Bir Dehanın İzleri II. Abdülhamid Han – Talha Uğurluel Kitabını İndir

tarafından
74
Bir Dehanın İzleri II. Abdülhamid Han – Talha Uğurluel Kitabını İndir

Bir Dehanın İzleri II. Abdülhamid Han – Talha Uğurluel

Osmanlı padişahlarından belki de en çok tartışılanıdır Sultan II. Abdülhamid. Kimileri “Kızıl Sultan” diyor, kimileri “Ulu Hakan”… Siyasi hayatı ve tercihleri sürekli tartışılıyor. Ve bu tartışmalar, daha ziyade sancılı saltanat yıllarındaki siyasi olaylar, anlaşmalar, yürütülen “denge politikası” üzerinden yapılıyor.

Peki şimdi, kişisel hayatı ve bıraktığı eserler üzerinden “İnsan Abdülhamid”e doğru bir yolculuğa ne dersiniz?

Talha Uğurluel, Sultan II. Abdülhamid’in kişisel tarihindeki detaylar üzerinden İmparatorluğun son günlerini anlatıyor. * Sultan II. Abdülhamid hangi tarikata mensuptu? * Annesizliğini kimin şefkatli kucağında avuttu? * Çok erken vefat eden kardeşlerinin hatıralarını nasıl yaşattı? * Şehzdazeliğinde, saltanat yıllarına nasıl hazırlandı? *Hamidiye Şişli Etfal Hastanesi’nin arkasındaki acılı hikâye neydi? *Kudüs’teki Yafa Kapısı’nı neden yıktırdı? *Louis Pasteur’e Mecidî Nişanı’nı neden verdi? *Bir selam-ı şahâne ile emperyal İngiliz siyasetini nasıl engelledi? *Yıldız Sarayı’ndaki marangozhanede sanatkâr elleriyle neler üretti? * Tartışılan II. Abdülhamid- Mehmet Âkif ilişkisinin iç yüzü neydi? * Ziya Paşa ve Namık Kemal, Abdülhamid’in çağrısı üzerine vatanlarına dönerken Prens Sabahaddin ve Mahmud Celaleddin Paşa anlaşmamakta neden ısrar etti?

Talha Uğurluel, Sultan II. Abdülhamid Han’ın gayri resmi tarihini gün yüzüne çıkarıyor, “Bir Dehanın İzleri”ni sürüyor. Hakkında birçok yazar tarafından birçok farklı görüşle konuşulan ve tartışılan ll. Abdülhamid, Talha Uğurluel tarafından bir kez daha kaleme alınarak okuyucuya ulaşıyor. Talha Uğurluel’in Timaş Yayınevi’nden çıkan 2017 basımlı yeni kitabı şimdiden okuyucunun dikkatini fazlası ile çekmiş gözüküyor. Tarih kitapları üzerinde yoğunlaşan yazarın, ll. Abdülhamid’i anlatan Bir Dehanın İzleri ll. Abdülhamid Han kitabı dışında tarihle ilgili 5 farklı kitabı bulunuyor. Osmanlı’nın Şifreleri kitabı ile tarihteki gizli kalmış ya da fazla göze çarpmayan önemli ayrıntıları gözler önüne sererek kullanıcıya farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Yazar aynı zamanda etkileyici anlatımı ile okuyucuyu da merak içinde bırakarak daha fazla okuma isteğinin oluşmasına sebep oluyor. Yine aynı paralellikte çıkardığı Selçuklu’nun Şifreleri kitabı ise Osmanlı öncesi Türklerin gizemini gözler önüne sererek, daha önceki zamanlara ait olan sırları ortaya çıkarıyor. Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni ve Kanuni’nin Akıl Oyunları – Dünyaya Hükmeden Sultan 2 kitapları ile de Osmanlı’nın en önemli padişahlarından biri olarak görülen, yabancılar tarafından da “Magnificent” yani “Muhteşem” olarak anılan Kanuni Sultan Süleyman hakkında iki adet kitabı bulunuyor. Bu kitaplarda Kanuni hakkında bilgiler verilirken, aldığı büyük kararları nasıl ve ne şartlar altında aldığını yazıyor.

Bir Dehanın İzleri ll. Abdülhamid Han kitabında oldukça fazla ayrıntıya yer verilerek, Osmanlı’nın 34. padişahı ve 113. İslam halifesi hakkında birçok iddia ve söylentilerden de bahsediliyor. Sultan ll. Abdülhamid’in hangi tarikatlarla görüştüğü ve hangilerine mensup olduğu, şehzadelik yıllarını nasıl, ne şartlar altında ve nerede geçirdiği, şehzadelik yıllarında kimlerle ve nasıl padişahlığa hazırlandığı anlatılırken, dış ilişkilerde nasıl bir tutum sergilediğiyle ilgili bilgiler de veriliyor. Zamanın ünlü isimlerinden Louis Pasteur’a Mescidi Nişanı’nı neden verdiği yıllardan beri soru işareti olarak halkın arasında konuşulurken, kitapta buna değinilmesinin yanı sıra, emperyal İngiliz siyasetini bir selam-ı şahane ile nasıl engellediği hakkında da bölümler veriliyor.

Sultan ll. Abdülhamid’in kurduğu bireysel ilişkiler de kitapta yerini almış olarak görülüyor. İstiklal Marşı’nın yazarı olan Mehmet Akif Ersoy ile tartışılan ilişkisi ve Namık Kemal ile Ziya Paşa’yı vatanlarına geri çağırırken Prens Sabahaddin ile Mahmud Celaleddin Paşa’nın neden bu konuda anlaşmaya yanaşmadığı hakkında sayfalarca analizler bulunuyor. ll. Abdülhamid’in özel hayatı hakkında da ziyadesi ile bilgi içeren Bir Dehanın İzleri ll. Abdülhamid Han kitabı, erken yaşlarda kaybettiği kardeşlerinin anılarını nasıl yaşattığına, annesizliğini kimin şefkati sayesinde avuttuğuna, Hamidiye Şişli Etfal Hastanesi’ndeki acıklı hikayesine kadar birçok ayrıntıya yer veriyor. Talha Uğurluel’in belki de Osmanlı padişahları arasında en tartışılan ve bir türlü fikir birliği elde edilemeyen padişahı ll. Abdülhamid’i anlatan Bir Dehanın İzleri II. Abdülhamid Han kitabı, ll. Abdülhamid hakkında yazılan birçok kitap arasında yerini alıyor. Emsalsiz koşullara sahip olunan bir dönemde ciddi kararlar vermek zorunda kalan ll. Abdülhamid, kimileri için “Ulu Hakan” iken kimileri içinse “Kızıl Sultan” olarak görülüyor. Siyasi kararları ve koyduğu kurallar ile günümüzde bile halen tartışılıyorken, özel hayatı ve tercihleri ile de oldukça kendinden bahsettiriyor. Tartışmalar genellikle yaptığı anlaşmalar ve yürüttüğü denge politikası üzerinden gerçekleşse de, koyduğu kurallar ve yasaklarla da konuşuluyor.  Bir Dehanın İzleri ll. Abdülhamid Han kitabı ile Osmanlı’nın belki de en kritik döneminde padişahlık yapmak durumunda kalan ll. Abdülhamid’i daha yakından tanımaya yönelik bir yolculuk sizi bekliyor. Eser, tarih kitabı sevenlerin bir an bile ellerinden bırakmak istemeyecekleri bir kitap olarak görülüyor.