Beni Ödülle Cezalandırma – Özgür Bolat Kitabını İndir

tarafından
58
Beni Ödülle Cezalandırma – Özgür Bolat Kitabını İndir

Beni Ödülle Cezalandırma – Özgür Bolat

Beni Ödülle Cezalandırma – Özgür Bolat

Çocuk Eğitiminde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar!
Acaba ödülle ilgili tüm bildiklerimiz yanlış mı?

• Ödül, neden motivasyonu düşürür?
• Ödülle değerler neden öğretilemez?
• Ödül, yaratıcılığı neden olumsuz etkiler?
• Ödül, yapay sevginin bir göstergesi midir?
• Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?
• Mutlu ve başarılı bir çocuk gerçekte nasıl yetiştirilir?

Bunun gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, son 70 yılda yapılan
bilimsel araştırma ve gerçek vakalarla net bir şekilde ortaya koyuyor.
Dr. Özgür Bolat, sadece ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmıyor; bizlere bir model,
pratik çözümler ve uygulamalar öneriyor.
Kılavuz niteliğindeki bu kitabı okuduğunuzda mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı
bir çocuk yetiştirmek için önemli bir adım atmış olacak, çocuğunuzla ilişkinizde anlamlı
değişiklikler yaşayacaksınız.

Yazar Hakkında:
Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Türk Eğitim Vakfı ve
Fulbright bursuyla Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı.
Doktora derecesini Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden aldı. 2007-2008 yılını
MIT Sloan School of Management’ta dersler alarak ve araştırma yaparak geçirdi.
Dr. Özgür Bolat, hürriyet.com.tr’de yazılarına ve Gelişen Aile Akademisi ve
Öğretmen Liderliği Akademisi kurucusu olarak çalışma ve araştırmalarına devam etmektedir.
Doğan Kitap yayınlarından çıkan Beni Ödülle Cezalandırma kitabı her anne – babanın, çocuk yetiştiren ya da çocuklarla yakından ilgili tüm bireylerin kitaplığında bulunması gereken başucu kitapları içerisinde yer alıyor. Bilinenin aksine ödüllendirmenin psikolojik olarak negatif bir etkisi olduğunu, değerlerin öğretilirken ödül kullanılmaması gerektiğini iddia eden kitapta, mutlu bir çocuk yetiştirmek için neler yapılması gerektiğine dair ipuçları da bulunuyor. Bir eğitim bilimci tarafından kaleme alınmış olan kitapta, çoğunluk tarafından kabul gören, geleneksel çocuk gelişimi yaklaşımları dışında alternatif bir yaklaşım dile getiriliyor.
Kitabı çıktığı hafta çok satanlar listesine giren, geleneksel yaklaşımların uzağında durması ile farklılaşan Beni Ödülle Cezalandırma kitabı yazarı Özgür Bolat kariyeri ve bilimsel altyapısı ile dikkat çekiyor. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun olan Bolat, Hürriyet gazetesinde de köşe yazarlığı yapıyor. New York Üniversitesi’nde bir yıllık öğrenme psikolojisi eğitimi aldıktan sonra Fullbright ve Türk Eğitim Vakfı bursu ile Harvard Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde yüksek lisans yapan Özgür Bolat, çeşitli seminerlere konuşmacı olarak katılıyor. Doktora derecesini Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden alan yazarın 2008 yılında başlattığı Öğretmen Liderliği Programı da bulunuyor. ÖRAV, FODER, TEVİTÖL ve Para Durumu Platformu’nda aktif görev alan yazarın eğitim alanında birçok ödülü bulunuyor. Gelişen Aile Akademisi bünyesinde kurduğu Anne Baba Okulu kapsamında ebeveynlere mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmenin prensiplerini öğreten yazar, Beni Ödülle Cezalandırma ile bahsettiği ilkelerin pratikte uygulanışı üzerine dersler veriyor.
İki yıl süren geniş bir araştırmadan sonra yazılan kitap, eğitim bilimciler ve çocuk yetiştiren herkes tarafından sürekli olarak kullanılan ödüllendirme tekniğinin aslında zannedildiği kadar masum olmadığını anlatıyor. Ödülün motivasyonu düşürme sebebi, yaratıcılığı olumsuz etkilemesi ve yapay bir sevgi göstergesi olması gibi birçok soruna parmak basan Özgür Bolat’ın Beni Ödülle Cezalandırma kitabı okuyuculara farklı bir model, pratik çözümler ve uygulamalar öneriyor. Son 70 yıl içinde yapılan bilimsel araştırma ve vaka incelemeleri ile desteklenen, ödülün yanlış kullanıldığında tehlikeli olduğu fikrini savunan Beni Ödülle Cezalandırma eğitimciler ve çocuk sahipleri için bir kılavuz niteliği taşıyor. Ödül yerine kullanılabilecek alternatif yollar ve sık kullanılan ödüllendirme yönteminin incelendiği yapıtta eğlenceli ve akıcı bir tarz benimseniyor. Mutlu, özgüven sahibi, sorumluluklarının bilincinde ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için birçok önemli tavsiye içeren kitap akademik dilden uzak, sade anlatımı sayesinde de her türden okuyucuya hitap etme özelliği taşıyor.
Genel olarak çocuk eğitiminde doğru bildiğimiz yanlışlar üzerinden şekillenen kitap, özellikle klasik eğitim düşüncesi içerisinde yer alan ödüllendirmenin kırılgan çocuk psikolojisi üzerindeki olumsuz etkilerini de anlatıyor. Kitapta savunulan düşünceye göre, ödüller sayesinde bir eylemi yapan ve yapmaya yönlendirilen çocuklar, öğrenmesi gereken değerleri bir amaç olmaktan çok onu ödüle ulaştıran bir araç olarak görmeye başlıyorlar. Bir ödül için yemek yiyen, ödevini yapan, bulmaca çözen çocukların yaptıkları eylemlerden keyif alma oranlarının düştüğü belirtilen kitapta, bu konu ile yapılmış çalışmalardan çarpıcı örnekler de yer alıyor. Kişisel başarılarının fiziksel bir ödüle karşılık gelmesinin çocuklardaki öz saygı ve başarılı olma algısı ile çatıştığını anlatan Beni Ödülle Cezalandırma çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği ve onları incitmeden bu ödül yanılgısından nasıl uzak durulacağından bahsediyor. İçerdiği örnekler, gerçek olaylar ve bilimsel araştırmaların katkısı sayesinde Özgür Bolat’ın Beni Ödülle Cezalandırma kitabı eğlenceli bir akışla rahat bir okuma sağlıyor. Bu özellikleri ile çocuk gelişimine ilgisi olan herkes tarafından keyifle okunabiliyor.