Dedem ve Ben – Kitabını İndir

tarafından
221
Dedem ve Ben – Kitabını İndir

Sözlerin uçuştuğu bir ortamdaki öğrencilik günleri anılarımda ayrı bir yeri olan değerli arkadaşım Dr. Sadık Özen’in torunu Yahya Anıl Atay’ın bu ilk kitabı için önsöz yazmaktan duyduğum mutluluğu O ve okurlarıyla paylaşarak artırıyorum.

29 Ekim 1953’de; Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün Dışkapı yerleşkesinde olduğu dönemde, Veteriner ve Ziraat Fakülteleri’nin alana açılan kapısını daha çok aydınlatan, kaidesinde “Türk Gençliği rejimin ve inkılapların bekçisidir. MUSTAFA KEMAL ATATÜRK” yazılı Atatürk Anıtı’nın açılışında ben sunucu Sadık Özen de konuşmacıydı. O günkü görkemli törenden on gün sonra ATA’mızın Anıtkabir’de toprağa verilişi töreninde yine birlikteydik.

O günlerin unutulmaz anılarını yenileyen son karşılaşmamızda; torunu Yahya Anıl ATAY’ın “DEDEM ve BEN” adlı kitabını yazdığını öğrendim. Bir yürek açılımı olan bu kitap duygu inceliği, saygı ve gönül bağlılığının örnek yansımalarını içermektedir. Sadık Özen’in kitaplarıyla topluma tuttuğu ışığın torunu tarafından sürdürüleceği anlaşılmaktadır. Yaşamının ilginç evrelerini, deneyimlerini, saptamalarını ve gözlemlerini duyarlılıkla kaleme dökerek kitaplar yayımlayan dedenin torunu da aynı yolu izlemektedir. Sadık Özen’in yazım gücü ve becerisi nasıl ki hekimlik başarılarıyla birlikte yürüyorsa; Anıl da dedesinin izinde bu tür başarıları sağlayacak bir ustalık göstermektedir.

Yahya Anıl ATAY’ın genç yaşlarda başarılı atılımlara başlayıp kitap yayınlamasını, yaşam sevincimize renk katacağı inancı ve umuduyla kutluyor, okurlara bu güzel kitabı salık veriyorum.

23 Mayıs 2019

Yekta Güngör ÖZDEN
Anayasa Mahkemesi Onursal Başkanı