background img
May 24, 2018
74 Views

Hayalperestler Ve Günahkarlar – Matthias Göritz Kitabını İndir

Written by

Hayalperestler Ve Günahkarlar – Matthias Göritz Kitabının Açıklaması:

Hayalperestler Ve Günahkarlar – Matthias Göritz

Matthias Göritz’in Robert-Gernhardt Ödülü’ne layık görülen romanı Hayalperestler ve Günahkârlar
Türkçede… Sürükleyici sinema romanı Hayalperestler ve Günahkârlar bir film için perde arkasında yaşananları heyecanla önümüze seriyor.

Genç bir gazeteci, Alman sinemasının önemli figürlerinden biriyle bir röportaj yapma şansı yakalar, bu kişi, artık yaşlanmakta olan ve sektörün renkli simalarından biri olan bir yapımcıdır. Yapımcı, büyük bir hastalık ile mücadele etmektedir, bütün fikirlerini ve mal varlığını İkinci Dünya Savaşı’nın nasıl asılsız bir hikâyeye dayandırılarak çıkarıldığını anlatan “Gleiwitz“ adlı filme yatırmıştır. Ridley Scott’un rejisör koltuğunda olduğu bu filmde başrolü Nicole Kidman oynayacaktır. Proje çeşitli engelleri aşmaya çalışır ve basın film hakkında ön bilgi elde edebilmek için baskıyı gittikçe artırırken yaşlı adam genç röportajcı ile bir kedi-fare oyunu oynamakta, genç adam ise bu işten kendi çıkarlarına uygun bir sonuç elde etmeyi ummaktadır. Gerçekten Tarantino’ya tokat atmış mıdır? Ancak yapımcının hayatındaki sırlar zamanla bir bir ortaya çıkarken yaşlı adamla röportajcı arasında daha sonra bambaşka bir yöne evrilecek bir yakınlık da doğmaya başlar. Bu sürükleyici ve canlı diyalog romanında Matthias Göritz alışılmadık bir baba-oğul hikâyesi etrafında sinema endüstrisinde sanatın, izleyici kitlelerinin ve gerçeğin yerini heyecanlı bir üslupla sorguluyor.

Matthias Göritz
Pek çok ödül almış bir şair, oyun yazarı, çevirmen ve romancı olan Matthias Göritz, 1969 doğumludur ve Almanya Offenbach’da yaşamaktadır. Eserlerinden “Jakob Voss’un Kısa Rüyası“ (2005) adlı romanı Mara-Cassens Ödülü’ne, “Hayalperestler ve Günahkarlar” (C.H.Beck Verlag, 2013) adlı romanı Robert-Gernhardt Ödülü’ne layık görülmüştür. Son romanı “Parker”, 2018’de yayımlandı. Yazmış olduğu son şiir kitabı “Aletler“ 2012 yılında çıkmıştır. Göritz, 2014 yılında William H. Gass Ödülü’nü almıştır ve o zamandan beri ABD, St. Louis’de bulunan Washington Üniversitesinde dersler vermektedir. Şiir seçkisi Türkçede Aşk Benim Dilsizliğim (Yitik Ülke Yayınları 2016) adıyla yayımlanmıştır.

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir