background img
Mar 26, 2018
941 Views

Dürtme – Richard H. Thaler Kitabını İndir

Written by

Dürtme – Richard H. Thaler Kitabının Açıklaması:

Dürtme – Richard H. Thaler

Hayatta doğru kararlar alabilmek için bu kitabı okumalısınız!İnsanları, onların daha sağlıklı, daha zengin ve daha özgür olmalarını sağlayarak, hayatlarını geliştirecek kararlara doğru dürtmek üzerine yeni bir bilim dalı olan seçim mimarisini nasıl uygulayabileceğimiz hakkında çığır açan bir tartışma. Her gün, bireysel yatırımlardan, çocuklarımızın okullarına, yediğimiz öğünlerden, savunduğumuz davalara kadar değişen çeşitli konularda kararlar alıyoruz. Ne yazık ki, çoğu zaman beceriksizce seçimler yapıyoruz. Bunun sebebi, yazarların da açıkladığı gibi, insan olarak hepimizin, hata yapmamıza sebep olan çeşitli önyargılara teslim olması. Hatalarımız bizi, daha yoksul, daha az sağlıklı hale getiriyor; çoğu kez, eğitim, kişisel finansman, sağlık hizmetleri, ipotekli konut finansmanı, kredi kartları, aile ve hatta dünyayı kapsayan konularda kötü kararlar alıyoruz. Thaler ve Sunstein, bizi farklı bir dünyaya davet ediyor. İnsanların nasıl düşündüklerini bilerek, kendileri için, aileleri ve toplumları için en iyisini seçmelerini kolaylaştıran seçim ortamları tasarlayabileceğimizi gösteriyorlar. Thaler ve Sunstein hayatın en önemli kesitlerinden verdikleri birbirinden renkli örneklerle bizi daha kazançlı yönlere dürtecek, özenli bir “seçim mimarisi”nin, seçim özgürlüğünü kısıtlamadan, nasıl oluşturulabileceğini ispatlıyor. Dürtme, hem bireylere hem de devletlere, bamteli haline gelmiş birçok konuda –ne sağ kanattan ne de sol kanattan– benzersiz yeni bir bakış açısı öneriyor. Bu, yıllardır çıkan kitaplar arasında en merak uyandırıcı ve kışkırtıcı kitaplardan biri. “Zihinlerimizin ve toplumun birlikte daha iyi işlemesi için neler yapılması gerektiğini görmek isteyen kişilerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Bu kitap sizin doğru karar verme gücünüzü geliştirecek ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek.” – Daniel Kahneman “Dürtme sizi yalnızca dürtmeyecek ayaklarınızı yerden kesecek.” – Daniel Gilbert “Olağanüstü bir kitap. Sadece dünya ve onun büyük problemleriyle ilgili değil, aynı zamanda kendinizle ilgili düşünme tarzınızı değiştirecek.” —Michael Lewis “Merak uyandırıcı, bilgilendirici ve baştan aşağı enfes bir kitap. Thaler ve Sunstein insanların, nazikçe dürtülerek kendileri için en iyi olanı seçerken dahi davranışlarında tamamen özgür olmalarını sağlayan sosyal politikaların şekillendirilmesi üzerine önemli dersler veriyorlar. Bravo.” —Don Norman “Ben bu kitabı sevdim. Son zamanlarda okuduğum, temel değişiklikler yaratacak en iyi kitaplardan birisi.” —Steven Levitt “En yeni çılgınlık Dürtme’dir . . . İnsan davranışları ölçülüp modelleme yapılamayacak kadar gizemli ve öngörülemezdir.” —Simon Jenkins, Guardian

Modern çağın karmaşık dünyasında her gün onlarca, hatta yüzlerce karar veren bireylerin yaptığı seçimler her zaman doğru olmayabiliyor. İş dünyası, özel hayat, toplumsal olaylar arasında büyük bir mücadelenin içinde yaşayan kişi yaptığı yanlış seçimler yüzünden istemediği pek çok sonuç ile karşılaşabiliyor. İşte bu istenmeyen sonuçların ortadan kaldırılması için Thaler ve Sunstein'ın son derece bilimsel ve orijinal fikirlerinin yer aldığı Dürtme, çağın zorda kalmış insanının imdadına koşuyor. 

Geçmiş dönemlerden bu yana daha özgür, daha zengin ve daha sağlıklı yaşama gayesi ile hareket etmekte olan insanlığın bütün bunlara sahip olması için ufak dokunuşlar ışığında hareket etmesini konu edinen kitap; daha önce duyulmamış bir bilim dalı olan seçim mimarisini okuyucunun takdirine sunuyor. 

Seçim mimarisi, insanların doğru seçim yapması ve bu seçimler ışığında özgürlüklerinin kısıtlanmaması konusunda alternatifler sunan ve yazarların dürtme adını verdiği küçük yönelimler ile gelişim gösteren yepyeni bir bilim dalı olarak ortaya çıkıyor. Hayatlarını geliştirmek ve birkaç adım öteye taşımak için çaba içerisinde olan kişilerin bu adımları zorluk çekmeden; toplumsal ve bireysel kararlar ışığında gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor. Dürtme buradan hareketle kişisel gelişim olgusuna yeni bir soluk getiren bir hayat rehberi olma özelliği taşıyor. Pek çok okuyucu tarafından hayat değiştiren bir eser olduğu belirtilen kitap, kişisel gelişim ile yakından ilgilenen okuyucunun başucu kitabı haline geliyor. 

Amerika'da çok satanlar arasında yer alan Dürtme, yaşam standartlarına oldukça yeni ve merak uyandırıcı bir bakış açısı yaratıyor. Kişinin karmaşık dünyası içinde verdiği pek çok kararın toplumsal önyargılardan kaynaklandığını savunan kitap bu ön yargıların ve kalıpların ortadan kaldırılması yolu ile daha özgür ve daha gelişmiş hayat şartlarına sahip olmanın mümkün olabileceğini okuyucularına anlatmayı hedefliyor. Kitap, renkli örnekler üzerinden alışılagelmiş pek çok olay ve olgunun aslında çok daha verimli bir biçimde sonuçlandırılabileceğini savunarak tüm yaşam algısı içinde yeni bir pencere açıyor. 

Richard H. Thaler ve Cass R. Sunstein'ın bu son derece ilginç yorumu sayesinde verilen kararların hayat genelinde çok daha verimli hale gelmesi mümkün oluyor. Üstelik seçim mimarisi yalnızca bireysel bir karar verme sürecinden ibaret değil, aynı zamanda geniş sosyal politikaları da içeriyor. Bu noktada yasa ve kuralların da aynı kapsamda değerlendirilmesi eseri biricik kılan bir diğer özellik olarak yerini alıyor. Yasalara ve genel toplum düzenine getirilen bu yeni bakış açısı sayesinde kuralların yalnızca kısıtlayıcı değil aynı zamanda gelişim ve özgürlük sağlayıcı olabileceği gerçeği de vurgulanıyor. 

Okuyucuyu doğru verilmiş kararlara doğru dürtmek olarak kısa ve yalın bir anlatım ile özetlenebilecek seçim mimarisini pek çok farklı yön ve örnek ile ele alan Dürtmek kitabı sayesinde siz de kendiniz ve hayatınız ile ilgili yeni bir düşünme şekline sahip olabilirsiniz. Küçük dokunuşlar ile doğru kararlara doğru dürtüldüğünüz bu yeni düzende rahatlık ve mutluluk algısını yeniden keşfedebilir ve kitabı okuduktan sonra davranışlarınızı bu mottoya göre belirleyebilirsiniz. Seçim mimarisinin bilindik kişisel gelişim fikirlerinden biri olmadığını fark ederek kendinizi her zaman daha kazançlı bir yaşama yönlendirmenin faydalarını farkına varabilirsiniz. 

Dürtme – Richard H. Thaler ve Sunstein; ses getiren yeni bilim dalı, seçim mimarisi yolu ile okuyucuya farklı ve mümkün bir dünyanın kapılarını aralıyor. Bu yeni dünyada kazanca ve rahatlığa doğru dürtülen insan eskiden olduğundan çok daha özgür, çok daha konforlu ve çok daha zengin yaşama fırsatı buluyor. 

 

Article Categories:
Genel

Comments to Dürtme – Richard H. Thaler Kitabını İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir