Düzdünya – Edwin A Abbott Kitabını İndir

tarafından
46
Düzdünya – Edwin A Abbott Kitabını İndir

Düzdünya – Edwin A Abbott Kitabını İndir Kitabının Açıklaması:
Binlerce yıldır hiç bitmeyen dünyanın şekli “Düzdünya” tartışması konusunda Edwin A Abbott ‘un yazdığı en popüler  kitaptır. Onlarca dile çevrilerek milyon satmış bir eserdir. Her ne kadar kitabın adı düzdünya olsa da konusu sıradan düzdünya ıspatı yada yalanlaması değildir. Çünkü yazar bu tartışmaları herkesin zaten yaptığını söyler. Aynı zamanda usta bir matematikçi olan yazar sizlere ufak çizgisi, kutuplar, uydular gibi mantık yürütmenizi isteyen şeylerden uzak, size boyut kavramını öğreterek bunu anlamlandırmanızı sağlıyor.

 

 Düzdünya Hakkında

Hikaye, erkeklerin çokgenler, kadınların ise basit çizgi segmentleri olduğu iki boyutlu bir dünyada geçmektedir. Anlatıcı Kare adında bir karedir.

Bir yılbaşı günü Kare, rüyasında tek boyutlu dünyaya giderek oradakilere iki boyutlu dünyanın varlığını anlatmaya çalışır. Sonunda çizgi dünyasının kralı Kare’yi öldürmeye çalışır. Ardından kendi dünyasında üç boyutlu KÜRE ile karşılaşır. KÜRE’nin ne olduğunu anlamak için Boşluk Dünyası’na gitmek zorundadır. Bir üst boyutu anlayabilmek herkes için mümkün müdür?  Ya da nasıl mümkün olabilir?

“Neden sağduyunun sesini dinlemeyi reddediyorsun? Sağduyulu bir adam ve başarılı bir matematikçi olduğun için Üç Boyut Hakikatinin uygun havarisini sende bulmayı ummuştum; kaldı ki bin yılda bir bana bu hakikati açıklamama izin verilir ancak şimdi seni nasıl ikna edeceğimi hiç bilmiyorum. Bekle, buldum. Kelimeler değil, eylemler hakikati ispatlayacaktır.”
-Küre, 1884, Boşluk Dünyası-

Edwin A. Abbott özgün adıyla Flatland: A Romance of Many Dimensions adlı bu yazdığında utandığı için kendi adıyla değil “Kare” adıyla yayınlamıştır. Yayınlandığı günden bu yana milyonlar tarafından okunan ve yüzlerce dile çevrilen bu eser sizi bambaşka dünyalara götürecek. Kitap farklı boyutları anlama fırsatı sunarken, toplumun sosyal, ahlaki ve dini değerlerine karşı zekice yazılmış eğlenceli bir hiciv niteliği de içerir.

Düzdünya – Edwin A Abbott Kitabını İndir Kitabını İndir