Günah Keçisi – Rene Girard Kitabını İndir

tarafından
57
Günah Keçisi – Rene Girard Kitabını İndir

Günah Keçisi – Rene Girard Kitabını İndir Kitabının Açıklaması:
B kitap özelikle dinlerin tarihteki günah keçisi mitlerini kaleme alırken, asıl günahkarların nasıl gizlendiğini de ele alıyor. Mesela mutlaka bir filmde izlemiş yada bir yerde okumuşsunuzdur. Eskiden cadılar vardı ve bu cadılar bir ağaca bağlanarak yakılırdı. Onların yakılma sebepler genelde toplumsal felaket geçirmiş bir toplumun bu yolla arınma çabasıydı. Örneğin bir köyde o yıl hasatlara çekirgeler dadanmış ise ilk baş vurulacak günah keçisi giyimi, yaptıkları ve dini inancıyla farklı olan kişilere yönelik saldırıydı.

 

Günah Keçisi Hakkında

Günah Keçisi, çağımızın en büyük edebi ve dinsel metin yorumcularından René Girard’ın Türkçedeki üçüncü kitabı. Girard’ın daha önce Romantik Yalan ve Romansal Hakikat (çev. Arzu Etensel İldem, Metis Yayınları, 2001) ile Şiddet ve Kutsal (çev. Necmiye Alpay, Kanat Kitap, 2003) adlı kitapları yayımlanmıştı.

Girard Günah Keçisi’nde kıyım metinleri adını verdiği mitleri ve tarihsel belgeleri inceliyor. Girard’a göre bütün mitler bir topluluğu oluşturan bireylerin ortak olduğu kıyımı gizler. İlkel toplumlardaki kurban törenleri ya da Ortaçağ’daki cadı avı, toplu kıyımın örneklerini oluşturmaktadır. Topluluk, başına gelen bir felakete bir sorumlu arar, sorumlu olduğu iddia edilen kişiyse günah keçisidir elbette. Şiddetin ya da felaketin daha fazla yayılmasını önlemek için toplum günah keçisini kurban eder. Girard günah keçisi mekanizmasını çözümlerken kutsal metinlere de başvuruyor ve bir tarihsel metni ya da miti basmakalıp yargılarla okumaya alışmış modern gözlemciyi şaşırtacak yorumlar yapıyor.

Günah Keçisi, dinler tarihi konusundaki başyapıtların mitleri ele alışına, yapısalcı tasvirlere ve psikanaliz kuramına karşı güçlü bir eleştiri metni.

 

Günah Keçisi – Rene Girard Kitabını İndir Kitabını İndir