background img
Mar 21, 2018
59 Views

Korkma! İyi Bir Annesin – Saniye Bencik Kangal Kitabını İndir

Written by

Korkma! İyi Bir Annesin – Saniye Bencik Kangal Kitabının Açıklaması:

Korkma! İyi Bir Annesin – Saniye Bencik Kangal

Korkma! İyi Bir Annesin

Kim şu en iyi anne dediğimiz kişi?

Bebeğini hiç ağlatmayan mı?

Çocuğu yemek seçmeyen anne mi en mükemmel, sabaha kadar deliksiz uyuyan mı?

Buldum! Çocuğunu tam on sekiz aylıkken tuvalete alıştıran anne olmalı en mükemmeli!

Belki de hiç TV izlettirmeyendir en iyisi.

Sence kim bu en iyi anne? Kim biliyor musun? Okuyup görelim bakalım kimmiş…

 

Diyerek başlıyor kitabına Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal… Hepimizin Akademisyen Anne diye tanıdığı bir anne o. Çocuk sahibi olmak isteyenlere, annelere, anne olacaklara, aslında çocuk ve sevgiyle işi olan herkese sesleniyor kitabında.

 

Korkma! İyi Bir Annesin sizin de tüm endişelerinizi alıp götürecek… Anne olmakla ilgili her şey bu kitapta…

 

Elma Yayınevi bu ay sizlere yeni bir kitapla daha “merhaba” diyor.

 

Keyifli okumalar…

Sevgili anne! Sırtına elimi koyup eğilip gözlerinin içine bakmak istiyorum. Gözlerinin içine baka baka “yalnız değilsin, bak hepimiz aynı yollardan geçiyoruz, hepimiz benzer şeyleri hissediyoruz” demek istiyorum.

İşte bu kitap sırtındaki elim, gözlerinin içine bakan gözlerim.

Ve elim elinde, gözlerim gözlerinde, yürekten ta derinlerden bir yerden diyorum ki;

KORKMA! İYİ BİR ANNESİN

 (Tanıtım Bülteninden)

 

Yazar, annelerin büyük çoğunluğunun kaygıları, endişeleri, sorgulamaları ve umutsuzluklarından yola çıkarak, okurlara yardımcı olabilecek bir eser ortaya çıkarmıştır. Okurken siz okurlara, birçok annenin, ebeveynin zorlandığı konularda telkin edici ve destekleyici argümanlarla yol gösterecek.

Yazar, birçok annenin aklını meşgul edebilecek konulara bölümler halinde değinerek, her bir bölümün konusuna göre bilimsel araştırmalar, konuyla ilgili yaşanmış olaylar bölümlerde anlatmıştır. Bazı bölümlerde, ilgili konuyla alakalı farklı yaş grubundaki çocuklarla ilgili farklı durumlar da anlatılmıştır.

Kitapla ilgili yazar:

“Annelik bir “yarış” değil! Kimimiz çocuğumuzla daha çok oyun oynarız, kimimiz daha çok şarkı söyleriz, kimimiz daha çok gezmeye götürürüz, kimimiz sunumu daha süslü yemekler yaparız, kimimiz daha çok kitap okur yavrusuna, kimimiz daha çok öper koklar, sevgi sözcükleri söyler… Bu liste uzaarr gideeer… Nasıl ki her bebek annesi için biricik, her anne de bebeği için eşsiz… Asla kendinizi başka annelerle kıyaslamayın. Falanca çok oyun oynuyorsa, sen daha çok şarkı söylüyorsun, falanca süslü yemek yapıyorsa, sen daha çok parka götürüyorsun…

Bazen hepimiz “acaba bu çocuğa yetemiyor muyum? ” acaba bir şeyleri eksik/ yanlış mı yapıyorum” hislerine kapılıyoruz… Neden? Çünkü çok seviyoruz, çünkü her şeyin en iyisi, en güzeli çocuklarımızın olsun istiyoruz… Bu satırları okuyan sevgili anne ” korkma sen bu dünyada bebeğinin sahip olabileceği en eşsiz annesin!”

sözlerini sarf etmiştir. Ayrıca Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal’ın  “Akademisyen Anne” adında bloğu ve Instagram hesabı mevcuttur.

 

Tüm Türkiye tarafından Akademisyen Anne olarak tanınan başarılı öğretim görevlisi Saniye Bencik Kangal tarafından yazılan Korkma! İyi Bir Annesin, annelerin, anne adaylarının ve anne olmak isteyen tüm kadınlar için samimi ve sıcak bir rehber olma amacı ile kaleme alınmış bir aile kitabı. Çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda uzman akademisyen Saniye Bencik Kangal, akademik bilgiler ve bilimsel gerçekleri kişiye uygun deneyimler ile harmanlayarak günlük yaşamın içerisinden bir dil ile aktardığı kitabında ebeveynliğe hazırlanan ve çocuk sahibi olan bireylerin kafalarındaki soru işaretlerini birer birer ele alıyor. Böylece annelik ile ilgili bir kadının aklında olabilecek her türlü soruya cevap bulabileceği kitap aile sağlığı kitabı kategorisinde bulunan en başarılı anne çocuk kitapları arasında yer alıyor. Elma Yayınları tarafından 2017 yılında ilk basımı gerçekleşmiş olan kitap samimi ve akıcı dili ile öğrenmenin yanı sıra keyifli bir okuma deneyimi yaşattığından kısa sürede anneler ve anne adaylarının başucunda olması gereken yeri almış bulunuyor. 

Kitapta genel hatları itibari ile anneler ve anne adayları için hiç bitmeyen bir soru işareti olan, "Daha iyisi olabilir miyim?" sorusu ele alınıyor. Yazar, annelik sürecinde dikkat edilmesi gereken noktaların üzerinde dururken, anneleri fazla irdeleyici olup, aşırı tedirginlik kapanına kısılmaları ihtimaline karşı uyarmayı amaçlıyor. Çoğu anne ve anne adayında kendisini gösteren çocuk gelişimi konusunda hissedilen eksiklik duygusu, kendisini başka anneler ile kıyaslama ve çocuğu için yeterli olamama endişelerine ışık tutan kitap çocuk gelişiminde annelerin öncelikle bireysel gelişim ile başlamaları gerektiğini ifade ediyor. En iyi anne olabilmenin ne şekilde olacağı sorusu ile yorulan ve kendisini diğer örnekler ile kıyaslayan annelere hayatın içerisinden örnekler ile yaklaşan yazarın, annelik psikolojisi üzerine yardımcı tespitler aktardığı bu kitabı kısa sürede pek çok okur tarafından olumlu yorum almış bulunmakta. Her anne ve anne adayının başucu kitabı olacak nitelikteki rehber, çocuk gelişiminde karşılaşılan tuvalet eğitimi, TV alışkanlığı, yeme-içme ve uyku problemleri ile baş edilirken bilinmesi gereken noktaların üzerinde durmanın yanı sıra tüm bilgilerin başında her annenin kendi çocuğu için en iyi anne olduğu bilgisinin unutulmaması gerektiğinin altını çiziyor. En önemlisi, çocuk sahibi olan veya olma isteği taşıyan annelerin tümünün birbiri ile benzer endişeler taşıdığını aktararak anneler ve anne adaylarına bu yolda yalnız olmadıkları mesajını vermeyi amaçlayan yazarın kitabı annelere annelik edebilecek bir açık yüreklilik ve samimiyet altında kaleme alınmış durumda. Pedagojik açıdan bilinmesi gereken bilgileri de içeren kitap öğretici olmanın yanı sıra yazarla sohbet ediyormuş gibi bir okuma keyfi verdiğinden kitap okumayı seven sevmeyen tüm okurlar için kolay okunabilen ve edinilmesi şart bir eser. Çocuk sevgisi ve annelik üzerine olan tespitler yalnızca anneler ve anne adaylarına değil tüm sevgi bağı sahiplerine hitap ettiğinden kitabın hedef kitlesi irdelendiğinde hitap ettiği kesimin ebeveyn olan olmayan tüm bireyler olduğu görülüyor. Çocuk gelişimi konusu yetişkinliğe ışık tutan hassas bir süreç olması nedeni ile iletişim, zaman kontrolü, paylaşım, sınırlar ve tepkiler gibi endişe uyandıran, merak edilen ve doğru yol aranan pek çok farklı konuda kafa karıştırıyor olsa da, okuyucunun aradığı neredeyse tüm cevapların derlendiği bu kitabı elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. 

Yazarın akademik yayınlar ve kitap bölümleri haricinde genel okuyucunun ilgisine sunulan üçüncü kitabı olma özelliği taşıyan Korkma! İyi Bir Annesin tüm anne ve anne adayları ile tüm çocuk sevgisi taşıyan bireylerin geç kalmadan edinmesi gereken bir rehber. 

 

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir