrar ve gayretleri işe yaramıyor. Ailesinin iknası sonucunda okula başlayan karakter, okul çevresi tarafından beklediği gibi karşılanıyor. Dış görünüşündeki farklılık sebebi ile herkes tarafından yargılanıyor ve ona daima kuşkulu gözlerle bakılıyor. Oyunu çok seven ve büyük bir Star Wars hayranı olan karaktere iyi yaklaşan kişiler olsa bile August arkadaş edinmekte zorlanıyor. Doğduğundan beri var olan bu tür tepki ve dışlamaları artık kanıksamış olan August,  üzüntü duyarak sıradan olmanın ne güzel olacağı düşüncesine kapılıyor. Daha sonrasında ise herkesi, aslında onlar gibi sıradan olduğuna, sadece dış görüntüsünün farklı olduğuna ikna etme çabasına girişiyor. Kendini tanıtırken dahi kötü görüntüsünü bahse açan August Pullman karakteri ve ailesi bu sorunu aşmak için birçok yol izliyor. Ailenin bu çabadan hiç vazgeçmeyerek çocuklarının daima yanında olmaları, romanın gizli bir mesaj taşıdığını da ortaya seriyor.

İnsanları dış görüntüleriyle değerlendirmenin hatalı olduğu fikriyle ortaya çıkan Mucize kitabı “insanlığı iyileştirmeyi” esas alıyor. August’un kardeşi Via’nın ailesi tarafından ikinci plana atıldığı düşünceleri de kitabın önemli noktalarından biri haline geliyor. Kitaptaki önemli karakterlerden bir diğeri ise Bay Brown oluyor. Öğretmen olan Bay Brown’nun cümleleri ve öğretileri sadece kitabın karakterlerini değil, okurları da etkiliyor ve izlenecek birer yol niteliği taşıyor.

Genç kurgu, aile ve çocuk tarzındaki kitaplar arasında önemli bir yer edinen kitap, okurunu kurgunun içerisine alarak zaman zaman hüzünlü, zaman zaman eğlenceli ama daima eğitici bir serüvene davet ediyor. Mucize kitabı gelişme döneminde olan çocukların yanı sıra çocukların dünyasını anlamak gayesinde olan ebeveynleri de kendine çeken bir anlatıma sahip bulunuyor. Duygu yüklü kitap her yaştan okurun kütüphanesinde yer almayı bekliyor.