background img
Mar 24, 2018
98 Views

Levent Türkiye’yi Geziyorum (Set) – Mustafa Orakçı Kitabını İndir

Written by

Levent Türkiye’yi Geziyorum (Set) – Mustafa Orakçı Kitabının Açıklaması:

Levent Türkiye’yi Geziyorum (Set) – Mustafa Orakçı

Levent ve tayfasını duymayan, bilmeyen kalmadı. Aklına esti mi sınıfa kurbağa getiren, Çin’e tünel kazarak gitmeye çalışan, mezarlıkta hayalet arayan, gizemli evlere peri keşfine çıkan Levent ve tayfası bu kez Türkiye’yi geziyor. İlk durakları Çanakkale, Pamukkale, Kapadokya, Rize ve Mardin… Her bir kitapta o şehre ait doğal güzellikler, tarihî geçmiş, öne çıkan yerler; kimi zaman komik, kimi zaman duygulu maceralar eşliğinde anlatılıyor. Rengârenk resimlerle de karakterlerin hâlleri ilk dizideki gibi yine oldukça komik sergilenirken mekânlar ve yerler de gerçeğe oldukça yakın yansıtılıyor. Levent, karakterlerinin zenginliği, komik kurgusu, bilgi dolu içeriği, gerçekçi hikâyesiyle 9 yaş üzeri çocuklar için müthiş maceralarla dolu…

Okul öncesi ve ilköğrenim çağlarındaki çocukların eğitiminde, okul kadar ders dışı okumaların büyük payı bulunuyor. Bu çağlarda seçilen, çocuklara sesli okunan ve onlara okutulan kitaplar, gelecekte kitapla kuracakları ilişkiyi, okuma alışkanlıklarını, kitap sevgilerini belirliyor. Küçüklerin tüm yaşamlarını etkileyecek kitap seçimleri konusunda anne babaların son derece titiz davranmaları gerekiyor. Çocuk dünyasına, algı düzeyine uygun, pedagojik verilerin dikkate alındığı kitaplar, küçüklere sadece keyifli zaman geçirtmekle kalmıyor, onların estetik duygularından değer yargılarına, alışkanlıklarından kişiliklerine kadar pek çok şeyi etkiliyor. Çocuk Edebiyatı alanında çalışan yetkin kalemlerden Mustafa Orakçı, beş kitaptan oluşan Levent Türkiye’yi Geziyorum serisi ile alanındaki ustalığını ortaya koyuyor.

Levent Türkiye’yi Geziyorum serisi ile yazar kendi hayal gücünün imkânlarını çocukların hizmetine sunuyor. Yazar Levent ismini verdiği başkahramanın etrafında, küçükler için ilgi çekici, renkli, keyifli ve seyahatle dolu bir dünya kuruyor. Beş kitaptaki öyküler çocuklara keyifli okuma dakikaları vadetmekle kalmıyor, yepyeni bilgilerle tanışmalarını da sağlıyor. Farklı diyarları keşfetmeyi, tanımayı seven, cesur, meraklı, araştırmacı ve macera duygusu taşıyan Levent ve tayfası, serüvenleri ile çocuk kalplerini fethediyor. Yazar Mustafa Orakçı’nın beş kitaplık öykülerinde Levent ve tayfası bu defa Türkiye’yi gezip keşfetmeye koyuluyor. Uzak diyarlara tünel kazarak gitmek gibi yaratıcı fikirleri olan, mezarlıkları, gizemli evleri merak eden Levent, zeki bakışlarını Türkiye’nin farklı köşelerine yönlendiriyor. Böylece beş kitapta toplanan nefis öyküler ortaya çıkıyor.

Orakçı’nın Levent karakteri üzerine kurguladığı öyküler; Çanakkale, Pamukkale, Kapadokya, Rize ve Mardin’de geçiyor. Türkiye’nin tarihi, kültürel ve doğal varlıkları ile en renkli, zengin, görmeye değer yerleri arasında bulunan bu özel şehirler Levent ve tayfasının maceraları eşliğinde, çocukların bilgi dağarcıklarına katılıyor. Serinin her kitabında söz konusu edilen şehre ilişkin doğal güzellikler, kültürel değerler küçüklere sevdirilerek öğretiliyor. Aynı zamanda o yörenin tarihi geçmişi, farklı özellikleri de öykü içerisinde anlatılıyor. Yazar sade, sürükleyici ve akıcı bir üslupla, çocukları en güzel diyarlarda gezintiye çıkarıyor. Karakterlerin maceraları, gezilen ortamlar içerisinde zaman zaman güldürücü, bazen de duygusal olaylarla örülüyor. Levent Türkiye’yi Geziyorum serisinin her kitabı, öyküsüne ve şehrine ilişkin renkli resimlerle süslü. Karakterlerin yaşadıkları deneyimler, bulundukları mekânlar, içinden geçtikleri yerler resimlerle tasvir ediliyor. Kitaplarda, mekânların, şehirlerin, olay örgüsünün ilgi çekici yapısı kadar, Levent karakterinin zenginliği de dikkat çekiyor. Serinin kitapları özellikle dokuz yaş ve üzerindeki çocuklar için uygun ve keyifli öyküler sunuyor. Yazar, hitap ettiği kitlenin özelliklerine uygun, son derece özenli bir dil kullanıyor. Çocukların hayal güçlerini, yaratıcı yeteneklerini, zihinsel yetilerini geliştirmek yönünde birikimini seferber ediyor. Levent Türkiye’yi Geziyorum serisinin kitapları, çocukların macera duygusu geliştirmelerine, Türkiye’yi tanımalarına ve daha fazlasını merak etmelerine yardımcı oluyor.

Çocuk gelişimi konusunda, okul ve oyun kadar önemli diğer bir unsur olan kitaplar ve okuma alışkanlığı, doğru kaynakla ile çocuğa verildiğinde, onun yetişkinliğindeki tüm hayatını da etkiliyor. Bazen küçüklerin okuduklarından aldıkları ilham, gelecekte seçecekleri meslek, edinecekleri hobiler, başaracakları işler üzerinde dahi yönlendirici olabiliyor. Onları yeteneklerini ortaya çıkaracak bir yaşantıya sevk etmek için, kişilik gelişimlerini özenli kitaplarla desteklemek gerekiyor. Levent Türkiye’yi Geziyorum serisi kitapları bu bağlamda anne babalara harika birer fırsat sunuyor. Siz de çocuklarınıza okuma sevgisini ömür boyu sürdürecekleri şekilde kazandırmak, zamanlarını en doğru biçimde değerlendirmeye onları yönlendirmek, gerekli bilgileri keyif duyarak almalarını sağlamak ve Türkiye coğrafyasını sevdirmek istiyorsanız, Levent Türkiye’yi Geziyorum kitaplarını yakından inceleyebilir, hemen satın alıp çocuklarınıza hediye edebilirsiniz.

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir