background img
Şub 6, 2018
73 Views

Modern Dünya Klasikleri Seti 2 – 5 Kitap Set Kitabını İndir

Written by

Modern Dünya Klasikleri Seti 2 – 5 Kitap Set

Bu set 5 kitaptan oluşmaktadır;

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu – Stefan ZweigSatranç – Stefan ZweigAmok Koşucusu – Stefan ZweigDava – Franz KafkaDorian Grey’in Portresi – Oscar Wilde Modern Dünya Klasikleri ikinci seti İndigo Kitap tarafından hazırlanan özel bir seçkiyle bir araya geldi! Set içerisinde büyük klasik yazarlardan Stefan Zweig, Oscar Wilde ve Franz Kafka isimlerinin öne çıkan kitapları yer alıyor.  Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Satranç gibi kitaplarıyla öne çıkan Avusturyalı yazar Stefan Zweig’in eserleri; günümüzde birçok farklı yayınevlerince çevrilmekte ve yayına hazırlanmaktadır. Özellikle “novella” adını layık görülen öykülerinin yanı sıra biyografi türündeki eserleriyle de beğeni toplamıştır. Yapıtları birçok farklı dünya diline çevrilen yazarın büyük bir okuyucu kitlesi vardır. Hayatındaki zorlukların edebi yaşamına yansımasıyla da tanınan Zweig’in kitaplarının kısa olmasına rağmen derin anlamlar taşıdığı edebiyat dünyasınca onaylanmıştır. Freud’a ve onun görüşlerine ilgi duyarak eserlerine bu görüşleri yansıtan Zweig; psikolojik öğelere daima değer vermiş ve kitaplarında yansıtmıştır. Setin içerisinde Stefan Zweig’e ait 3 kitap yer almaktadır. Bunlar Stefan Zweig denince akla gelen ilk kitaplardan üçü olan Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Satranç ve Amok Koşucusu’dur.  Amok Koşucusu Amok Koşucusu ikilemlerin hikâyesidir, vicdanıyla aklı arasında kalanların hikâyesi… Aynı zamanda bir delilik hali… Hint Adaları’nda doktorluk yapan adama günün birinde zengin bir kadın gelir, çaresizce doktordan yardım ister, fakat  doktor onu reddeder. Kadının zenginliği ve tavırları onu öfkelendirir. Fakat sonrasında, bir insanın hayatını hiçe saydığını düşünen doktor, kadına yardım etmediği için pişman olur ve koşmaya başlar, halk arasında Amok diye bilinen ölümcül delilik halinin pençesine düşmüştür. Önüne gelen her şeyi yok ederek koşar ve en sonunda kendisi de yok olur. Stefan Zweig, hayatının bir yansımasını aktardığı bu hikâyede, intihar kavramını, korkuları ve bir insanın yaşadığıçıkmazları kendine has tarzıyla okurlarına aktarmayı başarıyor. (Tanıtım Bülteninden)

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Zweig’ın 1920’li yılların sonunda kaleme aldığı Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, tek taraflı bir aşkın naif anlatımıdır. Marjinal karakterleri ve eşine az rastlanır psikolojik çözümlemeleriyle okuyucuyu kendine hayran bırakan yazar, bu kez de âşık olan bir kadının saplantılı duygularını kaleme almıştır. Bir ömür süren suskunluğun “isimsiz” bir mektupla son buluşu aşk, sadakat ve mutluluğun anlamlarını okuyucuya bir kez daha sorgulatırken, hikâye aynı zamanda Zweig’ın psikolog yanını belirgin biçimde ortaya koyuyor…. (Tanıtım Bülteninden)

Satranç Satranç, görünüşte bir gemide yolları tesadüfen kesişen bir satranç şampiyonu, hırslı oyuncular ve tutukluluğu sırasında gizlice ele geçirdiği bir satranç kılavuzundan öğrendiği oyunlarla kendi zihninde kaybolmuş Dr. B’nin hikâyesi gibi görünür. Oysa âdeta yazarın bir veda mektubu niteliği taşımaktadır. Stefan Zweig, muhteşem ve gerilim dolu bir kurguyla kaleme aldığı bu öyküyü Brezilya’dayken yazmış ve intihar etmeden kısa bir süre önce tamamlamıştır. Hikâye, Avrupa kültürünün Nazi tehlikesialtında yok oluşuna, zorbalık ve baskı gören toplumların ruhsal gelgitlerine ve çalkantılarına ışık tutar. Zweig, gizliden gizliye kendi hayatında da yaşadığı baskılar ve sürgünü, Satranç hikâyesinin içinde kimi zaman eğlenceli, kimi zaman da derinden etkileyici sahnelerle harmanlayarak okuyucuya sunmuştur. Dünya edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Franz Kafka 1883 yılında Prag’da doğmuştur. Çek işçi sınıfından altı çocuklu bir ailenin ilk çocuğudur. Ana dili Almanca olmakla beraber Çek diline de hakimdir. Alman dilinde ortaya koyduğu yapıtları tipik olarak tuhaf ya da sürrealist önyargılarla ve anlaşılmaz sosyal-bürokratik güçlerle karşı karşıya kalan izole kahramanlara sahiptir. Franz Kafka kitapları yabancılaşma, varoluşçu kaygı, suçluluk ve absürdizm temalarını ele alır. 20. yüzyıl edebiyatına damgasını vurmuş olan yazarın anlattığı hikayelere benzer olayları tanımlamak üzere Kafkaesk terimi de literatüre girmiş bulunmaktadır.Setin içerisinde Kafka’nın belki Kafka deyince aklan gelen ilk eseri olan Dava yer almaktadır.Davaİnsan zihninin ve bedeninin baskılandığı, korkuya maruz bırakıldığı hayatların her taraftan kuşatıldığı 20.yüzyılda geçen bir adamın öyküsünü anlatıyor bu kez Franz Kafka. 1925 yılında, ölümünden sonra yayımlanan bu eseri sembolik bir hikâye gibi algılayabilir, bir varoluşçunun gözünden görebilir ya da totaliter rejimlerin çılgınlığında yaşadığımız modern bürokrasilerin bir trajedisi gibi okuyabilirsiniz. Kafka, suçunu hiç bilmeden yargılanan Josef K.’nın hikâyesinde korku çağında yaşayan insanların birbirlerinden korktukları sürece bu düzenden kurtulamayacaklarını anlatır. Çağlar boyunca okunacak bu klasik eser, gelecekte de insanlara kendilerini anlatmaya devam edecektir. (Tanıtım Bülteninden)

Ünlü yazar Oscar Wilde,  16 Ekim 1854 yılında doğdu. Kendisi aynı zamanda ünlü cerrah William Wilde’ın oğludur. İlk tiyatro oyunu Vera, New York’ta sergilenmiştir. Bir süre Paris’te yaşayan Wilde, orada Verlaine ve öbür sembolist şairlerle tanışmıştır. 1888 yılında İngiltere’ye dönünce ünlü kitabı Mutlu Prens’i yazdı. Wilde, İngiltere’de estetizmin ve ‘sanat sanat içindir’ hareketinin başlıca temsilcisi olmuştur. Bir süre İngiltere’de hapiste kalan Wilde, daha sonra Fransa’ya sürgün olarak gitmiş, 30 Kasım 1900 yılında yoksulluk içinde ölmüştür. Setin içerisinde Wilde’ın Mutlu Prens’ten öne çıkan bir diğer eseri olan Dorian Grey’in Portresi yer almaktadır. Dorian Grey’in PortresiEl değmemiş bir ruha sahip olan Dorian Grey, ressam Basil Hallward tarafından çizilen portresini gördükten sonra bu saf hâlinin yok olacağını anlar ve sonsuza kadar genç ve güzel kalmak için ruhunu şeytana satmaya karar verir ve bu isteği gerçekleşir. Her şeyin bir bedeli olduğu gibi bu değiş tokuşun bedeli de ağır olacak cinstendir. Dorian Grey,şeytanlaşan ruhuyla yüzündeki o saflığı ve güzelliği yavaş yavaş kaybetmeye ve çirkinleşmeye başlar. Önceleri güzelliğiyle etrafındaki herkesi etkilemeyi başarmış olan Dorian Grey’in portresi artık yozlaşmayla, kötülüklerle ve skandallarla yan yana durmaktadır. Yaptığı bu seçimin sonuçları gün geçtikçe ağırlaşmakta, Dorian’ın zulmü ve şeytani hâlleri aynı şekilde artmaktadır.İngiliz edebiyatının akışını etkileyen ve edebiyat dünyasında pek çok tartışmaya sebep olan Oscar Wilde’ın bu tek romanı iyi ile kötüyü birleştiren, estetiği sorgulayan ve bir yazar olarak Wilde’a ün kazandıran muhteşem bir eser.(Tanıtım Bülteninden)

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir