background img
Nis 14, 2018
97 Views

Demirdenizi – China Mieville Kitabını İndir

Written by

Demirdenizi – China Mieville Kitabının Açıklaması:

Demirdenizi – China Mieville

"Gelecekte veya geçmiste, hiç alisik olmadiginiz karanlik bölgelerde, hiç de tekin olmayan tuhaf yolculuklara çikip, hayal gücünüzün sinirlarini zorlamak ister misiniz? Yanitiniz evet ise, Demirdenizi tam size göre…
Gerçekten de bambaska, fantastik bir dünya bu… Topragin derinliklerinden gümbürtüyle gelen devasa kralköstebekleriyle, gökyüzünde tehditkâr bir biçimde uçup duran ray martilari ve kahraman yarasalariyla, raylarda aniden beliriveren tren melekleriyle, Melville’in Moby Dick’inden Defoe’nun Robinson Crusoe’suna edebî göndermeleriyle, sinirlara ve “öteki âlemler”e ulasma azmiyle, avlarinin ve felsefelerinin pesinde her tür maceraya atilan tutkulu kaptanlariyla, yeni dünyalarin ve algilarin kapisini aralarken maceranin tam ortasina yerlesen genç dehalariyla… bambaska!
Miéville, hiç süphesiz, günümüzün en esasli, en fantastik, hayal gücünü en çok kiskirtan hikâye anlaticilarindan biri. Demirdenizi de yine süphesiz,
onun en güzel, en çarpici anlatilarindan biri.
Demirdenizi’nin açiklarinda masalsi bir dünyaya kaptirip gitmisken, para/kredi/borç iliskilerini, doga ve teknoloji arasindaki çeliskileri, hurdaya dönüstürdügümüz çevreyi, iktidari ve bürokrasiyi, bir felsefenin pesinde her seyi göze alip çilginca kosturabilmeyi, insanin safligini ve acimasizligini ve benzeri olgu ve gerçekleri enine boyuna sorgulamak/sorgulatmak kolay mi?
China Miéville’in, diger bilim kurgu ve fantastik edebiyat yazarlarindan
farki tam da burada… Essiz bir macera, tuhaf bir kurgu, günümüzü ve gelecegimizi sorgulayan düsünsel birikim Demirdenizi’nde bir arada!"

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir