Ahu Özyurt Kimdir, Nereli, Tahsili?

tarafından
7
Ahu Özyurt Kimdir, Nereli, Tahsili?


CNNTÜRK ve CNBC-e den tanıdığımız, TV sunucusu, yazar, muhabir Ahu Özyurt: 1970 yılı Ankara doğumludur. Boğaziçi Üniversitesi’nden İşletme lisansı sonrası, New York Columbia Üniversitesi Gazetecilik Okulu’ndan yüksek lisans derecesine sahiptir. 4 yaşına kadar Ankara’da yaşamış, daha sonra anne ve babasının mesleği nedeniyle Bursa’ya taşınmıştır. Kendisinden bir yaş büyük bir ablası vardır. İlk ve ortaokulu Bursa’da, Bursa Anadolu Lisesi’nden mezun olmuştur.

CNN TÜRK Haber Merkezi’nde Night Vision’ın yazı işleri müdürü olan Özyurt, Deniz Bayramoğlu ile iş yemeği hazırlayıp ağırladı. Kasım 2007’de CNN TÜRK ve Milliyet Washington’a muhabir olarak atandı. 2009 yılında Türkiye’ye dönen ve Bloomberg HT kanalının kuruluşuna katılan Özyurt, Ağustos 2011’de evine CNN TÜRK’e döndü. Şu anda baş yazar/editör olarak görev yapıyor ve özel gazetecilik alanında yer alıyor. Fan’ın yaşadığı depremin ardından 15 gün boyunca bölgede yayın yaptı ve sosyal ağlar üzerinden bölgeye gönderilen yardımları doğru bir şekilde yönlendirdi.

CNN TÜRK’e katılmadan önce CNBC-e öğle yemeği alanında yayınlanan Finans Cafe programının editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı. İstanbul Basın Merkezi’nde ve Show TV’nin Ankara ofisinde NTV ve ATV’de muhabir olarak çalıştı. CNN World Report’a Türkiye’den haber gönderdi. 2001 mali krizinin canlı yayınında Ahu Özyurt, piyasa ve ekonomi alanındaki yöneticilerle röportaj yaptı. Ayrıca Irak Savaşı ve Kıbrıs müzakereleri sırasında uzun süreli özel yayınlara ev sahipliği yaptı ve editörlüğünü yaptı. İsviçre ve New York’taki Davos Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere dört kez davet edildi. 1996 yılında Saddam rejiminin ABD tarafından bombalanması sırasında Bağdat’ta bulunan Özilt, Hatemi’nin ilk günlerinde İran’da da görev yapmıştı. 1994 yılında Washington’da NBC’nin “Meet The Press” programında 6 ay staj yaptı. Cumhuriyet gazetesi için Bill Clinton’ın seçim sürecini takip etti ve yazdı.

Bill Clinton’ın seçim sürecini Cumhuriyet gazetesi için takip etti ve yazdı.1999’da Öcalan‘ın İtalya’ya kaçışını iki ay boyunca NTV adına Roma’dan takip etti ve bu çalışmasıyla “Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yavuz Gökmen Özel Ödülü”nü kazandı. 2001 yılında Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği’nin “En İyi Finans Programı Ödülü”nü aldı. Kazakistan petrolleri ile ilgili haberiyle “CNN World Report En İyi Ekonomi Haberi Ödülü” kazandı. Özyurt, ABD Başkanı Barack Obama’nın kampanyasını 2008 yılı boyunca içeriden takip etti ve izlenimlerini “Obama: Bir Kusursuz Fırtına” isimli bir kitapta topladı. CNN TÜRK ekranlarında çok izlenen programından aldığı ilhamla, gazetecilikte 20 yılın en çarpıcı ve yazılmayan hikayelerini, eğlenceli gazetecilik maceralarını bir araya topladığı “Gece Görüşü” isimli kitabı 2014 yılında piyasaya çıktı.Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi, Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government Kadın ve Liderlik Bölümü Sertifikası sahibidir. Özyurt, Radikal.com.tr ve Hurriyet Daily News gazetesine haftalık yazılar yazıyor, yurtdışında toplantılarda sunuculuk ve moderatörlük görevleri üstleniyor. İngilizce ve İtalyanca biliyor.

2019 yılı Mayıs ayı itibari ile başarılı iş adamı Necat Gülseven‘in sahini olduğu TV 100 kanalına geçmiştir…