background img
Mar 22, 2018
131 Views

Kara Delikler – Stephen Hawking Kitabını İndir

Written by

Kara Delikler – Stephen Hawking Kitabının Açıklaması:

Kara Delikler – Stephen Hawking

Kara Delikler – Stephen Hawking2016 yılının BBC Reith derslerinde Stephen Hawking, bütün bir ömür süren araştırmalarını on beş dakika içinde aktarma gibi gerçekten zorlu bir meydan okumayı kabul etti. Bu çok kısa süren derslerde Hawking, evrenin gizemlerini ortaya sererken, kara delikleri anladığımız takdirde uzayzamanın sırlarına erişebileceğimizi vurguluyor. “Kozmolojinin karmaşıklığını herkesin anlayacağı yalın bir açıklıkla ortaya seriyor.” Observer “Böyle büyük problemleri araştıran bir dehâyı izlemek heyecan verici.” Sunday Times “Einstein’dan bu yana en büyük bilimsel zekâ.” Daily Express “Büyük Patlamanın ve evrenin başlangıcının tutarlı ve akla uygun bir kuramının oluşması için Einstein’dan bu yana en fazla katkıyı sunuyor.” Newsday “Hawking, Tanrı’nın zihnini okumaya en yakın birkaç kuramsal fizikçiden birisi.” Los Angeles Times “Dahi, özgün, trajik ve şampiyon… Hawking bize Aristoteles’ten Kopernik’e, Galileo ve Newton’dan Einstein’a ve Hawking’in kendisine kadar kozmolojinin evrimini gösteriyor.“ Sydney Morning Herald

Fizik biliminde gelinen en önemli noktalardan biri olan kara delik konusuna nitelikli bir giriş yapmak istiyorsanız, Kara Delikler tam aradığınız türde bir araştırma kitabı olabilir. Fiziğin kozmoloji ve genel görelilik alanlarındaki çalışmalar sonucu her geçen gün hakkında yeni bilgiler edinilen kara delik kavramı sadece bilim insanları ve konunun uzmanları için değil, herkes için merak uyandıran, heyecan verici ve oldukça derin bir fizik konusu. Kara delikler alanı fiziğin en hararetli çalışma konularından biri olmasının yanı sıra, bir nevi evrenin bilinmeyen yönlerine açılan bir kapı olması dolayısıyla uzman dışı insanların da sürekli karşısına çıkabilen, ilgi uyandırıcı bir konu. Günümüzde, popüler bilim kurgu romanlarından Hollywood’u kasıp kavuran gişe filmlerine, dünya üzerinde milyonlarca insanın severek takip ettiği fantastik dizilerden akşam haberlerine kadar pek çok yerde karşınıza çıkabilecek olan kara delikler hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Stephen Hawking’in Kara Delikler’i ideal bir kitap.

Kara Delikler’in yazarı Stephen Hawking, otoriteler tarafından 21. yüzyılın duayen bilim insanlarından sayılmaktadır. Sadece bilimsel başarıları ile değil, etkileyici hayat hikâyesi ile de kitlelere ilham kaynağı olan değerli bir fizikçidir. Yaşam öyküsü sinema filmine konu olmuştur, pek çok belgeselde görev almıştır. Oldukça sarsıcı olarak değerlendirilebilecek cümleler içeren röportajları ile ve hatta siyasi duruşu ile zaman zaman dünya basınında gündem konusu olmuştur.

Stephen Hawking, Cambridge Üniversitesi matematik kürsüsündeki profesörlüğü ve bilime yaptığı olağan üstü katkıların yanı sıra, yazdığı popüler bilim kitaplarıyla genel okuyucuya ulaşmayı da hedeflemiş ve bu konuda da üstün bir başarı elde etmiştir. Alanında yaptığı çalışmaları basitten karmaşığa doğru, akıcı bir dille anlattığı kitaplarla milyonlarca okuyucuya ulaşmıştır. Zamanın Kısa Tarihi isimli kitabı uluslararası çapta haftalarca en çok satanlar listelerinde kalmış ve büyük beğeni toplamıştır. Pek çok insan için okuyup öğrenmesi güç olan konuları bilimsel içerikten uzaklaşmadan, eğlenceli bir şekilde anlaşılabilir hale getirmiş, çağımızın önemli bilim yazarlarından biridir. Hawking’in kitapları, konunun uzmanı için de, konu dışı bir okuyucu için de tatmin edici bir içeriğe sahiptir.

Alfa Yayınları’nın okuyucuyla buluşturduğu bilim ve araştırma kitapları arasında güncel konusu itibari ile önemli bir yeri olan Kara Delikler, bilime merakı olan herkesin kütüphanesine eklemesi gereken bir eser. Sadece kara delikler değil, zaman genleşmesi, ışınlanma, solucan delikleri gibi uzayın derinlikleri hakkında pek çok bilgiye ulaşabileceğiniz değerli bir kaynak. 2016 yılında BBC Reith dersleri için yaptığı derleme sonucu ortaya çıkan bu eserde Hawking, yıllarca süren kara delik çalışmalarından edindiği bilimsel bilgileri basitleştirilmiş bir özet olarak aktarıyor. Kara delik konusunun bilinen ve bilinmeyen yönlerine, bunların hem günümüz hem de ileri bilimsel çalışmalar için ne anlama geldiğine değiniyor. Ayrıca fizik biliminde henüz hâlâ cevapları bilinmeyen, okuyucunun hayal gücünü harekete geçirebilecek çarpıcı açık sorulara da yer veriyor. Eğer kara deliklerin doğasını derinlemesine anlayabilirsek, uzay zamanın gizemini de çözeceğimize, bugün olağan üstü gibi gözüken pek çok teknolojik gelişmenin arkasındaki fizik kısıtlarının çözüme kavuşacağına ve gelişmelerinin mümkün olabileceğine değiniyor.

2017 yılında Alfa Yayınları Araştırma serisinden çıkan kitabı orijinal dili olan İngilizce’den Türkçe’ye çeviren ve Türkçe baskının önsözünde imzası olan Kerem Cankoçak, uzun yıllar Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) çalışmalar yapmıştır. Akademik hayatına İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü’nde profesör olarak devam etmekte olan önemli bir bilim insanıdır. İngilizce baskının önsözü ise BBC bilim editörü David Shukman’a aittir.  

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir