background img
Nis 27, 2018
86 Views

Modern İpek Yolu 3. Sayı Kitabını İndir

Written by

Modern İpek Yolu 3. Sayı Kitabının Açıklaması:

Modern İpek Yolu 3. Sayı

Çin kültürünün derinliklerinde uzun yürüyüş Modern İpek Yolu

Dünyaya, Türkiye-Çin ekseninden bakmak için

Kırmızı Kedi Yayınevi ve CRI-Çin Uluslarararası Radyosu’nun işbirliğiyle üç ayda bir yayımlanan Çin kültürü dergisi “Modern İpek Yolu”nun Ocak-Mart 2017 tarihli ilk sayısı çıktı.

“Modern İpek Yolu”, derin Çin kültürünü ve günümüzdeki Çin gerçeğinin ayrıntılarını, kültür, sanat, yaşam, spor ve siyasete dair yorum ve haberlerle ele alıyor. 21. yüzyılı çok derinden etkileyecek Yeni İpek Yolu projesini ve güzergahta yer alan ülkelerin kültürlerini Türkiye-Çin eksenli bakış açısıyla yansıtacak olan 160 sayfalık derginin üçüncü sayısı da önceki sayılar gibi zengin bir içeriğe sahip. Haluk Hepkon’un sahibi ve sorumlu yazıişleri müdürü olduğu “Modern İpek Yolu”nun yayın yönetmenliğini Tunca Arslan üstlenirken yayın kurulunda şu isimler bulunuyor: Enis Batur, Xia Yongmin, İsenbike Togan, Cem Gürdeniz, Fatih Oktay, Faruk Pekin, Tang Jiankun, Ma Yuyao, Kamil Erdoğdu, Altay Atlı. Derginin editörlüklerini ise Burcu Aktaş, Burak Kuru ve Derviş Şentekin yapıyor.

Üçünü sayının kapağında “Ejderin Gözlerindeki Tarih” başlığıyla Faruk Pekin’in kaleminden Çin’in bilinmeyenlerine yolculuk dizisinin ilk durağı var: Datong. Kapak konuları arasında İlber Ortaylı’nın kaleme aldığı “19. Yüzyıldan Günümüze Hindistan Üzerine Türk Seyahatnameleri”, Zhang Weiwei’nin “Zengin Olmaktan Güçlü Olmaya Geçiş”, Monique Cohen’in “Çin Yazısı: Sesten Bağımsız ve Değişmez”, Chen Yan tarafından yazılan “Anaerkil Toplumun ‘Canlı fosili’: Mosuolar” makaleleri yer alıyor.

Modern İpek Yolu’nun 3. Sayısında yer alan konular ise şöyle:

– Üç Çoban-Kral Taşı Kuyuya Nasıl Attılar – Marco Polo – Yeni Parti Sisteminin Anlattıkları – Yang KaI – Keskin Güç Söylemi Üzerine – Ahmet Salihoğlu – Kötü Ruhları Kovalamak ve Isırmak – Wu Dan – Az ve Öz Doğum Yapma – Kamil Erdoğdu – 18 Yaşında DNA’nın Sırrını Çözdü – Kadından Yetim Kalınabilen Bir Yer – Kamil Erdoğdu – Orta Gelir Kapanı, Teknoloji ve Çin – Fatih Oktay – Küreselleşme ve Teknoloji Yarışı – Cem Gürdeniz – Yazılı Kültür Bu Sayede Gelişti – İnci İnce Erdoğdu – Düşünmeden Öğrenmek Zaman Kaybıdır – Konfüçyüs – “Halbuki Bir de Uzakdoğu Dünyası Var…”- Niyazi Berkes – Arkeolojinin Doğuşu – Corinne Debaine Francfort – Para İlişkilerinde Güç ve Siyaset – Fatih Oktay – Sun Yat Sen ve 1911-1913 İnkılâbı – Bilimkurgunun Altın Çağı – Rachel Cheung – Her Şey Jules Verne’le Başladı – Emre Aygün – “Öncü-Burjuva-Bohem” Sanat Semti – Tunca Arslan – Kuzey ve Güney Kore Buzları Eritiyor mu? – CRI Türkçe EKİBİ – Olimpik Rüzgâr Kalıcı Olabilecek mi? – Selçuk Çolakoğlu – “Yeni Emperyalist” Denebilir mi? – Hüseyin Vodinal – LIu HaIguang ve JIa Xiuquan Partizan’dayken – Donald Ross – Çin Sanatında Gergedan Boynuzu Etkisi – Jan Chapman

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir