background img
Nis 28, 2018
61 Views

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Seti (5 Kitap) Kitabını İndir

Written by

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Seti (5 Kitap) Kitabının Açıklaması:

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Seti (5 Kitap)

Uysal Kız

Körsün, Sağırsın, Bir Ölüsün Sen Artık, Çığlıklarımı İşitmiyorsun!

Sana Nasıl Bir Cennet Bağışlayacağımı Anlayamadın. Cennet Benim İçimdeydi, Onu Senin Önüne Serecektim. Madem Beni Sevemeyecekmişsin, Sevmesen De Olurdu, Bundan Ne Çıkardı Ki? Her Şey Gönlünce, İstediğin Gibi Kalırdı. Bana Aklından Geçenleri Bir Dostun Olarak Anlatırdın; Gülerdik, Sevinirdik, Birbirimize Neşeyle Bakardık… Böylece Sonuna Dek Yaşayıp Giderdik. Başkasını Sevsen Bile Sesimi Çıkarmazdım. Onunla Gezip Tozardınız, Ben De Sokağın Öbür Ucundan Sizi Seyrederdim. Ah, Her Şeye Razıyım, Gözlerini Bir Kerecik Açsan Yeter!

Bir An İçin, Yalnızca Bir An İçin!

Kumarbaz

Kumarbaz, Dostoyevski’Nin Gençlik Yıllarını, Dramatik Aşk Ve Kumar Tutkusunu En Yalın Hâli İle Kaleme Aldığı Yapıtlarından Biridir. Kendisinin De Bir Dönem Kumarla Başı Dertte Olan Dostoyevski, Kumarbaz’Da, Kendi Deneyimlerinden Ve Gözlemlerinden Yola Çıkarak, Kumar Tutkusunu; İnsanların Servetlerini, Aşklarını Ve Onurlarını Nasıl Kaybettiklerini Anlatıyor.

İnsancıklar

Dostoyevski’Nin İlk Romanı Olan İnsancıklar, Zamanın Ünlü Eleştirmeni Bielinskinin Hayranlığını Kazanmasına Karşın, Uzun Süre Rusyada Bile Dikkati Çekmeden Kalmış, Değeri Ancak Sürgün Dönüşünden Sonra Ortaya Çıkarak, Dünyanın Her Yerinde Milyonlarca Okurun Beğenisini Elde Etmiştir. Dostoyevski, Başlıca Konusu Acıma Olan Büyük Yapıtının Temelini Bu Küçük Romanla Atmış;İnsanları Sevme Ve Onlara Acıma Duygusuna Son Romanına Kadar Sadık Kalmıştır.

Başkasının Karısı

Redingotlu Delikanlı, “Ne Tuhaf Adam!” Diye Düşündü. Başına Gelen Bu Olaya Epey Şaşırdıktan Ve Bu Şaşkınlığından Kurtulduktan Sonra,  Kendi İşini Hatırladı. Yüksek Bir Evin Kapısını Gözetleyerek Bir Aşağı Bir Yukarı Gidip Gelmeye Başladı. Ortalığı Sis Kaplamaya Başlayınca Delikanlı Biraz Sevindi. Çünkü Buralarda Dolandığı Pek Görülmeyecekti. Onu Ancak Saatlerdir Müşteri Bekleyen Faytoncu Fark Edebilirdi.

Ev Sahibesi

Ordinov, Sonunda Oturduğu Evi Değiştirmeye Karar Verdi. Bir Odasını Kiraladığı Dairenin Sahibi, Ayın Bitmesini Beklemeden Ansızın Evden Ayrılmış, Petersburg’U Bırakarak Akrabalarının Yanına Gitmişti. Genç Adam, O Ayın Kirasını Ödediği İçin, Henüz Çıkmıyor, Ama Ay Sonunda Bu Evden Ayrılacağına Üzülüyordu. Kendisi Fakirdi Ve Ev Kiraları Da Çok Pahalıydı. Ordinov, Ev Sahibinin Gidişinin Hemen Ertesi Günü Şapkasını Aldı, Petersburg’Un Kenar Mahallelerini Dolaşmaya Çıktı. Kapılara Yapıştırılmış İlanları Okuyor, Fakir Bir Aile Yanında İstediği Gibi Bir Ev Bu- Labilmek İçin, Büyük, İçi Kalabalık, Rengi Kararmış Binalara Bakıyordu. Hayli Süren Gayretli Araştırmalardan Sonra, İçinde Güzel Duygular Be- Lirmeye Başladı. Ordinov, Önce Önemsemeden, Dalgın Dalgın, Ama Sonra Dikkatle, Derin Bir İlgiyle Çevresini Gözden Geçirmeye Başladı. Gürültülü, Hareketli, Kalabalık Sokak Hayatı Onu Birden Sardı.

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir