background img
Eki 18, 2018
81 Views

Evrenle Söyleşiler – Richard T. Hammond – PDF indir | E-KİTAP İNDİR Kitabını İndir

Written by

Evrenle Söyleşiler – Richard T. Hammond – PDF indir | E-KİTAP İNDİR Kitabını İndir Kitabının Açıklaması:

 

Uzun ve bilgin bir araştırma sonucu okuyucuyla buluşan “Evrensel Söyleşiler” adlı çalışma bilim adına oldukça doyurucu ve dikkat çekici bir eser olarak karşımıza çıkıyor. Uzay ve Astroloji biliminin derinliklerine yüzeyden başlayan bir dalışla oldukça akıcı ve bir sohbet havasında ilerleyen bu e kitap sizi evrende kaybolmuş, kara deliğe yakalanmış bir okuyucu gibi içine çekiyor. Kara delikten gezegenlere kadar bir çok konuya değinen Astrofiziğin en dikkat çekici alanlarını bizlere sunan Richard T. Hammond bu konuda ne kadar başarılı olduğunu açıkça kanıtlamış oluyor.

Evrenle Söyleşiler Hakkında

Yazar Richard T. Hammond, bu kitapta Evren’in en büyük, en küçük ve en ilgi çekici nesnelerini söyleşi formatında konuşturuyor. Mikrofonunu kâh bir kara deliğe, kâh sarmal gökadaya, kâh Güneş’e, kâh demir atomuna, kâh sicime, kâh antimaddeye ve hatta boşluğa uzatıyor.

Her bir doğal nesne epeyce görmüş geçirmiş; öznesi oldukları, milyarlarca yıl süren ve Evren’in bir ucundan diğer ucuna yayılan “yüksek enerjili” olaylarla dolu anılarını, tatlı tatlı anlatıyorlar. Astrofiziğin küçüklü büyüklü nesneleri, kendi ağızlarından birer birer tanıtılırken; her bir doğal nesnenin birbirine ve bütüne sıkı sıkıya bağlandığı geniş ölçekli bir Evren resmini de çıkarıyorlar.

Yazar, doğal nesneler hakkındaki pekâlâ teknik olabilecek bilgiyi, konuşma dilinin canlılığına, anlaşılırlığına ve yalınlığına ustaca yediriyor; bilimsel bilgiyi gazetelerin pazar eki söyleşilerinin akıcılığında sunuyor.

Astrofiziğin ve fiziğin konusunu oluşturan bu nesneler, oluşumları, keşfedilişleri, özellikleri, tarihleri ve kendileriyle ilgili kuramlara dair bilgi verirken insansı psikolojiler takınmış olarak da çıkıyorlar karşımıza. Jüpiter, bir yıldız olabilecekken ancak bir gezegen olabildiği için, ömrünü bir başarısızlık öyküsü olarak görmeye takılıp kalmıştır; sarmal gökada küçümsendiğini sanarak alınganlık göstermektedir; nötron nötr olmayı özelliksiz olmakla özdeşleştirerek, proton ve elektrona öykünmektedir; bozon ondan üstün olduğunu göstermeye çalıştığı fermiyonla didişmektedir; bir hidrojen bombası üretimine katılmış olan uranyum atomu insanlıktan umudunu kesmiştir…

 

Evrenle Söyleşiler – Richard T. Hammond – PDF indir | E-KİTAP İNDİR Kitabını İndir Kitabını İndir

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir