background img
Eki 22, 2018
128 Views

Kızıla Boyalı Saçlar – Kostas Mourselas Kitabını İndir

Written by

Kızıla Boyalı Saçlar – Kostas Mourselas Kitabını İndir Kitabının Açıklaması:

 

Kostas Mourselas’ın yazmış olduğu Türkiye’de 100.000 üzerinde satış rakamına ulaşan “Kızıla Boyalı Saçlar” adlı o kitap sizlerle. Luis adında genç delikanlı bir kitapçı dükkanı işletiyordu. Onun en çok dikkatini çeken ise sürekli ondan kitap alış verişi yapan fakat hiç para ödemeyen ve sürekli erteleyen Aleka’dı.  Artık borçları iyi kabaran kıza Luis bir miktar para ödemesi konusunda uyardı. Aldığı cevap çok ilginçti fakat Luis bunu yadırgamadan kabul etti. Aleka ona evlilik teklifi etmiş ve buna karşılık borçlarının silinmesini istemişti. İçeriğinde her türlü serserilik bulunan bu eser aslında insanın iç dünyasını yansıtan bir ayna misali okuyucuya tutulan bir ayna görevi üstlenmekte.

 

Kızıla Boyalı Saçlar Hakkında

“Taksitle kitap sattığı bir kız vardı. Ona ha bire kitap götürüyordu ama o hiç ödeme yapmıyordu. Bir sabah Aleka’nın, yirmi bin drahmiden fazla tutan kitap alışverişi yaptığının farkına vardığında durumun ciddiyetini anladı. ‘Aleka neler oluyor? Babana birkaç kuruş vermesini söylesene,’ dedi. ‘Benimle evlen, ödeşelim. İster misin?’ dedi Aleka da. Bu dünyada her şeyi doğal karşılayan Luis kabul etti. ‘İsterim,’ dedi.”

14 yıl önce Türkçede ilk yayımlandığında kısa sürede en çok okunan kitapların başına yerleşen, yine kısa sürede 100.000’den fazla okura ulaşan Kızıla Boyalı Saçlar’ın sıradışı kahramanı Luis, kendini özgürlüğe adamış, bir insana, bir işe, bir yere kesinlikle bağlı kalmak istemeyen, kafasına eseni yapan, hayallerinin peşinden koşan sevimli bir serseri.
Zorbalar, serseriler, fahişeler, genelevler, kenar mahalleler, gecekondular, erkek delisi kadınlar, kadın delisi erkekler, üçkâğıtçılar, küçük burjuvalar, eski solcular, dolandırıcılar bu kitabın dokusunu oluşturuyor. Bir dönemin ve insanlarının resmini çizen Kızıla Boyalı Saçlar; okuru kışkırtıyor, gözlerini gerçek hayata, hayatın gerçeklerine çevirmesini sağlıyor. Yalın ve mizah dolu bir anlatım; egemen sisteme ve sistemin savunucularına, benimseyenlerine karşı gözü pek, alaycı, sert bir eleştiri.

Yazarının tanımıyla “Kızıla Boyalı Saçlar insan özgürlüğüne yazılmış bir övgü.” Her birimiz içimizden Luis gibi olmayı biraz arzular, ama onun gibilere imrenmekle, öykünmekle kalmaz mıyız?

 

Kızıla Boyalı Saçlar – Kostas Mourselas Kitabını İndir Kitabını İndir

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir