Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling Kitabını İndir

tarafından
51
Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling Kitabını İndir

Harry Potter ve Felsefe Taşı – J. K. Rowling

İngiliz yazar J.K. Rowling Harry Potter’ı yazmaya başladığında kitabının bu kadar çok ilgi göreceğini, satış rekorları kıracağını, bir sonraki kitabın sabırsızlıkla bekleneceğini, filmlerinin çekileceğini, bir efsane yaratıyor olduğunu, kitabındaki her karakterin bir fenomene dönüşeceğini, Harry Potter’la ilgili bir sürü nesne üretilip satılacağını, adeta bir sektör yaratacağını tahmin edebilir miydi? Yedi kitaptan oluşan Harry Potter serisinin ilk kitabı 1997 yılında yayımlandı.

Çok kısa sürede sadece çocukların değil, büyüklerin de okuduğu, elinden düşüremediği bir kitap halini aldı. “Dünyanın En Hızlı Satan Kitabı” ve “Dünyanın En Çok Satılan Çocuk Romanı” unvanlarını almış olan seri, fantastik macera tarzında kurgulanmış, müthiş bir hayal gücü ürünüdür. Olaylar yaşadığımız dünyada ama adeta paralel bir boyutta, insanların göremediği, insanlardan adeta gizlenmiş, sihirli bir ortamda geçer.

Bu dünya büyücülerin, cadıların, fantastik yaratıkların, sihrin dünyasıdır. Büyücüler, insan dünyasını görür, bilir, orada yaşar, iki dünya arasında geçiş yapar ama insanlar onların gizli dünyalarının farkında değildir. Sihirli asaları ile sihirli sözler söyleyerek olağanüstü şeyler yapabilirler. Elbette onların içinde de iyiler ve kötüler vardır. Harry Potter kitapları iyi ve kötü arasındaki evrensel savaşı büyücüler dünyası üzerinden aktarır. Bu yönü ile fantastik olmasına rağmen bizlerle, dünyamızla yakından ilgilidir. Kitabın ana karakteri Harry Potter, Ron ve Hermione’dir. Hogwarts Büyücülük ve Cadılık Okulu’nun bu üç sınıf arkadaşı hem insan, hem büyücüler dünyasını mahvetmeye kararlı, kaos, şiddet ve korku getirmek isteyen Voldemort’a karşı çok büyük bir mücadele verirler. Serinin yedi kitabı bu sürükleyici, olağanüstü bir sürü macerayla dolu serüveni anlatır.Serinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı adlı kitapla Harry Potter maceraları başlar. İlk kitapta Harry Potter’ın büyücüler dünyasına adım atışı, arkadaşları ile tanışması, cadılar ve büyücüler okuluna gidişi anlatılır. Tüm hikayenin başlangıç noktası bu kitaptır. Diğer tüm kitapların anahtarı bu kitapta yer alır. Birinci kitap okunmadan diğer bölümleri anlamak imkansızdır. Serinin her kitabı bağımsız olarak değil, birbirinin devamı olarak kurgulanmıştır.

Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda Harry, büyücü olduğunu öğrendikten sonra kendiyle ilgili de bir çok bilgi edinir. Gördüğü her şey onun için yeni ve heyecan vericidir. Hayatı boyunca karşılaştığı garip olayların, alnındaki şimşeğe benzer izin sebebini öğrenir. En önemlisi Voldemort ve onunla arasındaki ilişkiyi anlaması ve ister istemez bir görev üstlenmek zorunda kalmasıdır.Harry Potter ve Felsefe Taşı, Roman Nestlé Smarties Hikâye Ödülü ve Britanya Kitap ödülü gibi bir çok önemli ödüle layık görülmüştür. Türkiye’de ilk olarak 1999 yılında basılmış, daha sonra 2001 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından, Ülkü Tamer çevirisi ile yeniden okuyucu ile buluşmuştur. O günden bugüne seri tamamlanmış, kitaba ilgi ise hiç azalmamıştır.

Günümüz modern dünyasında görselliğin, hızın, teknolojinin etkisi altında olan, kitap okumayan çok sayıdaki genç okuyucuyu ve hatta yetişkinleri kitap okumanın tadı ile tanıştıran bu müthiş kitap serisinin ilk kitabında Harry ve arkadaşları felsefe taşının peşine düşerler. Çeşitli ipuçlarını toplayarak ulaştıkları bilgiler ışığında pek çok tehlikeyle karşılaşırlar. Devam kitaplarında anlatılacak uzun hikayenin ilk macerası tamamlandığında okuyucunun zihninde yeni sorular oluşur. Kitap biter ama hikaye devam eder. Sinemaya da uyarlanmış olan Harry Potter serisi büyük bir ilgiyle karşılanmıştır. İlk film elbette ilk kitap olan Harry Potter ve Felsefe Taşı’dır. Ancak 274 sayfalık kitapta yer alan hikayenin tüm ayrıntıları ile bir sinema filmine aktarılması elbette mümkün değildir. Bu sebeple filmi izlemeden kitabı okuyanların yanı sıra, filmi izledikten sonra hikayeden çok hoşlanan ve kitabı alıp okuyan kişi sayısı da hayli fazladır. Zira kitapta filmde olmayan bölümler, ayrıntılar ve ancak yazılarak aktarılabilecek duygular vardır. Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabı fiyatı ile de cazip bir seçenek oluşturarak tüm okuyucu kitlesine hitap etmeyi başarıyor.