Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da İttihatçı Bir Sima Kahya Yahya Pdf indir

tarafından
7
Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da İttihatçı Bir Sima Kahya Yahya Pdf indir


Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da İttihatçı Bir Sima Kahya Yahya pdf indir, PDF kitap indirme sitemizde 461 sayfadan oluşan Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da İttihatçı Bir Sima Kahya Yahya kitabı Karton Kapak olarak çıkarılmıştır. Uğur Üçüncü tarafından kaleme alınan Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da İttihatçı Bir Sima Kahya Yahya isimli kitap TÜRKÇE dilinde ve 16 x 24 cm ebatındadır. Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da İttihatçı Bir Sima Kahya Yahya kitabını 9789944374613 numarası ile sorgulayabilir ve satın alabilirsiniz. Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da İttihatçı Bir Sima Kahya Yahya pdf oku indir.

Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da İttihatçı Bir Sima Kahya Yahya pdf indir

Tarihte bazı simaların ayrı önemi mevcuttur. Bunlardan birisi olan Trabzon Kayıkçılar Kâhyası Yahya’nın yaşamı ve faaliyetleri üzerinde yeterli bir çalışma yapılmamıştır. Oysa Kâhya Yahya, II. Meşrutiyet, Mütareke ve Milli Mücadele senelerının Trabzon ve etrafındaki en mühim ve etkili simalarından biridir. Enver Paşa-Mustafa Kemal Paşa-Mustafa Suphi mücadelesi bağlamında Milli Mücadele senelerının kaynayan kazanı Trabzon’da nüfuzu ve gücü elinde bulunduran ve Temmuz 1922’de bir cinayete kurban giden Yahya, bugün dahi dönem tarihinin üzerinde en fazla tartışılan kimliklerinden başında gelmektedir. Kimine göre gerçek bir kahraman, kimine göre derin bağlantıları olan ve karanlık işler yapan biridir. Her ne olursa olsun, özellikle Milli Mücadele zamanında adını yalnızca Trabzon ve etrafında değil ülke düzeyinde duyurabilen bir sima olmayı başarabilmiştir.

Kâhya Yahya, kimdir, hangi aileden gelir, nerelidir, nüfuzunu nasıl elde etmiştir? Onun İttihat ve Terakki ve Teşkilat-ı Mahsusa ile ilişkisi hangi boyuttadır? II. Meşrutiyet ve Milli Mücadele dönemlerindeki, özellikle de Mustafa Suphi olayı ve Enver Paşa’nın Anadolu’ya girme karşılaşmasındaki rolü nedir? Kâhya Yahya, niçin, nasıl ve kimler tarafından öldürülmüştür? Elinizdeki kitap, bu sorulara yanıt verirken doğumundan ölümüne kadar onun biyografisine dair tafsilatlı ve güvenilir bilgileri de okuyucuya sağlamaktadır.

Arşiv kaynakları, siciller, gazeteler, dergiler, resmi tutanaklar, tahkikat raporları, anılar, mektuplar, fotoğraflar gibi yazılı ve görsel belgeler bağlamında bir araya getirilen kitabın bilim dünyasına katkı sağlaması dileğiyle…
 

Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da İttihatçı Bir Sima Kahya Yahya kitap özeti

Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da İttihatçı Bir Sima Kahya Yahya pdf oku

Milli Mücadele Yıllarında Trabzon’da İttihatçı Bir Sima Kahya Yahya Pdf indir