background img
Şub 4, 2018
83 Views

Cin Ali Serisi (10 Kitap) – Rasim Kaygusuz Kitabını İndir

Written by

Cin Ali Serisi (10 Kitap) – Rasim Kaygusuz
Cin Ali Okuma takvimiyle beraber bir zamanların klasikleşmiş 10 kitaplık bu efsane çocuk kitabı serisi; Dünün çocukları olan bugünün yetişkinleri ve yeni nesil çocuklar için eşsiz bir hazine niteliğinde.

Cin Ali”nin Atı
Cin Ali”nin Topu
Cin Ali”nin Topacı
Cin Ali”nin Karagözlü Kuzusu
Cin Ali”nin Oyuncakları
Cin Ali Okula Başlıyor
Cin Ali Okulda
Cin Ali Çocuk Bahçesinde
Cin Ali ile Berber Fil
Cin Ali Kır GezisindeCin Ali serisi, 1970’li ve 1980’li yıllarda Türkiye’de, ilkokul öğrencilerine okumayı kolay öğretmek amacıyla geliştiriliyor. Cin Ali’nin babası olarak bilinen öğretmen Rasim Kaygusuz tarafından hayata geçirilen kitap serisi, ülkenin her köşesine erişmeyi başaran ve çocuklara kitap okumayı sevdiren kitaplardan olarak anılıyor. 1968’de yayınlanmaya başlayan Cin Ali hikaye kitaplarının çizimleri Selçuk Seğmen tarafından yapılıyor. Cin Ali serisi, çizgi kahraman Cin Ali, onun ailesi ve arkadaşları ile başından geçen olayları konu alıyor. Serinin ilk kitabı basit cümlelerden oluşuyor. Ardından gelen her kitap bir öncekinden zor olarak hazırlanıyor. Böylece her kitapta öğrencilerin okumasının biraz daha gelişmesi hedefleniyor. Yalın çizgiler, yazı dilindeki anlatımı, basit bir anlatımla betimliyor. Serinin her kitabında Cin Ali’nin farklı bir macerası yer alıyor. Böylece okuma pratiği geliştirilirken, çocukların, Cin Ali’nin maceraları ile iyi vakit geçirmesi hedefleniyor.

Serinin ilk kitabı “Cin Ali’nin Atı”, kahramanın ilk kez bir ata sahip olmasını ve onunla kurduğu ilişkiyi anlatıyor. İkinci kitap “Cin Ali’nin Topu” ve üçüncü kitap “Cin Ali’nin Topacı” kahramanımızın yeni oyuncakları ile geçirdiği vakti, bu sayede aile üyeleri ile paylaşımlarını kaleme alıyor. Yeni oyuncakları ile nasıl oynayacağını kendisi öğrenirken okurların da öğrenmesini sağlıyor. Cin Ali serisi kitabı “Cin Ali’nin Karagözlü Kuzusu”, Cin Ali’nin kuzusu ile maceralarını, onunla geçirdiği üzücü; fakat sonradan sevineceği bir durumu konu ediniyor. Beşinci kitap “Cin Ali’nin Oyuncakları” kahramanımızın oyuncaklarını arkadaşları ile oynama ve oynamama durumu üzerinden paylaşımın önemini aktarıyor. Seride, görüldüğü üzere kitaplar bir macera kurgusu üzerinden okumayı yeni öğrenen çocukların, kendi yaşıtları bir çocuk ile benzer dönemlerden geçişleri üzerinde paralellik kurarak onlara hayat dersleri de veriyor. Serinin altıncı kitabı “Cin Ali Okula Başlıyor” ve yedinci kitabı “Cin Ali Okulda” ile artık minik okuyucular da kahramanın okul serüveninde kendilerinden bir şeyler bulabilmeye devam ediyor. Sekizinci kitap “Cin Ali Çocuk Bahçesi’nde”, eğlenceli bir oyun alanında yaşananları anlatırken Cin Ali’nin diğer çocuklar ile iletişimi üzerinden bir hikaye kurguluyor. Dokuzuncu kitap “Cin Ali ile Berber Fil”, çoğu çocuğu heyecanlandıran sirklere bir bakış sunuyor. Cin Ali’nin de ilk defa bir sirke gidecek olmasının günler öncesinden başlayan heyecanı ile beraber filin gösterisini izlemesi, minik okuyucuları heyecanlandırıyor. Onuncu ve son kitap “Cin Ali Kır Gezisinde”, kahramanımızın öğretmeni ve sınıf arkadaşları ile çıktığı eğlenceli kır gezisini anlatıyor.

Her kitabın farklı bir macerayı anlattığı Cin Ali Yayınları’ndan çıkan Cin Ali serisi, aile ve arkadaşlar ile ilişkiler üzerine de fikirler veriyor. Farklı hikayeler içerisinde, farklı kişiler ile iletişime geçen Cin Ali, naif kişiliği ve öğrenme hevesi sayesinde minik okuyucuların en iyi arkadaşlarından biri oluyor. Çizgilerin de anlatıma katkı sağlaması ile çocuklar okurken resimlere de bakarak hikayeyi daha iyi özümsüyor. İç sayfalarda renksiz çizimler ile sunulan kitap serisi, her bir kitap kapağının farklı renkte olması ile dikkat çekiyor. Kapaklar üzerinde, her kitabın kendi hikayesi ile ilişkili bir görsel ön plana çıkıyor. Çocukların okuma öğrenirken Cin Ali ile tanışması ve onun sayesinde hayatları boyunca unutamayacakları bir arkadaşa sahip olabilmesi sağlanıyor.

Cin Ali, büyük çocukların da anılarındaki özel yerini koruyor ve onların da çocuklarına aktaracakları özel bir hikayeye dönüşüyor. Rasim Kaygusuz tarafından hayata geçirilen Cin Ali serisi, okuma öğrenen çocuklara ve okumayı hayatında önemli bir yere koyan herkese hediye olarak verilebileceğiniz önemli bir seri olarak öne çıkıyor.

Cin Ali Serisi (10 Kitap) – Rasim Kaygusuz Kitabını İndir Kitabını İndir

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir