background img
Mar 21, 2018
90 Views

Her Şeye Hayır Diyen Aslan – Christine Beigel Kitabını İndir

Written by

Her Şeye Hayır Diyen Aslan – Christine Beigel Kitabının Açıklaması:

Her Şeye Hayır Diyen Aslan – Christine Beigel

Her Şeye Hayır Diyen Aslan – Christine Beigel Ah şu haylaz civcivler yok mu! Işıklar sönüp de yatağa girme zamanı geldiğinde, evde kopuyor bir tantana ve başlıyorlar hep bir ağızdan itiraz etmeye. Ama tüm bu sevimli itirazların bir anda sonunu getirecek bir şey var… Uykudan önce okunacak kısa bir hikâye. Uykudan Önce Kısa Hikâyeler dizisini oluşturan kitaplarda, civcivlerimin itirazsız yatağa girmesini sağlayan en özel hikâyelerimi paylaşıyorum sizlerle.

2010 yılında Mamie Poule raconte – Le lion qui disait toujours NON adı ile yayınlanan Her Şeye Hayır Diyen Aslan kitabı, okul öncesi çocuklar için hazırlanan öykü kitapları arasında yer alıyor. Aynı zamanda çevirmen ve bir gezgin olan yazarı Christina Beigel, çocukların dünyasına eğlenceli dili ile sızmayı başarıyor. Fransız yazar, en sevdiği hayvan olan bir tavuğun ağzından çocuklara eğlenceli ve eğitici bir masal anlatıyor. 

Uyku öncesi kitap okuma aktivitesi için ideal kitaplardan biri olan Her Şeyi Bilen Aslan, 3 ile 6 yaş arası çocukların gelişimleri göz önüne alınarak kaleme alınmış. Çocuklar tarafından kolay anlaşılabilmesi için basitleştirilmiş bir dile sahip olan kitap, sürükleyici olay örgüsü ve eğlenceli diliyle ilgilerini toplamayı başarıyor. Çocukların dil becerilerinin gelişmesine yardımcı olurken neden ve sonuç ilişkisini daha rahat kurmalarına ve uykuya dalış sürecini kolaylaştırmaya yardım ediyor. Uyku öncesi, ebeveynler ve çocuğun birlikte kalite zaman geçirmelerini sağlıyor ve uyku öncesi rutininin oluşmasına yardımcı olarak çocukların hayal güçlerine de olumlu yönde katkıda bulunuyor. 

Her şeye her zaman hayır diyen inatçı bir aslan yavrusunun başından geçen olayları anlatan kitap, 2 ile 3 yaş arası çocuklarda gözlemlenen her şeye itiraz etme durumunun kırılması konusunda anne ve babaların yanında oluyor. Eğlenceli hikâyesi altında çocukların bu dönemi atlatmalarına yardım eden nasihatler barındırıyor. Diğer taraftan, ebeveynlerin çocukların her şeye itiraz eden tavırlarını kırmaları için pratik ve eğlenceli bir oyun da öneriyor. 

Christine Beigel'in Anne Tavuk Anlatıyor serisinin bir kitabı olan Her Şeye Hayır Diyen Aslan, eğlenceli resimleri sayesinde de çocukların ilgisini çekiyor. İllüstratör Hervé le Goff tarafından çizilen resimler, canlı renkleri ve eğlenceli detayları ile ön plana çıkıyor. Öykü doğrultusunda şekillenen çizimler, çocuğun olay örgüsünü kavramasına yardım ediyor, hikâyeye katılmasını sağlıyor ve hikayeyi hayalinde canlandırmasını kolaylaştırıyor. 

Her biri farklı konuları işleyen kitaplardan oluşan Anne Tavuk Anlatıyor serisi, ebeveynlerin çocuklarıyla çok daha etkili bir şekilde iletişim kurmalarına aracı oluyor. Her Şeye Hayır Diyen Aslan öyküsünde, her şeye itiraz eden çocuklarına karşı takınmaları gereken tavırla ilgili hoş bir örnek bulunuyor, ebeveynlerin neden bu durum karşısında endişelendiklerini eğlenceli bir dille çocuklara aktarma fırsatı yakalanıyor. Uyku zamanı geldiğinde evde tantana çıkaran civciv yavrularına sahip bir anne tavuğun ağzından aktarılan hikaye, civciv yavrularının annelerine sordukları sorularla şekilleniyor. Civcivlerin sorduğu eğlenceli ve eğitici sorular, çocukların hikayeyle aktarılmak istenen mesajı çok daha rahat kavramalarını sağlıyor. Aynı zamanda neden ve sonuç ilişkilerini kurmaları konusunda da destek oluyor. 

Çocuğuna küçük yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı kazandırmak isteyen ebeveynlerin tercih edebileceği kitap, yalnız başına uyumaya alışma sürecindeki çocuklar için de iyi bir alternatif oluyor. Eğlenceli çizimlerin yer alması, uyku öncesi kitap okuma aktivitesi dışında da değerlendirilmesine imkân tanıyor. Çocukları uyku saati geldiğinde itiraz etmeden yataklarına girmeye ikna ettiği gibi eğlenceli resimler üstünden kendi hikâyelerini oluşturma ve aktarmalarına izin veriyor. 

Kitap, çocukların yırtarak ya da kopararak zarar verme ihtimallerine karşı güçlendirilmiş ve rahat çevirebilmelerine olanak tanımak için kalınlaştırılmış 24 adet sayfadan oluşuyor. 3 ile 6 yaş arası çocukların rahatlıkla kavrayabileceği boyutlarda bulunuyor. Eğlenceli çizimlerinin de yardımıyla çocukların kitaplara olan ilgisini ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor. Siz de çocuğunuzun uyku saati için değerlendirebileceğiniz eğlenceli hikâyeler arıyorsanız Her Şeye Hayır Diyen Aslan kitabına bir şans verebilir, Christine Beigel'in eğlenceli kalemiyle tanışmalarını sağlayabilirsiniz. 

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir