Atambayev’İn Gölgesi Altında Kırgızistan – D. N. Verkhoturov Kitabını İndir

tarafından
39
Atambayev’İn Gölgesi Altında Kırgızistan – D. N. Verkhoturov Kitabını İndir

Atambayev’İn Gölgesi Altında Kırgızistan – D. N. Verkhoturov Kitabının Açıklaması:

Atambayev’İn Gölgesi Altında Kırgızistan – D. N. Verkhoturov

Orta Asya’nın en demokratik ülkesi olarak gösterilen Kırgızistan’da son dönemlerde çelişkili gelişmeler yaşandığı görülmektedir. Bu durum özellikle Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev döneminde ortaya çıktı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Tayyip Abi” diye hitap etmesiyle sempati toplayan Atambayev’in Türkiye’deki 15 Temmuz kalkışmasından sonra farklı bir yüz sergileyerek Türkiye aleyhtarı bir durum sergilemesine kimse bir anlam verememişti.
Türkiye’nin FETÖ’nün Kırgızistan’da darbe yapabileceği yönündeki dostça uyarılarına Atambayev küstahça cevap vererek bu uyarıyı “absürt” olarak nitelendirmişti. Bu, belki, Kırgızistan’ın FETÖ’nün Orta Asya’daki üssü olduğu gerçeğinin veya Atambayev’in tutarsız davranışlarının bir yansımasıydı. Sebep ne olursa olsun, TürkiyeKırgızistan ilişkileri bundan büyük bir zarar görmüştü.
Ekim 2017’de seçimleri kazanarak Atambayev’in yerine iktidara gelen Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov ilk yurt dışı ziyaretlerinden birini Türkiye’ye yaparak ilişkileri düzeltme çabasına girdi. Ancak, Atambayev’in cumhurbaşkanlığı görevinde bulunduğu 20112017 yıllarında ülkeye verdiği zarar, sadece TürkKırgız ilişkileri ile sınırlı değildi. O Kırgızistan’ın dış politikasına ve ekonomisine tahmin edilenden büyük zararlar vermiştir. Jeenbekov ve daha sonraki yönetime gelecek cumhurbaşkanlarının Atambayev’in verdiği zararları telafi etmekte zorlanacakları muhakkaktır.