background img
Mar 17, 2018
59 Views

İlk 50 Sözcük Kitabını İndir

Written by

İlk 50 Sözcük Kitabının Açıklaması:

İlk 50 Sözcük

İlk 50 Sözcük

Bu eğlenceli flash card çocukların dünyasında yer alan ilk 50 sözcüğü içerir. Bu sözcükler ve resimler çocukların konuşmayı öğrenmeleri için gerekli ilk adımları atmalarına yardımcı olacak eğlenceli bir eğitim setidir.

Her bir kavram konsepti ayrı ayrı gruplandırılmıştır. Bunlar:

Meyveler Sebzeler Hayvanlar Taşıtlar Eşyalarım Taşıtlar Yiyecekler Renkler Oyuncaklar

Flash card, eğitim sisteminde öğrencilerin çokça kullandığı, öğrenmeyi kolaylaştıran bir yöntemdir. Genelde soru-cevap biçiminde kullanılır. Yapması da çok kolaydır. Elinizdeki kartların üzerinde çocuğunuzun öğreneceği kavramlar yer almaktadır. Çocuğunuza kartları birer birer göstererek nesnelerin isimlerini söyleyin ve bunu çok kere tekrarlayın. Daha sonra nesneleri işaret ederek “Bu ne?” diye isimlerini sorun. Bu süreci tekrarlayarak çocuğunuza yeni kavramlar ve sözcükler öğreterek konuşmaya adım atmasına yardımcı olabilirsiniz.

İlk 50 Sözcük Seti yeni kelime ve kavrama yeteneklerini geliştirmeyi, çevrelerinde karşılaşabilecekleri şekilleri gerçeğe yakın görsellerle algılamalarını, dikkat gelişimlerini ve bilişsel gelişim gibi kazanımları artırmayı hedefler.

Çocuklarının sağlıklı gelişimlerine önem veren ailelerin ilgisini çekecek bu set, çocuk gelişim uzmanı gözetiminde, kalın karton ve avuç içi büyüklüğünde hazırlanmıştır. Sağlığa zararlı kimyasallar içermez, çocukların kullanımı açısından güvenlidir.

 

Diy-Toy Yayınları tarafından 12 ay ve üzeri çocukların konuşmaya başlamasını desteklemek üzere hazırlanan flash sözcük kartları, konuşmaya başlarken tercih edilen ilk 50 sözcükten oluşur. Her bir sözcük kavramının farklı konseptlerde gruplandığı birden fazla sözcük grubu bulunur. Bunlar meyveler, sebzeler, eşyalar, hayvanlar, taşıtlar, yiyecekler, renkler ve oyuncaklar şeklinde ayrılabilir. Çocukların etrafta ilgi duydukları ilk nesneleri içerecek şekilde belirlenmiş olan bu flash kart grupları, aynı zamanda renkli ve eğlenceli görseller ile de desteklenerek ilgi çekici hale getirilmiştir. Konuşma çağındaki çocukların kelime dağarcığını fazlasıyla geliştirecek ve iletişim yeteneğini profesyonel bir şekilde destekleyecek olan bu keyifli aktivite ile çocuğunuzla birlikte doyasıya eğlenecek; eğlenirken öğrenme imkânı yakalayacaksınız.

Profesyonel eğitim uzmanları tarafından çok sık kullanılan bir eğitim tekniği olan flash kart yöntemi, birçok dil öğrencisi tarafından da sıklıkla tercih edilir. Kelime öğrenimi sırasında görsel materyal desteği sunması ve soru cevap şeklinde ilerlemesi açısından çok faydalı bir öğrenim tekniği olarak değerlendirilen bu keyifli aktivite, çocuğunuzun konuşma becerisini profesyonelce desteklerken aranızdaki iletişimi de güçlendirme şansı yaratır. Birlikte geçireceğiniz eğlenceli zamanlar çocuğunuzun kişilik gelişimini de destekleyecek, sizinle birlikte yeni sözcükler öğrenmesi özgüvenini olumlu etkilerken size duyduğu güveni de fazlasıyla artıracaktır. Hakkında birçok araştırma yapılmış olup her gün geliştirilmeye devam edilen flash kart eğitim tekniği, size de keyif verecek şekilde kolaylıkla uygulanır.

Öncelikle kartlar üzerinde bulunan eğlenceli görselleri çocuğunuza göstererek bu görselin ismini birkaç kez tekrarlayın.  Daha sonra görsel üzerindeki nesneyi çocuğunuzun görüş alanına getirerek, nesnenin adını sorun. İlk soruda cevap vermeme ihtimali çok yüksek olduğundan, bu ihtimali göz önünde bulundurarak görselin ismini tekrarlamaya devam edin.  Ara sıra kedi, kuş gibi daha ilgi çekici görseller tercih etmeniz çocuğunuzun ilgisini korumasında yardımcı olur.

Bu adımlar düzenli olarak uygulanıp tekrar edildiği takdirde çoğunuzun kelime dağarcığını geliştirmekle kalmayıp, onun hem görsel hem işitsel hafızasının gelişmesine de büyük oranda katkı sağlar. Birbirinden renkli görsellere sahip olan flash kartlar ile çocuklar renkleri tanıma ve ayırt etme konusunda da büyük bir gelişim gösterirler. Renklerin arasındaki farkları, kartların üzerindeki hayvan, eşya ve oyuncak resimlerinin farklı noktalarını ve resimler üzerinde bulunan nesnelerin seslendirilişi sırasında çıkan birbirinden farklı ses tonlarını tanıması; minik bebeğinizin zihinsel gelişimi açısından oldukça önemli bir adım olacaktır. Ona gelişiminin en başında sunmuş olduğunuz bu eğlenceli ve bir o kadar eğitici aktivite ile etrafındaki nesnelere karşı duyduğu ilginin artmasını sağlayacak; nesneler arasındaki benzerlikler ve farklılıkları en hızlı şekilde fark etme imkânı vermiş olacaksınız. Eğitim dönemindeki bir çocuğa öğretilebilecek en önemli şeyin “merak etmek” olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bu eğitici aktivite ile farkındalığını artırarak ona eğitim hayatındaki en önemli noktanın kapılarını açmış sayılacaksınız.

Çocuk gelişim uzmanları tarafından sıklıkla eleştirilen “çocuklar için oyun ve oyuncak seçimi” konusu, anne babaların çocuk yetiştirme sürecinde en çok yardıma ihtiyaç duydukları konu olarak karşımıza çıkar. Bir oyun içerisinde geçen sıradan bir cümle ya da herhangi bir oyuncağın vermiş olduğu önemsiz görünen bir mesaj, gelişim çağındaki çocuklar üzerinde sanılandan çok daha büyük etkilere neden olur. Bu dönemde etraftan alınan küçük mesajlar dahi çocuğunuzun yetişkinlik döneminde sahip olacağı karakter özelliklerini belirleyeceğinden; profesyonel kişiler tarafından hazırlanan ve çocuk gelişim uzmanlarının kontrolünden geçmiş olan oyun ve oyuncakları tercih etmeniz önerilir. Bu noktada çocuğunuz için ideal oyun aktivitelerinden biri olacak olan flash kartları gönül rahatlığıyla tercih edebilir; ona ilk 50 kelimesini öğretirken onunla doyasıya eğlenme imkanı yakalayabilirsiniz. Profesyonel yöntemlerle hazırlanan Diy-Toy yayınlarına ait İlk 50 Sözcük eğitim kartları online alışveriş seçeneği ile Hepsiburada.com’da!

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir