background img
Mar 24, 2018
78 Views

Ari – Çiçek Sekban Tüfekçi Kitabını İndir

Written by

Ari – Çiçek Sekban Tüfekçi Kitabının Açıklaması:

Ari – Çiçek Sekban Tüfekçi

Ari

Çiçek Sekban Tüfekçi

 

Dünü doğru okursan, yarını sen yazarsın…

Sadece bir roman değil ARİ…

Hepimiz için bir köken arayışından çok, kadim atalarla tanışma ve tarih döngülerini anlama fırsatı. Bu çok bilinmeyenli kurgunun öğeleri; Atatürk’ün kadim tarih merakı, keşfedilen anlamlar, gerçek kişiler, küresel hareketler, farklı zamanlar ve hayali kahramanlarla örülen olaylar dizisinden oluşmakta. Sağlaması ise; ancak ve ancak toplum olarak birliğimizde gizli.

 

Tarih, asla bir sosyal bilim dalı olmadı. Tarihini analitik olarak yorumlayan medeniyetler gelecek yolunda hızla geliştiler. Buna mukabil özlerini unutanlar, Batı’nın kazdığı, yağmaladığı arkeoloji çukurlarına gömüldüler. Batı, kısıtlı tarihi ve bilgileriyle medeniyet yarışındaki bayrağını göğüslerken, gözü nedense defalarca çelme taktığı Türklerde kalmıştır. Çünkü Türkiye toprakları ve Türk halkı kendini keşfedememiş bir cevherdir.

 

Kimine göre mutlak kabullerin oldukça dışında olan bilgilerin çoğu uzun yıllardır avamdan gizlendi. Bu kitabın hızlı temposunda satır aralarında sizlere göz kırpan koskoca bir tarih var. Hangi bilgi içinize siniyorsa onu alın ve zihin mabedinizde sonsuza dek saklayın. Ancak reddetmeden önce, tüm bilgileri araştırmanız gerektiğini unutmayın.

 

Sadece bir roman değil ARİ… Türk edebiyatında farklı bir soluk, özgün bir anlatımla ezberleri bozacak bir kurgu. Bir Cumhuriyet kadınından iddialı ve farklı bir denklem…

(Tanıtım Bülteninden)

 

Kitabın Konusu:

Dedesi ve babaannesi tarafından büyütülen Zümrüt’ün hayatı bir gün antika dükkânlarına gelen bir kadın tarafından hiç tahmin etmediği şekilde değişiyor. Bu kadının gelişi ile beraber dedesi yıllardır sakladığı bir sırrı Zümrüt’e anlatıyor ve onu geçmişi araştırmaya itiyor. Aslında o güne kadar dedesi sürekli olarak Zümrüt’ün bir makale yazmasını ve bunun da tarihi içermesi gerektiğini belirterek bu eğitimi almasını sağlıyor. Antika dükkânında çalışması ve dedesine yardım etmesi de aslında bu güne onu hazırlamak için çıkması gereken basamaklardan biri olarak düşünülüyor.

Bu geçmiş sadece Zümrüt’ün değil, bütün bir ulusun geçmişi haline geliyor ve bu nedenle tehlikeler de ortaya çıkıyor. Geçmişini bilmeyen bir ulus asla gerçek bir halk olamaz. Zümrüt bütün zorluklara, ölümlere, kaçırılmalara ve tehditlere rağmen Sümerlere kadar uzanan, Atatürk’ün de son nefesini verene kadar araştırmaya devam ettiği köken araştırmasına devam ediyor. Atatürk’ü ve onun araştırmalarını da kitabına dâhil eden Zümrüt sonunda araştırmayı bitiriyor. Ari’de sadece “eşya” olarak düşünülen nesnelerin sadece birer obje değil aslında bir tarihleri olduğu Çiçek Sekban Tüfekçi tarafından akıcı bir şekilde aktarılıyor.

 

Yazar Hakkında:

Çiçek Sekban Tüfekçi 14 Nisan 1984’te İstanbul’da hayata merhaba dedi. Çocukluğundan itibaren hayatı doğaçlama ve özgür yaşadı. Haşarı ve meraklı bir çocuktu. Bilgi Üniversitesi İşletme bölümü mezunu olan yazar; işletmecilik yaptığı dönemde bile mitolojik ve felsefi yazılar yazmayı ihmal etmedi. Çeşitli dergilerde yazmaya başladı. Kendi içine yaptığı yolculuğa eşlik eden tüm kişisel gelişim öğretilerini keşfettiği yaşam amacını gerçekleştirmek için kullandı. Çiçek Sekban Tüfekçi son kitabı “Ari” ile siz okuyucularıyla buluşuyor. Keyifli okumalar!

 

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir