background img
Mar 19, 2018
178 Views

İngilizce Destekli Oyun Kartları: Eşleştirme (Kamyon) Kitabını İndir

Written by

İngilizce Destekli Oyun Kartları: Eşleştirme (Kamyon) Kitabının Açıklaması:

İngilizce Destekli Oyun Kartları: Eşleştirme (Kamyon)

Çocuk gelişim uzmanı gözetiminde hazırlanan İngilizce destekli oyun – eşleştirme kartları çocukların beyin, hafıza ve dikkat gelişimlerinin güçlenmesini sağladığı gibi çocukların İngilizceyi görerek, yaparak, yaşayarak, öğrenmesini de amaçlar.

OYUN – EŞLEŞTİRME KARTLARIMIZIN KAZANIMLARI: -El becerilerini geliştirir. -Mantık ve gözlem kapasitesini artırır. -Dikkatin ayrıntılara verilmesini sağlar. -Görsel hafızayı güçlendirir. -Dikkat yeteneğini ve konsantrasyonu artırır. -Dil gelişimini destekler. -Kişisel tercih ve karar verme becerilerini güçlendirir.

 

UYGULAMA TEKNİKLERİ

Oyun kartlarımızla aşağıdaki teknikler kullanılarak birçok etkinlik yapılabilir.  – Aynısını bul – Kavramları tanı – Aklında tut – Farklı olanı bul – Aynı grupta olanı bul

Eğitici ve zekâ geliştirici oyun kartları okul öncesi eğitim için çocuk gelişimine önemli katkılar sunuyor. Her konuda özenle seçilmiş olan kartlar pek çok sembolle birlikte beyin gelişimine yardımcı oluyor. Semboller aracılığıyla beyinde aşinalık yaratan görseller sağ lobda toplanarak hızlı öğrenme ve algılayabilme yetilerini çocuklara kazandırıyor. Düzenli bir şekilde kullanılan destek oyun kartları çocukların konuşma becerisi, kelime dağarcığı bilgisi, hayal gücü ve odaklanma gelişim süreçlerine destek veriyor. İngilizce Destekli Oyun Kartları: Eşleştirme, kendi yöntemi ile kavramları daha yakından tanıma imkânı sunuyor. İngilizce olarak hazırlanan kartlar çocukların yabancı dil aşinalığını artırarak ileri yıllarda dil öğrenmeyi kolay hale getiriyor. Araştırmalara göre erken yaşlarda yabancı dil ile ilgilenen çocukların birden fazla yabancı dl öğrenme şansı artıyor. İngilizce kartlar dil öğrenmeyi keyifli ve eğlenceli bir şekilde gerçekleştirirken dil bilgisi ve kelime dağarcığının gelişimine destek oluyor. Çocukların dil öğrenme sevgisi artıyor ve yabancı dile alışma süreleri kısalıyor.

Oyun kartlarının üzerinde herhangi bir dikkat dağıtıcı öğe veya çerçeve gibi detayların bulunmaması bu kartların verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlıyor. Kartların üzerinde sadece yüksek kalitede görseller ve Türkçe – İngilizce kelimeler bulunuyor. Bu da görsellerin kolay bir şekilde beynin sağ lobunda depolanmasını sağlıyor. Sağ lobda biriken bilgiler çocukların iletişim becerilerini geliştiriyor ve hayatı boyunca hedeflerini gerçekleştirebilmeleri için donanım kazanmalarına yardım ediyor. Doğumdan sonra ilk 36 ayda hızla gelişen sağ beyin lobu ne kadar doğru ve hızlı bir şekilde eğitilirse diğer aylarda onu izleyen sol beyin gelişimi de o kadar verimli bir seyir izliyor. 0-5 yaş dönemi, çocukların “emici zihin” olarak adlandırılan dönemleri olarak biliniyor. Bu yaşlarda çocuklar gördükleri, duydukları ve deneyimledikleri her şeyi ilerleyen yıllarda biçimlendirmek için kayıt altına alıyorlar. El becerilerini geliştiren ve mantık-gözlem kapasitesini artıran İngilizce Destekli Oyun Kartları: Eşleştirme yoluyla aynısını bulma, kavramları tanıma, farklı olanı bulma ve akılda tutma teknikleri ile zekâ gelişimine yardım ediyor. Kartlar dikkatin ayrıntılara verilmesini sağlıyor, görsel hafızayı güçlendiriyor, konsantrasyonu artırıyor ve dil gelişimini destekliyor. Ayrıca çocukların ilerleyen yıllarda kişisel tercih ve karar verme becerilerinin gelişiminde önemli bir rol üstleniyor.

Oyun kartları ile çalışmadan önce çeşitli meditasyon müzikleri eşliğinde çocukları rahatlatmak ve çalışmaya uyumlandırmak verimli bir çalışma süreci sağlıyor. Bebeklerin çalışma sırasında ebeveynleri ile birlikte olmaları öneriliyor. Ebeveynlerin kurgulayacakları oyunlar yardımıyla bebekler öğrenim sürecine adım atıyor. 24 aylıktan küçük olan bebeklerin kartlarla direkt temasının önlenmesi gerekiyor. Kartlar bebeklerin kavrayamayacağı büyüklükte oldukları için ebeveynlerin kartlar konusunda bebeklere yardımcı olmaları önem taşıyor. Düzenli olarak kullanılan kartların 2-3 ay sonunda bebek zihninde pekiştirilmesiyle birlikte dolaylı bildirim yoluyla oyunların kurgulanması tavsiye ediliyor.

Ebeveynler tarafından çocukların önüne konan kartların birer saniyelik sunumlarının yapılması ve çocukların kelimeleri söylemeleri keyifli bir oyun sürecine dönüşüyor. Oyun sırasında heyecan ve ilginin yüksek seviyede tutulması için anne ve babaların ses tonlarını yükseltip alçaltarak çocuklara zevkli bir oyun ortamı yaratmaları işe yarayabilir. Oyun oynarken çocukla sıkı bir iletişim içerisinde olmak, öğrenme açlığını besleyerek keyifli bir eğitim süreci sağlıyor. Oyun kartları ile oynamak istemeyen çocuklara karşı ısrarcı bir tutum izlenmemesi önem taşıyor. Çocukların aktiviteden zevk almaları ve öğrenme konusunda herhangi bir yaptırım hissetmemeleri okul öncesi eğitimin en önemli amaçlarından birisini oluşturuyor. Rutin bir şekilde gerçekleştirilen eğitimler çocukların İngilizceyi yaşayarak öğrenmelerini sağlıyor ve beyin-hafıza gelişimlerini olumlu yönde etkiliyor.

Article Categories:
Azerice Kitaplar · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir