Dedemin Bakkalı – Çırak – Şermin Çarkacı Kitabını İndir

tarafından
174
Dedemin Bakkalı – Çırak – Şermin Çarkacı Kitabını İndir

Dedemin Bakkalı – Çırak – Şermin Çarkacı

Dedemin Bakkalı’nı okuyanlar bilir! O, tuz ruhu isteyen müşteriye yemek tuzu gönderip “ruhu arkadan gelecek” diyen bir girişimci… O, fakir müşterilere ücretsiz ürünler satıp ücreti zenginlerin hesabına yazan bir kahraman… O, bakkaldaki içecekleri birbirine karıştırıp daha güzelini bulmak ve müşterilerine sunmak için uğraşan bir sivri zeka… O, Afrikalı çocuklara yardım göndermek için arkadaşlarının ellerinden kandil yiyeceklerini toplayan bir yardımsever… O, attığı her adım olay olan, aşırı eğlenceli, cin fikirli, fena halde yenilikçi bir bakkal çırağı… Ticaret hayatında tam gaz koştu ama her seferinde yetişkinlerin dünyasına tosladı. Yetişkinler yüzünden başına gelmeyen kalmadı… Ama şimdi Bakkal onun eline geçti! Çırak iş başında! Dedemin Bakkalı-Çırak geleceğin girişimcilerine, kahramanlarına, yazarlarına, mucitlerine, yardımseverlerine incelikli bir “çıraklık” rehberi sunuyor.

Tüm cin fikirli çıraklara; yetişkinlere rağmen üretmenin, düşünmenin, hayal kurmanın, yazmanın yollarını anlatıyor. Bakkal şimdi senin elinde! Hadi sınırsızca üret, hayal et, fikirlerini hayata geçir! Şermin Çarkacı’nın kendi hatıralarından ilhamla kaleme aldığı Dedemin Bakkalı’nın, içine okuyucuyu da katan etkinlikli devam kitabı olan Dedemin Bakkalı-Çırak’ta, hayal kurmak, yeni fikirler bulmak, yazmak ve üretmekle ilgili hikayelerin yanı sıra hikayeleri okuyucunun hayatına uygulama imkanı veren etkinlikler yer alıyor. Çocuklar için öykü kategorisinde yer alan Dedemin Bakkalı: Çırak kitabı, kitabın yazarı Şermin Çarkacı’nın anılarından izler taşıyor. Taze Kitap yayınlarından çıkan eser 160 sayfalık bir okuma sunuyor. Yazar Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı: Çırak kitabı ile okuyucuyu kendi çocukluk yıllarına götürüyor ve okuyucuya hayal kurmanın yaşının olmadığı gerçeğini hatırlatıyor. Kitabın sayfalarında ilerledikçe üretmenin, yenilikleri oluşturabilmenin önemi vurgulanıyor. Bu yenilikleri deneyimlemenin ve uygulamaya geçirmenin olanaklarını da sunuyor. İlk basımı 2017 yılında gerçekleştirilen bu kitap ayrıca, çırak olmanın getir – götür işinden daha fazlası olduğunu, bunun da bir meslek olarak inceliklerinin olduğunu anlatıyor. Ticarette hızlı düşünmenin, müşteriyle güvenilir bir bağ kurmanın gerekliliği de eğlenceli bir üslupla kitapta aktarılıyor. Yazar Şermin Çarkacı, kıvrak zekâlı çırağı olan bir bakkalın dünyanın en süper marketi haline nasıl geldiğini anlatıyor. Çocukluğun o eski hatıralarında kalan bakkal kültürünü yaşamamış nesiller bu kitapla dostluğun, güvenin, hayal gücünün ve çalışkanlığın önemini kavrıyor. Ticari zekânın küçük bir bakkal dükkânını insanların ihtiyaçlarına cevap veren muazzam bir markete nasıl dönüştürdüğünü kendi anılarıyla besleyerek okuyucuyla paylaşıyor.

Usta – çırak ilişkisinde usta her zaman bir öğretmen, yeri geldiğinde baba veya ağabey rolünü üstleniyor. Çırak ise kendisine bilgi ve deneyimini aktaran ustasının bir dediğini iki etmeyerek ustasına hak ettiği saygıyı göstermeye çalışıyor. Dedemin Bakkalı: Çırak kitabında günün en az sekiz saatini birlikte geçiren bu ikili kimi zaman dükkânda sıkıntıdan birbirleri ile didişirken kimi zaman da kahkahalara boğuluyor. Gülmek, ağlamak, düşünmek ve düşündürmek gibi birçok insani duyguyu birlikte yaşıyor. Dedemin Bakkalı: Çırak kitabının kahramanları müşterilerine gereken ilgiyi göstererek devamlılıklarını sağlıyorlar. Ticari zekânın öne çıktığı bakkal, kıvrak ve biraz da muzip zekâya sahip çırak ile gün gelip karşı karşıya kalıyor. Ticarete dair tüm bildiklerini aktardığı bu genç beyin bildiğini düşündüğü tüm ticari taktikleri yerle bir ederek, okuyucuya girişimci ruhun ve hayal gücünün başarıya ulaşmadaki önemini gösteriyor. Çırak gerçekte ve hayalinde olan olayları not alarak aslında gününün çok monoton geçtiğinden, buna rağmen hayal kurarak günü nasıl kurtardığından bahsediyor. Gerçekte saat dokuzda bakkalın koltuğunda oturmuş, müşterinin gelmesini beklerken beyni çalışıyor ve hayal dünyasında NASA’da ilk Türk çocuk astronot olduğunu ve üstelik bir toplantıda olduğunu hayal ediyor. Yaklaşık on beş dakika sonra ise koltuktan kalkıp yerleri süpürmeye başlıyor. Bir yandan da NASA’daki toplantıda projesinden bahsettiğini ve proje detaylarının toplantıya katılanlar tarafından övgüler eşliğinde dinlendiğini hayal ediyor. Süpürme işi bitip tekrar koltuğa oturduğunda ve müşteri beklemeye başladığında ise hayalinde onu bir ödül töreni bekliyor.

Gerçek hayatta ne kadar pasif ise hayal dünyasında o kadar aktif olan çırak bu deneyimlerini listeleyerek yazıya aktarıyor. Böylece ilk yazarlık deneyimi de başlamış oluyor. Çocukluk döneminde yetişkinlerin mükemmel, çocukların ise daima hatalarla dolu olduğu görüşüne inandığından bahseden yazar, bakkal dükkânı olan dedesi örneğinden yola çıkarak yetişkinlerin tutumlarını ve kendilerini süper kahramanmış gibi aktarmalarını eleştiriyor. Yazar Şermin Çarkacı mükemmel görüntülerinin altında tüm yetişkinlerin de bir zamanlar çocuk olduklarını, gülmeyi ve eğlenmeyi ne kadar sevdiklerini okuyucuya hatırlatmayı amaçlıyor.  Dedemin Bakkalı: Çırak kitabının sonunda yer verdiği etkinlik sayfası ile okuyucuya çevresindeki aile büyüklerinden birinin çocukluğunu araştırmasını ve öğrendikleri bilgileri yazmasını öneriyor. Bu eğlenceli aktivite sayesinde Çakracı, büyükleri ve küçükleri birbirlerine yaklaştırmayı hedefliyor. Genç okurlara girişimcilik ruhunu ve üretkenliği aşılayan bu kitap aynı zamanda şimdilerin büyüklerinin dünün çocukları olduğu fikri ile aile bireylerini kaynaştırıyor.