Kitaplar ve Sigaralar – George Orwell – PDF ve EPUB İndir | E-KİTAP İNDİR Kitabını İndir

tarafından
51
Kitaplar ve Sigaralar – George Orwell – PDF ve EPUB İndir | E-KİTAP İNDİR Kitabını İndir

Kitaplar ve Sigaralar – George Orwell – PDF ve EPUB İndir | E-KİTAP İNDİR Kitabını İndir Kitabının Açıklaması:
George Orwell’ın her konuda ne kadar başarılı romanlar çıkardığının bir başka ispattı olan ” Kitaplar ve Sigaralar” adlı romanı bir çok insan türünü edebiyat üzerinden eleştirisel bir dille yorumluyor. Kabaca bir paket sigaraya verilen para mı yoksa bir kitap mı ironisinden öte bir deneme yazısı olan bu kitap sizlerinde farklı tür insanları tanımanız adına yardımcı bir kaynak olarak rehberlik etmektedir. Bir kitapçıda da çalışmış olan Orwell’in görüşüne göre eğer bir kitabı sırf ilk baskısını hobi ve gösteriş için bulma çabasına giriyorsanız onun yerine bir tek sigara bile daha iyidir.

 

Kitaplar ve Sigaralar Hakkında

Kitaplar ve Sigaralar, eleştirmenlik ve sahaflık da yapmış olan Orwell’ın sansürden başlayıp eleştirmenliğin çelişkilerine uzanan geniş bir yelpazede edebiyat camiasına ilişkin gözlemlerinden oluşan makalelerini bir araya getiriyor. Edebiyat dünyasına ve bu dünyadaki ilişkileri yöneten ve yönlendiren etiğe ilişkin özgün bir bakış açısı sunan Orwell, yazar, eleştirmen ve okurların panoramasını dönemin politik atmosferi eşliğinde değerlendiriyor.

“Sahafta çalışırken -eğer sahafta çalışmıyorsanız bu mekanı kafanızda çekici yaşlı beyefendilerin uçsuz bucaksız deri ciltli kitap sayfalarının arasında gezindiği bir tür cennet olarak canlandırmanız ne kadar da kolay beni en çok etkileyen şey gerçek kitapseverlerin az bulunurluğu olmuştu. İlk baskı züppeleri, edebiyat sevdalılarından daha fazlaydı; ucuz ders kitapları için pazarlık yapan doğulu öğrenciler onlardan da çoktu; ama en çok yeğenleri için doğum günü hediyesi arayan kafası karışık kadınlar geliyordu. Örneğin 1897’de çok hoş bir kitap okumuş olan, kendisi için o kitabın bir nüshasını bulup bulamayacağınızı soran sevgili yaşlı hanımefendi. Ne yazık ki kitabın adını ya da yazarını hatırlamıyor, tıpkı hangi konuyla ilgili olduğunu da hatırlamadığı gibi; fakat kırmızı bir kapağının olduğunu unutmamış.”

 

Kitaplar ve Sigaralar – George Orwell – PDF ve EPUB İndir | E-KİTAP İNDİR Kitabını İndir Kitabını İndir