Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları – Ransom Riggs Kitabını İndir

tarafından
64
Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları – Ransom Riggs Kitabını İndir

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları – Ransom Riggs Kitabının Açıklaması:

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları – Ransom Riggs

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları – Ransom Riggs “Gizemli Bir Ada. Terk Edilmiş Bir Yetimhane. Fazlasıyla Tuhaf Fotoğraflardan Oluşan Bir Koleksiyon. ” Tüm bunlar kurgu ile fotoğrafçılığı nefes kesici bir şekilde bir araya getiren ve unutulmaz bir okuma deneyimi sunan Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları romanında keşfedilmeyi bekliyor.

Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi’nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine’in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır. New York Times bestseller listesinden 108 haftadır inmeyen, aklınızdan çıkmayacak eski fotoğraflar eşliğinde okuyacağınız Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları, gölgelerde geçen bir macera arayan her yaştan okuyucuyu içine çekecek eşsiz bir roman.

Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabı, New York Times en çok satanlar listesinde iki yıldan uzun bir süre konaklayan, 40 dile çevrilen, dünyanın dört bir köşesinde milyonlarca kişinin kütüphanesine giren çok özel bir kitap olarak gösteriliyor. Tim Burton tarafından sinemaya uyarlanan, ‘‘Ömür Boyu Okunabilecek 100 Genç Yetişkin Kitabı’’ listesinde yer almayı başaran, birbirinden ilginç fotoğrafları, kurgusal anlatım ile birleştiren Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları okuyucularına çok farklı ve eğlenceli bir okuma deneyimi sunuyor.

Amerikalı bir yazar ve yönetmen olan Ransom Riggs’in ülkemizde de popülerlik kazanmaya başlayan Yetişkin Genç kategorisinde yazdığı ilk kitabı olan Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları, Riggs’in kendi fotoğraf koleksiyonunu okuyucu ile buluşturmak istemesi ile ortaya çıkmış bir roman. Gizemli bir adada, terk edilmiş bir yetimhanenin merkezinde geçen Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabı aile ve miras, ölüm ve belirsizlik, gençliğin gücü, zaman ve açgözlülük temalarının etrafında örülen sıra dışı bir hikayeyi anlatıyor. Romanın 16 yaşındaki kahramanı Jacob dedesinin kendisine anlattığı masallar ile büyür. Dedesi bu masalları anlatırken bir adadaki yetimhaneden, buradaki gerçek dışı karakterlerden ve doğa üstü olaylardan bahseder. Üstelik anlattığı her hikayeyi bir de fotoğrafla destekler. Ailesi Dede Abe’in torununa anlattığı hikayelerden ve bu hikayelerin Jacob üzerindeki etkilerinden fazlasıyla rahatsız olsa da Jacob dedesinin hikayelerini dinlemeye devam eder. Bir gün dedesini evinde vahşice öldürülmüş olarak bulan Jacob, ailesinin karşı çıkmasına rağmen dedesinin ölümünü araştırmaya karar verir. Bunun için bahsi geçen adaya ve yetimhanenin yıkıntılarına doğru yola çıkar. Jacob kendi ailesinin trajedisini öğrenmek için çabalarken Bayan Peregrine’in tuhaf evini de keşfeder. Bu keşif genç kahramanı ve okuyucuları geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarır. Ancak bu yolculuk sıradan yolculuklardan birisi değildir. Okuyucuya gizemli sihirler, hayaletler ve bilinmeyen canavarlarla dolu bir dünyanın kapılarını aralayan bu seyahat boyunca Jacob, Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları’nın neden bu adada bulunduklarını da anlamaya başlar. Karşısında dedesinin kendisine anlattığı hikayelerden çok daha fazlası vardır.

2012 yılında En İyi Çocuk Kitapları listesinde 1 numaraya yerleşen Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabı fantastik kurgusu ile ön plana çıksa da terk edilmiş ev, elma ve kuşlar gibi sembol ve metaforlar ile alt metninde zamanın geçişini ve II. Dünya Savaşı sırasında çocuk olmayı ele alıyor. Özellikle Alman bombardımanı süresince İngiltere’de 6 büyük şehirden taşraya kaçırılabilen 1.6 milyon çocuğun ruh hali ile Avrupa genelinde Nazilerin öldürdüğü neredeyse 1.5 milyon çocuğun hatırası da romanın alt metnine sızıyor. Böylece hikayeye gerçek hayattan ve ortak tarihten izler katılıyor.12 yaş ve üzerine tavsiye edilen Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları kitabı güçlü arka planı, dolu dolu hikayesi ve macera dolu anlatımı ile sadece çocuklara değil, genç yetişkin grubuna ve yetişkinlere de hitap ediyor. Ransom Riggs’in daha sonra “Gölge Şehir” ve “Ruhlar Kütüphanesi” romanları ile üçleme haline getireceği kitap, kahraman Jacob Portman’ın gözünden, gölgelerde cereyan eden maceralara meraklı her yaştan okuyucuya zevkli bir okuma vadediyor.Dünyada ilk kez 2011 yılının Haziran ayında yayımlanan “Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları” kitabı, Aslı Dağlı’nın üstlendiği çevirisiyle 2015 yılından bu yana fantastik ve bilim kurgu kitaplarını Türkiye’deki okuyucularla başarıyla buluşturan İthaki Yayınları tarafından yayımlanıyor. Kitap, tasarımı ile olduğu kadar baskısıyla da okuyuculara kaliteli bir okuma sunuyor. Bayan Peregrine’in Tuhaf Çocukları fiyatı ise uygun kampanya seçenekleriyle okuyucunun beğenisine sunuluyor.