background img
Mar 23, 2018
98 Views

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi – Hatice Kübra Tongar Kitabını İndir

Written by

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi – Hatice Kübra Tongar Kitabının Açıklaması:

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi – Hatice Kübra Tongar

Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi – Hatice Kübra Tongar  

“Zorlaştırmayın kolaylaştırın. Sevdirin, nefret ettirmeyin…” Hadis-i Şerif Eğer biz namaz vakitlerini değil de dizi saatlerini dört gözle bekliyorsak… Eğer Peygamberin çocuklara kaşlarını bile çatmadığını biliyor ama bir yandan çocuğumuzu dövüp sövüyorsak… Eğer oruç tuttuğumuzda hırçın, kızgın, tahammülsüz oluyor ve çocuğumuza ‘zaten oruçluyum…’ diye başlayan cümleler kuruyorsak… Eğer çocuğun oyununu bölmemek için secdelerini uzatan Nebi’ye rağmen namazda önümüzden geçti diye çocuğumuzu azarlıyorsak… Eğer Hz. Ömer’in adaletini anlatırken iki kardeş arasında adil olmayı başaramıyorsak… Eğer Hz. Osman’ın hayâsından bahsediyor ama ahlaka aykırı görüntüleri televizyonla evimize davet ediyorsak… Eğer Hz. Ali’nin ilminden övgüyle bahsedip,en son ne zaman kitap okuduğumuzu bile hatırlamıyorsak… Eğer hatim üstüne hatim yapmamıza rağmen Kur’an’ı anlamak ve yaşamak için hiç gayret sarfetmiyorsak… Eğer çocukları camiden kovuyor, gerekçe olarak da çocukluk şakımalarını gösteriyorsak bir yerlerde bir hata yapıyoruz demektir. Hatice Kübra Tongar, çocuklarımıza nasıl bir anlayışla, ne zaman, hangi yöntemlerle, zorlamadan, sevdirerek ve oyunlar oynayarak nasıl din eğitimi vereceğimiziadım adım anlatıyor.

 

Çocuk terbiyesi üzerinde yoğunlaşan, aile danışmanı, yazar ve programcı Hatice Kübra Tongar, Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okudu. Üniversite eğitimi devam ederken bir yandan da kendi alanında uzman olan eğitimcilerden çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine dersler aldı. Çocuk terbiyesi hakkında aldığı eğitimlere; Deneyimsel Oyun Terapisi, Theraplay Oyun Terapisi, Projektif Çocuk Testleri, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi konulu eğitimleri de ilave etti. Yazar, halen Arel Üniversitesi’nde Psikoloji Yüksek Lisans eğitimine devam ediyor.

 

Yazar, çocuklara ilişkin olarak geliştirilen pek çok projenin metin yazarlığını yaptı. Ayrıca ulusal televizyon ve radyo kanallarında yine çocuk eğitimine yönelik programların yapımcısı ve sunucusu olarak çalıştı. Kuramsal ve yaşamın içerisinden edindiği birikimini yazma yeteneği ile bir araya getirerek ailelere kalıcı eserler olarak sunmaya yöneldi. 2009 yılında Minik Bebeğime Afiyetle isimli kitabı yayımlandı. 10 kitaptan oluşan Masal İstediğin Gibi Bitsin kitap serisi 2011 yılında okuyucu ile buluştu. 2013 yılında ise özellikle 0-1 yaş grubundaki bebeklerin bakımını açıkladığı Anneciğim Beni Tanıyor Musun? isimli eseri kitapçılarda yerini aldı. Anneciğim Ben Büyüyorum isimli kitabını 2014 yılında tamamladı ve 1-5 yaş grubu çocukların gelişimlerine dair bilgilerini aktardı.

 

Hatice Kübra Tongar’ın okur, dinleyici ve takipçileri ile sosyal medya hesabı üzerinden kurduğu iletişim güçlü bir platforma dönüştü. "Bağırmayan Anneler" ismindeki platform, ailelere çocuklarıyla sağlıklı iletişim kurmanın yollarını göstermek adına ışık tutmaya devam ediyor. Yazar, son kitabı Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi kitabıyla eğitmen ve ebeveynlere sesleniyor. Altı bölümden oluşan kitabının her bir bölümünde ayrı bir başlığı ele alıyor.

 

 

Birinci bölümde “Çocuk ve Din” konusunu ele alan yazar, din olgusunun yaşantımızdaki yerini irdeler. İkinci bölüm olan “Çocuk ve Eğitim” başlığındaysa çocuklar için din eğitiminde aktif rol oynayan konuları inceler. Üçüncü bölüm olan “Çocuk ve Allah” ile dördüncü bölüm olan “Çocuk ve Kur’an” bölümlerinde, çocuklara aktarılması ve açıklanması en zor olan konuları ele alır. Altıncı bölümde ise “Çocuk ve Oruç” konusunu ele alarak, çocuklarına doğru bir din eğitimi vermek isteyen bunu yaparken onların kafasını karıştırmadan sorularına doğru yanıtlar vermek isteyen ebeveynlere yol göstermeyi amaçlıyor. 

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir